HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stavba roubenky norskou technologií – kompletně svépomocí

Pro všechny severoevropské státy jsou typické dřevostavby ve stylu roubenek. Základním předpokladem pro stavbu stěn roubenky je vhodný výběr stromů, které je potřeba po jejich pokácení rozřezat a opracovat na potřebné hranoly. Po zhotovení betonových základů se vytvoří obvodové stěny z těchto hranolů. Na stavbu stěn se naváže montáží stropních nosníků, vazbou krovu a konstrukcí střechy. Pak už zbývá provést dokončovací práce. Podívejte se v našem dnešním článku na nadšence, který si celou stavbu domu pro jeho rodinu zhotovil vlastníma rukama. Jeho entuziasmus je rozhodně nakažlivý.


Stavba roubenky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Northman

Výběr, těžba a opracování dřeva

Pokud chceme kvalitní roubenku, musíme na to jít od lesa. Klíčovým parametrem každé dřevostavby je samozřejmě vhodně zvolené dřevo. Naše roubenka se nachází na území Lotyšska, proto mladý stavitel zvolil jako dřevo severskou borovici ze zimní těžby, kterou vytěžil společně s kamarádem ve vlastním lese. Přesvědčte se sami ve fotogalerii, jak ze získaného dřeva postupně vzniká překrásný dřevěný rodinný dům.

Než se strom pokácí, předchází tomu podrobná prohlídka, při které se sleduje nejen zdravotní stav stromu, ale také parametry, které jsou nezbytné pro stavbu roubenky. Rozhodující vlastnosti jsou průměr kmene, výška stromu, jestli je kmen rovný, a případně jestli netrpí sbíhavostí (rozdílné průměry na obou koncích). Dále je nutné posoudit, jestli je strom celkově vyzrálý. Stromy pro popisovanou roubenku byly káceny pomocí tradičního nářadí, jako je sekyra a ruční pila. Po pokácení stromu proběhlo jeho dělení na potřebné délky. Drobné části kmene a větve se spálily. Kmeny jsou v tomto případě na místo stavby stahovány pomocí koňské síly. Po nashromáždění potřebného množství kmenů je potřeba zbavit je kůry. To se provádí taktéž pomocí ručního opracování.

Za kolik se dá koupit kvalitní motorová pila? Aktuální přehled cen zde.

Zemní práce a základové konstrukce

V první řadě provedl mladík, který si říká Northman (severský muž), srovnání terénu do požadovaného tvaru. Následoval výkop základových pasů. Naše lotyšská roubenka stavěná norskou technologií je částečně podsklepená, proto bylo nutné vyhloubit jámu pro budoucí sklep. Následně proběhla betonáž základových pasů a pohledová obezdívka základů z kamene po celém obvodu základů budoucí roubenky. Základy jsou řešeny jako betonové s vloženou ocelovou výztuží. Nosná konstrukce nad sklepem je tvořena ocelovými nosníky. Vše je podrobně a krok za krokem zaznamenáno ve fotogalerii

Založení hranolů stěn

Kmeny zbavené kůry je potřeba čtyřstranně opracovat. Následuje jejich zakrácení na požadovanou délku a ruční úprava konce hranolů pro rohový spoj. Rohové spojení u roubenek se nazývá rybinové plátování. Další úprava jednotlivých hranolů spočívá v mírném sražení vybraných hran, aby se nedržela voda na exteriérové straně, pokud by zde došlo k zatečení vlivem silné bouřky. Zakládací hranol bývá opatřen nátěrem proti vlhkosti. Tento hranol se zakotví do základové betonové konstrukce. Aktuální cenu levného dřeva na stavbu domu svépomocí si můžete zjistit zde.

Stavba roubenky

Následně se po obvodu stavby rozmístil v rozích a v poli svislé hranoly, které mají v sobě vyříznuté drážky. Mezi tyto hranoly se nasunují jednotlivé vodorovné prvky. Mezi jednotlivé hranoly se vkládá mech, aby se utěsnily spáry. Spojení mezi jednotlivými hranoly na výšku probíhá pomocí zatlučených dřevěných kolíků. Po vyskládání všech hranolů vznikne hrubá obvodová stěna, která bude po obvodu ukončena masivním dřevěným věncovým trámem, do kterého jsou přichystány kapsy pro vložení stropních hranolů. Stropní hranoly po vložení do konstrukce stavby mají přesahy před roubenou stěnu směrem do exteriéru.

Otvorové výplně a stavba krovu

Při osazování jednotlivých hranolů je nutné pamatovat také na otvory pro dveře a okna. V konstrukci obvodových stěn hranoly skládáme tak, aby vznikl dostatečně velký otvor, do kterého se následně vloží dřevěné orámování otvoru. Obdobně jsou hranoly vyskládány i ve štítových stěnách. Štítové stěny se vyskládají z hranolů hned po osazení stropních trámů. Na přesahy stropních trámů se umístí nízké nadezdívkové stěny, jejichž horní pásnice současně slouží jako pozednice. Následuje osazení jednotlivých krokví a jejich spojení ve hřebenu. Pro severské roubenky je typický hambálkový krov. Přesahující konce krokví jsou řešeny jako pohledové, o čemž svědčí také jejich četné zářezy.

Dokončovací práce

Střecha je řešena jako polovalbová. Na střešní krytinu byly použity dubové šindele. Mezi krokve se vložily také střešní okna pro prosvětlení místností v podkroví. Na konstrukci roubenky se z venkovní strany dále připevnily fošny, mezi které se vložila tepelná izolace. Následně se zhotovila provětrávaná fasáda ukončená překládaným obkladem z dřevěných desek. Dále se vložila dřevěná okna do připravených otvorů. Chloubou interiéru je vyzděný krb z šamotových cihel a masivní komínové těleso. Krb se omítnul hliněnou omítkou. Zajímavým doplňkem stavby jsou masivní dřevěné vstupní dveře. V podkroví se na zešikmené stěny domu natáhly omítky. V domě se zhotovily dřevěné podlahy, schodiště a proběhlo vybavení domu nábytkem a dekoracemi. Tímto krokem byla stavba roubenky dokončená a připravená pro užívání jejími majiteli. Jak stavba dopadla?

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
31.03.2020

Photocredit: Northman

9

Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte
Napadla vás tato myšlenka? V tom případě si přečtěte tento článek.

Roubenky: Jsou vhodné pro moderní bydlení? (tradiční vs moderní)
Co jsou to roubenky? V článku se dozvíte, jaké jsou typy roubených stěn. Najdete zde i inspiraci ve fotogalerii, kde jsou tradiční i moderní roubenky.

Roubenka v Karlově: Co obnáší stavba dřevostavby v srdci Jeseníků?
Roubenky jsou krásné nejen na pohled, ale i pro život. Přečtěte si rozhovor s majiteli, kteří si roubenku postavili a podělili se o své zkušenosti z výstavby. A co by příště udělali jinak?

Norská chata postavená s láskou k přírodě
Norové staví krásné dřevěné domy od nepaměti. Vždy s úctou ke dřevu a láskou k přírodě. Stejně tak byla postavena i moderní chata v našem článku. Dozvěďte se více.

Chata, kterou si majitelé postavili sami ze dřeva z vlastních lesů
Norský pár si splnil svůj životní sen – postavil si skromnou chatu vlastníma rukama a pouze ze dřeva z vlastního lesa.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě
Postavte si vlastní tiny house na kolečkách. V prvním díle našeho seriálu vás provedeme krok za krokem počáteční fází stavby.

Zahradní pergola svépomocí + návod
Máme pro vás projekt pergoly i montážní návod ke stažení. Stačí jen vyřešit stavební povolení, umístění a střešní krytinu na pergolu.

Slavný horolezec si se svou ženou postavil moderní roubenku z borovice
Navštivte s námi překrásnou moderní roubenku postavenou z netradičního dřeva – z alpské borovice. Majitelem této roubenky není nikdo jiný než legendární horolezec Zoltán Demján. Jak se mu bydlí ve dřevě?

Hrubá stavba domu se může navzdory očekávání prodražit
Nechat si postavit dům na klíč, nebo zvolit raději hrubou stavbu a dokončit si ji svépomocí? Jak poznat, která volba je ta správná?

Hmyzí hotel svépomocí – vyrobte si jednoduchý domeček pro hmyz a vaše zahrada vám poděkuje
Hmyzu je čím dál míň, to je fakt. Přilákejte užitečné hmyzí obyvatele zpátky na vaši zahradu – postavte jim hmyzí hotel. Poradíme vám jak.