HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Pestrobarevné dřevostavby v norském Bergenu – jejich stáří byste jim rozhodně netipovali

Město Bergen se vyznačuje celou řadou historických i novodobých dřevostaveb, které jsou typické svojí barevnou škálou fasád. Tyto stavby byly v minulosti postaveny tradiční norskou technologií masivních staveb. Ve městě jsou k vidění celé ulice dřevostaveb. Tipněte si, jak jsou tyto barevné domy ze dřeva staré.


Nejstarší čtvrť Bryggen norského přístavu Bergen
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Erik K Veland

Lokalita města Bergen

Přístavní město Bergen se nachází na jihozápadním pobřeží Norska. Jedná se o druhé největší město tohoto státu. Město je známé také velkým podílem dřevostaveb. Nachází se zde také jedna z nejvyšších bytových dřevostaveb na světě s názvem Treet, která má 14 pater. Díky velké tradici použití dřevěných konstrukcí, které jsou typické pro toto město již od jeho založení v roce 1070, se zde nachází nepřeberné množství dřevostaveb, jako nikde ve světě. Na jednotlivé typy dřevostaveb, které jsou zde k vidění, se můžete podívat v přiložené fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Erik K Veland, -LucaM- Photography WWW.LUCAMOGLIA.IT, Luca Moglia

Historická čtvrt Bryggen

Z pohledu dřevostaveb je nejvýznamnější část města čtvrť Bryggen. Jedná se o komplex dřevostaveb, z nichž ty nejblíže k moři jsou ty nejstarší a nejkrásnější. V minulosti byla část Bryggenu značně poškozena řadou požárů. Poté byly celé soubory domů postaveny znovu, a to vždy v aktuálním trendu architektury, který zrovna v Evropě převládal. Současná zástavba těchto domů pochází z roku 1702. Drobných změn se stavby dočkaly v podstatě v průběhu celé jejich životnosti, neboť drobné požáry se zde lokálně vyskytují dodnes.

Popis domů

Domy ve čtvrti Bryggen jsou v současné době na seznamu památek UNESCO. Jedná se o komplex sedmnácti třípatrových dřevostaveb s rozsáhlým podkrovím, které jsou postaveny vedle sebe a jsou charakteristické svými barevnými fasádami. Fasádu tvoří vodorovný dřevěný obklad opatřený nátěrem v barvě. Převládají zde fasády červené, bílé, oranžové i růžové. Aby vynikla dřevěná okna, používají se na jejich nátěr kontrastní barvy. Každá stavba je ze spodní části osvícená, což vybízí k večerní procházce. Střecha domů je řešena jako sedlová s keramickou střešní krytinou. V dnešní době stavby slouží pro turistické účely a v jejich přízemí se nachází obchůdky se suvenýry, kavárny a restaurace. Uvnitř domů je viditelná dřevěná konstrukce, ale také původní dřevěné nebo betonové podlahy.

Konstrukce domů

Budovy jsou postaveny v souladu s lidovými tradicemi a tehdejšími stavebními postupy. Štíty staveb směřují směrem k přístavu. Konstrukčně jsou domy řešeny tradiční norskou technologii masivních staveb, kdy mezi masivní dřevěné trámy jsou vkládány dřevěné kuláče. Spojení je pak provedeno na pero a drážku. V minulém století proběhly také značné rekonstrukce těchto objektů s cílem zachovat co nejvíce původních dřevěných konstrukcí na stavbě. Na nové dřevěné prvky se kladou velké požadavky s ohledem na životnost a spolupůsobení s původními konstrukcemi. Při pohledu do interiéru staveb zde uvidíme masivní dřevěné průvlaky, na které jsou položené viditelné dřevěné trámy. Toto řešení umožňovalo vytvořit velké otevřené plochy bez nutnosti vnitřních dělicích stěn.

Navazující dřevostavby na přístavní domy

Další historicky významné a dodneška dochované dřevostavby jsou ty, které leží hned za přístavními domy. Jedná se desítky dalších drobných i větších staveb, které jsou „nalepeny“ jedna na druhou, a tvoří řady domů dle původní středověké městské zástavby. Mezi jednotlivými domy je velké množství úzkých dřevěných chodeb. V zadních částech staveb jsou postaveny drobné kamenné budovy, které v minulosti sloužily jako sklad cenných věcí před případným požárem.

Ostatní městské dřevostavby

Ve městě Bergen jsou k vidění také další zajímavé dřevostavby, které vznikaly od dávných dob, až po současné moderní dřevěné rodinné domy či kanceláře. Co ve městě přetrvává dodnes, je hustá zástavba jednotlivých staveb, které spojují úzké uličky. Při okrajích místního zálivu jsou k vidění také dřevostavby založené na betonových nebo dřevěných pilotech. Tyto vícepatrové stavby mají také výrazně barevné fasády. Velký důraz je také kladen na původní stavby, vedle kterých časem vyrostly nové, mnohdy vysoké, dřevostavby. Některé dobové masivní stavby mají zelenou střechu a jsou tak dokonale spjaty s okolní přírodou.

Budoucnost lokality Bryggen

Turismus je pro další potencionální opravy dřevěných staveb důležitým zdrojem finančních prostředků. I přes zvýšený nápor turistů je dobře, že místní část města poskytuje prohlídky a vyžití v bezprostřední blízkosti těchto významných staveb. V dnešní době hrozí globální změny klimatu, které mohou zapříčinit zvýšenou hladinu mořské vody, a tím způsobit rozsáhlé poškození spodních částí staveb. Do budoucna jsou v plánu také přesuny některých historicky významných dřevostaveb do méně rizikových míst s ohledem na případný vznik požáru.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.08.2020

Photocredit: Erik K Veland

0

Video: Stavba srubu norskou technologií krok po kroku

Půlhodinový dokument o stavbě srubu vlastníma rukama od kácení stromů, přes otesávání trámů až po až po zabydlení interiéru a zatopení v krbu. Video, které musíte vidět.

Video: Norská rodina žije ve skleněné kopuli

Něco pro fanoušky ekologických staveb. Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo žít ve skleníku? Početná norská rodina to už zjistila!

Kam sahají nejvyšší dřevostavby světa? Mají až desítky pater!

Přemýšlíte, jakých výšek mohou dosahovat budovy ze dřeva? Pojďte se podívat na přehled nejvyšších dřevostaveb světa.

Norská chata postavená s láskou k přírodě

Norové staví krásné dřevěné domy od nepaměti. Vždy s úctou ke dřevu a láskou k přírodě. Stejně tak byla postavena i moderní chata v našem článku. Dozvěďte se více.

Chata, která je skryta před nepříznivým počasím v dřevěné kapuci

Norské počasí je velmi chladné. I proto byl dům, na který se dnes podíváme, vybaven dřevěnou kapucí, která jej chrání před větrem.

Chata na samotě s výhledem na fjord

Pokud si ceníte vlastní samoty, bude vám tato chata připadat jako malý kousek ráje. Stylová stavba s výhledem na norskou divočinu ale není pro každého...

Nejvyšší dřevostavba světa má 18 pater a všechny její byty už jsou vyprodané

Představujeme vám aktuálně nejvyšší dřevostavbu světa. Má 18 pater a stojí v Norsku. Co nám o ní prozdradil její autor Rune Abrahamsen?

Jako z pohádky: do Norska nejenom za krásnou přírodou

Vikingské kostelíky a staré sruby a roubenky si pamatují mnohé. Podívejte se do naší fotogalerie a nechejte se vtáhnout do pohádky.

Dům s neuvěřitelnými výhledy byl inspirován sámskou tradicí

Drsné norské hory se staly domovem mladé rodiny, která chtěla být co nejblíže přírodě. Tak jako původní obyvatelé této divoké krajiny.

Prohlédněte si netradiční komplex norských chat pro trekaře ležící přímo pod dramatickým ledovcem

Nahlédněte s námi do velkorysých dřevěných interiérů, které lákají k odpočinku i horským výkonům norské trekaře.