HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Neměli peněz nazbyt. Postavili si k bydlení jen třetinu domu

Omezené prostředky, velké sny. Prostě nepokojné mládí. Novomanželský pár, který se rozhodl pro bydlení v norském Sunndalu, vsadil na skutečně netradiční a flexibilní obydlí. Dřevěný dům, který plně postačuje jejich momentálním potřebám, ale v budoucnu by zrovna tak mohl pohodlně posloužit i rozrůstající se rodince. A protože neměli peněz úplně nazbyt, postavili si k bydlení jen třetinu domu.


Třetinový dům
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Rever & Drage Architects

Otevřené dvě třetiny – univerzální prostor

Zbývající dvě třetiny zastřešené plochy jsou zatím volné, slouží jako krytá terasa, veranda. Univerzální víceúčelový prostor. Kdo ví, třeba to tak už zůstane, nebo tu vyroste dětský pokoj. Výsledek, na který se můžete podívat v galerii, je skutečně k nepřehlédnutí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Rever & Drage Architects, Rever & Drage Architects

Vášnivá lovkyně jelenů a nadšený kuchař

Nápadně vyříznutý profil neobývaných dvou třetin domu proti zeleným stráním, kontrast kompaktní plochy vyplněné obytnou částí, objemová nevyváženost. To vše vyvolává otázky. A místo odpovědí jich ještě přibývá, zvlášť když se o mladém páru dozvíte víc. Byl to totiž partner, který preferoval romantické bydlení na klidném venkově. A jeho manželka, coby vášnivá lovkyně jelenů, to rozhodně uvítala. Možná proto zabydlené části domu trochu připomínají středoevropskou hájenku. Své místo uvnitř mají trofeje, trezor na zbraně, taxidermická dílnička, chladící místnost na maso i bourací pult.

Žena se totiž prodejem masa z lesa živí. A momentálně nezastavěný prostor zastřešené verandy využívá jako garáž, sklad, dílnu. Absence stěn problém nepředstavuje, v severské divočině se nekrade a zvířata se od domu lovkyně drží dál. Její muž je klidnější povahy, čas tráví radši v kuchyni. Proto je spolu s jídelnou poměrně štědře koncipovaná a zabírá prakticky celé přízemí obytné části. Ta je situována do dvou úrovní, po padesáti metrech čtverečních. V druhém patře se nachází ložnice a koupelna, dohromady všechno, co spolu k životu dva lidé potřebují.

Aby bylo kam růst

Až budou čekat přírůstek do rodiny? Rozšíření domu o pár pokojů pak není časově ani finančně zásadní problém. Mají už základy, nosnou konstrukci a střechu. V tom právě tkví kouzlo dřevostaveb, které mohou svůj půdorys snadno měnit a rozšiřovat. Pro novomanželský pár byla momentální třetina stavby tím nejekonomičtějším řešením. Kdyby si pořídili „kompletní dům“, zatížili by se hypotékou. Možná by většinu úspor zaplatili za vytápění místností velkého domu, které neobývají. Takhle nebydlí v žádném provizoriu, ale ve svém. A uvidí, co přinese čas. Prostor pro expanzi tu je.

Nesouměrnost je jen zdánlivý nedostatek

Poněkud abstraktní výřez nezastavěného véčka, jak jde vidět na snímcích v galerii, oko nedráždí. Dům se totiž pevnou částí staví směrem k příjezdové cestě a do údolí, takže volná část nejde vidět. Obytná, respektive zateplená část, má jinak docela tradiční uspořádání. Obestupuje „teplé jádro“, kterým vedou koupelny. Jistě se povšimnete i nesymetrického výklenku v patře nad verandou. Sem je zasazena technická místnost s bojlerem. Přeci jen není nutné vystavovat tu nejdůležitější část surové zimě při zemi.

Sázka na materiál pro drsný sever

Stěny jsou vybudovány z předchystaných dřevěných desek, základní stavební materiál je zde glulam, tedy lepené laminované dřevo. Jeho lepené profily nemají se zdejším, v sezóně poněkud extrémnějším klimatem, sebemenší problém. Jejich vnitřní část je potažena CBU deskami, vnější část fasády pak smrkovým dřevem. V podstatě je to velmi nenáročné a skromné provedení, které nabízí místo pro další alternativní řešení. Nikdo vlastně neví, co budoucnost přinese. To ale neznamená, že by se člověk měl zříkat svých snů. Život je jedna velká neznámá, a tak si noví obyvatelé domu v Sunndalu zatím vystavěli jen jeho první třetinu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Radomír Dohnal

Vydáno dne:
27.01.2020

Photocredit: Rever & Drage Architects

2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE