HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stavba roubenky norskou technologií – kompletně svépomocí

Pro Norsko, tak jako pro všechny severoevropské státy, jsou typické dřevostavby ve stylu roubenek. Základním předpokladem pro stavbu stěn roubenky je vhodný výběr stromů, které je potřeba po jejich pokácení rozřezat a opracovat na potřebné hranoly. Po zhotovení betonových základů se vytvoří obvodové stěny z těchto hranolů. Na stavbu stěn se naváže montáží stropních nosníků, vazbou krovu a konstrukcí střechy. Pak už zbývá provést dokončovací práce. Podívejte se v našem dnešním článku na nadšence, který si celou stavbu domu pro jeho rodinu zhotovil vlastníma rukama. Jeho entuziasmus je rozhodně nakažlivý.


Stavba roubenky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Northman

Výběr, těžba a opracování dřeva

Pokud chceme kvalitní roubenku, musíme na to jít od lesa. Klíčovým parametrem každé dřevostavby je samozřejmě vhodně zvolené dřevo. Naše popisovaná stavba se nachází na území Norska, proto stavitelé zvolili severskou borovici ze zimní těžby, kterou vytěžili ve vlastních lesích. Přesvědčte se sami ve fotogalerii, jak ze získaného dřeva postupně vzniká překrásný dřevěný rodinný dům.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Northman, Northmen

Než se strom pokácí, předchází tomu podrobná prohlídka, při které se sleduje nejen zdravotní stav stromu, ale také parametry, které jsou nezbytné pro stavbu roubenky. Rozhodující vlastnosti jsou průměr kmene, výška stromu, jestli je kmen rovný, a případně jestli netrpí sbíhavostí (rozdílné průměry na obou koncích). Dále je nutné posoudit, jestli je strom celkově vyzrálý. Stromy pro popisovanou roubenku byly káceny pomocí tradičního nářadí, jako je sekyra a ruční pila. Po pokácení stromu proběhlo jeho dělení na potřebné délky. Drobné části kmene a větve se spálily. Kmeny jsou v tomto případě na místo stavby stahovány pomocí koňské síly. Po nashromáždění potřebného množství kmenů je potřeba zbavit je kůry. To se provádí taktéž pomocí ručního opracování.

Zemní práce a základové konstrukce

V první řadě je potřeba provést srovnání terénu do požadovaného tvaru. Následuje výkop základových pasů. Naše norská roubenka je částečně podsklepená, proto bylo nutné vyhloubit jámu pro budoucí sklep. Následně proběhla betonáž základových pasů a pohledová obezdívka základů z kamene po celém obvodu základů budoucí roubenky. Základy jsou řešeny jako betonové s vloženou ocelovou výztuží. Nosná konstrukce nad sklepem je tvořena ocelovými nosníky.

Založení hranolů stěn

Kmeny zbavené kůry je potřeba čtyřstranně opracovat. Následuje jejich zakrácení na požadovanou délku a ruční úprava konce hranolů pro rohový spoj. Rohové spojení u roubenek se nazývá rybinové plátování. Další úprava jednotlivých hranolů spočívá v mírném sražení vybraných hran, aby se nedržela voda na exteriérové straně, pokud by zde došlo k zatečení vlivem silné bouřky. Zakládací hranol bývá opatřen nátěrem proti vlhkosti. Tento hranol se zakotví do základové betonové konstrukce. Vše je podrobně a krok za krokem zaznamenáno ve fotogalerii.

Stavba roubenky

Následně se po obvodu stavby rozmístí v rozích a v poli svislé hranoly, které mají v sobě vyříznuté drážky. Mezi tyto hranoly se nasunují jednotlivé vodorovné prvky. Mezi jednotlivé hranoly se vkládá mech, aby se utěsnily spáry. Spojení mezi jednotlivými hranoly na výšku probíhá pomocí zatlučených dřevěných kolíků. Po vyskládání všech hranolů vznikne hrubá obvodová stěna, která bude po obvodu ukončena masivním dřevěným věncovým trámem, do kterého jsou přichystány kapsy pro vložení stropních hranolů. Stropní hranoly po vložení do konstrukce stavby mají přesahy před roubenou stěnu směrem do exteriéru.

Otvorové výplně a stavba krovu

Při osazování jednotlivých hranolů je nutné pamatovat také na otvory pro dveře a okna. V konstrukci obvodových stěn hranoly skládáme tak, aby vznikl dostatečně velký otvor, do kterého se následně vloží dřevěné orámování otvoru. Obdobně jsou hranoly vyskládány i ve štítových stěnách. Štítové stěny se vyskládají z hranolů hned po osazení stropních trámů. Na přesahy stropních trámů se umístí nízké nadezdívkové stěny, jejichž horní pásnice současně slouží jako pozednice. Následuje osazení jednotlivých krokví a jejich spojení ve hřebenu. Pro norské roubenky je typický hambálkový krov. Přesahující konce krokví jsou řešeny jako pohledové, o čemž svědčí také jejich četné zářezy.

Dokončovací práce

Střecha je řešena jako polovalbová. Na střešní krytinu byly použity dubové šindele. Mezi krokve se vložily také střešní okna pro prosvětlení místností v podkroví. Na konstrukci roubenky se z venkovní strany dále připevnily fošny, mezi které se vložila tepelná izolace. Následně se zhotovila provětrávaná fasáda ukončená překládaným obkladem z dřevěných desek. Dále se vložila dřevěná okna do připravených otvorů. Chloubou interiéru je vyzděný krb z šamotových cihel a masivní komínové těleso. Krb se omítnul hliněnou omítkou. Zajímavým doplňkem stavby jsou masivní dřevěné vstupní dveře. V podkroví se na zešikmené stěny domu natáhly omítky. V domě se zhotovily dřevěné podlahy, schodiště a proběhlo vybavení domu nábytkem a dekoracemi. Tímto krokem byla stavba norské roubenky dokončená a připravená pro užívání jejími majiteli. Jak stavba dopadla?

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
31.03.2020

Photocredit: Northman

4

Mohlo by Vás zajímat: