HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Prefabrikovaný flexibilní dům chrání své obyvatele před divokými požáry

V posledních letech se téma divokých požárů ve Spojených státech, Brazílii, Austrálii i na Sibiři dostalo do všech sdělovacích prostředků, takže už nikdo nepochybuje, že jsou extrémně rozsáhlé, ničivé a odolá jim opravdu máloco. Nechávají za sebou tisíce mrtvých zvířat, statisíce spálených hektarů země a tisíce vyhořelých domů. Požár v Kalifornii v roce 2018 za sebou zanechal 3 mrtvé a 1643 vyhořelých budov. Mezi ně patřil i dům Joan a Jacka.


Prefabrikovaný domek nahradil spálený dům během pár týdnů
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Burdge Architects

Během pár minut ztratili střechu nad hlavou

Mladému páru se doslova zhroutil svět, když přišel o svůj dům, který zdělil po prarodičích. Partneři ale okamžitě začali hledat nějaké rozumné řešení své situace. Při zjišťování možností narazili na prefabrikovaný domek od Burdge Architects, který byl navržen přímo na míru obětem ničivých požárů a který splňoval všechny podmínky, které mladý pár měl na nové bydlení. A jelikož město Malibu dovolilo zrychlený proces povolení výstavby po požárech a pojišťovna poměrně rychle vyplatila náhradu za shořelý dům, mohli se pustit do stavby nového.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Burdge Architects

Variabilita výběru velikosti domku

Dům, který si vybrali, byl navržen speciálně pro rychlou výstavbu po ničivých požárech, je tedy velmi flexibilní a odolný proti ohni. Na rozdíl od nepříliš trvanlivých domů, které začaly po požárech růst, je tento navržen pro trvalé a plnohodnotné bydlení. Budoucí majitelé mohou vybírat ze čtyř velikostí – jednopokojový minidomek o ploše 42 m2, obývací prostor plus jedna ložnice (58 m2), obývací prostor plus ložnice a malá pracovna o rozloze 83 m2 a největší o ploše 112 m2, který má dvě prostorné ložnice. Náš pár si vybral menší domek s pracovnou, ke kterému se dá v případě rozrůstající se rodiny kdykoliv připojit třicetimetrový modul.

Mohlo by vás zajímat: Neměli peněz nazbyt. Postavili si k bydlení jen třetinu domu

Protipožární dveře, okna i fasáda chrání dům před požárem

Jako většina prefabrikovaných domů, i tento byl celý vyroben v továrně. Jednotlivé části byly v továrně také složeny a dokonce vybaveny nezbytnostmi, jako jsou veškeré povrchové úpravy, podlahy, elektrické vedení, přístroje atd. To vše velmi zkrátí čas na přípravu domu na místě výstavby. Dům musí odolat silnému žáru, je tedy celý obložen ohnivzdorným hliníkovým obložením a vybaven protipožárními dveřmi a okny. Okna sahají od stropu až k podlaze a jsou otevíratelná po celé ploše, dům lze tedy po celém obvodu v teplých dnech otevřít a propojí tak venkovní plochu s interiérem.

Dostatek prostoru pro pobyt venku zajišťují terasa a venkovní sprcha

Ohnivzdorná slupka domu je obklopena dřevěnou terasou, která sice ohni neodolá, ale dokáže výrazně zvětšit obytnou plochu domu, čímž dovolí jeho obyvatelům trávit více času venku. To, že jsou majitelé rádi venku, dokazuje i venkovní sprcha umístěná na dřevěné stěně terasy. Domek je vybavený systémem obnovitelné energie – na střeše jsou solární panely. Okolní krajina je po požárech téměř bez rostlin a z domu je tak vidět do dalekého okolí.

Luxusní zařízení i materiály podle individuálního výběru klientů

To, že je domek prefabrikovaný, nemusí nutně znamenat, že není luxusní. Majitelé si vybrali vysoce kvalitní materiály i zařízení. Podlahy jsou z masivních dubových desek a šedého leštěného kamene, kuchyně je vyrobena na míru stejně jako veškerý nábytek v obývacím pokoji a ložnici. Přestože pokoje nejsou nijak velké, jsou útulně zařízené a prostor nepůsobí nijak stísněně. Tak tomu je především díky světlým barvám, kterými je interiér zařízen, a určitě také díky všudypřítomným velkým oknům. Ta do domu přinášejí nejen dostatek světla, ale také okolní přírodu, která sice někdy dokáže být velmi krutá, ale mladý pár by život v ní za nic na světě nevyměnil. Prohlédněte si jejich budoucí domek v naší fotogalerii.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.02.2020

Photocredit: Burdge Architects

3

Výrobní stupně přípravy a prefabrikace dřevostaveb

Rozdílné stupně výroby nebo prefabrikace určují, do jaké míry budou konstrukční...

Malinká dřevostavba Etno Hut: nenáročnost na prvním místě

Sázka na jednoduchost a nenáročnost se v Litvě líbí. Dřevěná chatka Etno Hut zabere jen 14 metrů čtverečních a je důkazem toho, že ke štěstí stačí vlastně hrozně málo.

Prefabrikovaný domek s dechberoucími výhledy na islandskou přírodu

Dřevěný ekologický domek, který umožňuje svým obyvatelům každodenní kontakt s nádhernou islandskou přírodou. Kdo by takový nechtěl?

Prefabrikovaný minidomek může být v podstatě čímkoliv

Minidomek pro skromné bydlení, sauna, kavárna či domek pro hosty. Tím vším může tento prefabrikovaný modul být. Záleží jen na vaší fantazii.

Prefabrikovaný domek uprostřed olivového háje

Dvoudílný prefabrikovaný domek vznikl v továrně a pak byl převezen 200 kilometrů do olivového háje a položen na skalní výčnělek. Podívejte se, jak vypadá.

Minidomek ztracený v pralese – není vidět ani z letadla

Pokud milujete naprostou samotu a dokonalý klid, dřevěný minidomek ukrytý uprostřed hustého lesa si zamilujete na první pohled. Podívejte se na parádní výhledy na okolní kaňony z jeho oken.

Neměli peněz nazbyt. Postavili si k bydlení jen třetinu domu

Obyvatelé domu jsou zatím dva a přišlo jim zbytečné, aby bydlení koncipovali jako stavbu s nevyužívanými pokoji navíc. Proto zastavěli jen třetinu zastřešené plochy.

Na zahradě postavil modulový domek pro svou maminku

Malá modulová dřevostavba je ideálním bydlením pro staršího člověka. Mamince pana Romana se osvědčila. Díky novému domovu se jí totiž změnil život. Navštivte ji s námi.

Rezidence obložená ohořelým cedrovým dřevem – levná a trvanlivá ochrana

Netradiční rezidence je usazena do příjemného okolí a má překvapivé dispoziční řešení. Chtěli byste mít také kuchyni v nejvyšším patře domu?

Rodina se ukázkově poprala s pozemkem ve svahu. Chytře tak zvětšili obytný prostor

Pětičlenná rodina efektivně využila svažitého pozemku. Jižní strana je zcela otevřená, naopak severní je decentně ukrytá.