HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Neměli peněz nazbyt. Postavili si k bydlení jen třetinu domu

Omezené prostředky, velké sny. Prostě nepokojné mládí. Novomanželský pár, který se rozhodl pro bydlení v norském Sunndalu, vsadil na skutečně netradiční a flexibilní obydlí. Dřevěný dům, který plně postačuje jejich momentálním potřebám, ale v budoucnu by zrovna tak mohl pohodlně posloužit i rozrůstající se rodince. A protože neměli peněz úplně nazbyt, postavili si k bydlení jen třetinu domu.


Třetinový dům
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Rever & Drage Architects

Otevřené dvě třetiny – univerzální prostor

Zbývající dvě třetiny zastřešené plochy jsou zatím volné, slouží jako krytá terasa, veranda. Univerzální víceúčelový prostor. Kdo ví, třeba to tak už zůstane, nebo tu vyroste dětský pokoj. Výsledek, na který se můžete podívat v galerii, je skutečně k nepřehlédnutí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Rever & Drage Architects, Rever & Drage Architects

Vášnivá lovkyně jelenů a nadšený kuchař

Nápadně vyříznutý profil neobývaných dvou třetin domu proti zeleným stráním, kontrast kompaktní plochy vyplněné obytnou částí, objemová nevyváženost. To vše vyvolává otázky. A místo odpovědí jich ještě přibývá, zvlášť když se o mladém páru dozvíte víc. Byl to totiž partner, který preferoval romantické bydlení na klidném venkově. A jeho manželka, coby vášnivá lovkyně jelenů, to rozhodně uvítala. Možná proto zabydlené části domu trochu připomínají středoevropskou hájenku. Své místo uvnitř mají trofeje, trezor na zbraně, taxidermická dílnička, chladící místnost na maso i bourací pult.

Žena se totiž prodejem masa z lesa živí. A momentálně nezastavěný prostor zastřešené verandy využívá jako garáž, sklad, dílnu. Absence stěn problém nepředstavuje, v severské divočině se nekrade a zvířata se od domu lovkyně drží dál. Její muž je klidnější povahy, čas tráví radši v kuchyni. Proto je spolu s jídelnou poměrně štědře koncipovaná a zabírá prakticky celé přízemí obytné části. Ta je situována do dvou úrovní, po padesáti metrech čtverečních. V druhém patře se nachází ložnice a koupelna, dohromady všechno, co spolu k životu dva lidé potřebují.

Aby bylo kam růst

Až budou čekat přírůstek do rodiny? Rozšíření domu o pár pokojů pak není časově ani finančně zásadní problém. Mají už základy, nosnou konstrukci a střechu. V tom právě tkví kouzlo dřevostaveb, které mohou svůj půdorys snadno měnit a rozšiřovat. Pro novomanželský pár byla momentální třetina stavby tím nejekonomičtějším řešením. Kdyby si pořídili „kompletní dům“, zatížili by se hypotékou. Možná by většinu úspor zaplatili za vytápění místností velkého domu, které neobývají. Takhle nebydlí v žádném provizoriu, ale ve svém. A uvidí, co přinese čas. Prostor pro expanzi tu je.

Nesouměrnost je jen zdánlivý nedostatek

Poněkud abstraktní výřez nezastavěného véčka, jak jde vidět na snímcích v galerii, oko nedráždí. Dům se totiž pevnou částí staví směrem k příjezdové cestě a do údolí, takže volná část nejde vidět. Obytná, respektive zateplená část, má jinak docela tradiční uspořádání. Obestupuje „teplé jádro“, kterým vedou koupelny. Jistě se povšimnete i nesymetrického výklenku v patře nad verandou. Sem je zasazena technická místnost s bojlerem. Přeci jen není nutné vystavovat tu nejdůležitější část surové zimě při zemi.

Sázka na materiál pro drsný sever

Stěny jsou vybudovány z předchystaných dřevěných desek, základní stavební materiál je zde glulam, tedy lepené laminované dřevo. Jeho lepené profily nemají se zdejším, v sezóně poněkud extrémnějším klimatem, sebemenší problém. Jejich vnitřní část je potažena CBU deskami, vnější část fasády pak smrkovým dřevem. V podstatě je to velmi nenáročné a skromné provedení, které nabízí místo pro další alternativní řešení. Nikdo vlastně neví, co budoucnost přinese. To ale neznamená, že by se člověk měl zříkat svých snů. Život je jedna velká neznámá, a tak si noví obyvatelé domu v Sunndalu zatím vystavěli jen jeho první třetinu.

Zdroj informací: Rever & Drage

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
27.01.2020

Photocredit: Rever & Drage Architects

2

Video: Na prohlídce v mini domku

Mini domek Shed si postavili jeho majitelé sami a za nízké náklady. Ušili si ho na míru, efektivně využili každý cm a vytvořili si bydlení, které jim plní sny.

Minidomek pro mladý bezdětný pár, který miluje outdorové sporty

Milujete sport a domů si chodíte především jen odpočinout? Postavte si minidomek jako mladý pár outdoorových sportovců.

Stačil by vám takový minidomek k bydlení?

Kolik prostoru nutně potřebujete k bydlení? Stačil by vám minidomek o pouhých 40 metrech čtverečných, jako je v našem článku?

Dvacetimetrový tiny house je dokonalým lesním útočištěm mladého páru

Tiny house s půdorysem pouhých deset metrů čtverečných si postavil mladý pár jako první společné bydlení. A hned po kolaudaci se v něm konala svatba.

Prefabrikovaný domek uprostřed olivového háje

Dvoudílný prefabrikovaný domek vznikl v továrně a pak byl převezen 200 kilometrů do olivového háje a položen na skalní výčnělek. Podívejte se, jak vypadá.

Černý tiny house na kolečkách je obklopený australskou divočinou

Energeticky samostatný minidomek na kolečkách stojí uprostřed australské divočiny a je tím ideálním místem k dokonalému odpočinku. Prohlédněte si ho v naší bohaté fotogalerii.

Luxusní maringotka jako útočiště před shonem a hlukem každodenního života

Moderní mini domek na kolečkách je minimalistický, přesto luxusně zařízen a pro své majitele je ideálním útočištěm před hlukem a shonem. Nahlédněte do něj s námi.

Prefabrikovaný flexibilní dům chrání své obyvatele před divokými požáry

Když potřebujete rychle postavit dům, vyberete prefabrikovaný. Když nemáte dost peněz, vyberete takový, který se dá kdykoliv rozšířit.

Jako z pohádky: do Norska nejenom za krásnou přírodou

Vikingské kostelíky a staré sruby a roubenky si pamatují mnohé. Podívejte se do naší fotogalerie a nechejte se vtáhnout do pohádky.

Chata s masivním komínem je postavena na skále – má dokonalý výhled na fjord

Prohlédněte si krásnou chatu s výhledem na fjord, která je postavena ze dřeva a betonu. Proč má vestavěné skříně na míru a co jsou její další výjimečnosti?