Dům s neuvěřitelnými výhledy byl inspirován sámskou tradicí
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dům s neuvěřitelnými výhledy byl inspirován sámskou tradicí

V současné architektuře je už přizpůsobení domu lokalitě naprostou nezbytností a už jen málokterý architekt navrhne dům bez toho, aby důkladně promyslel, jestli daná stavba do lokality zapadne a bude v ní působit přirozeně. A i když to v některých případech vypadá jednoduše, vždy je to náročný proces zvažování zahrnující orientaci domu, usazení do krajiny a rozložení oken tak, aby dům dokázal z okolní krajiny vytěžit maximum a přitom ji nijak negativně neovlivnil.


Norský dům je postaven tak, aby kopíroval terén
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Hans-Petter Bjornodal

Lokalita hraje v Norsku vždy prim

Pokud stavíte dům v Norsku, musíte na lokalitu dbát dvojnásob. V tak krásné a jemné krajině je důležité stavět v souladu s přírodou a vytvořit stavbu, která se bude cítit jako součást krajiny. Mladá rodina, jejíž domek jsme v našem článku navštívili, zakoupila nádherný pozemek v drsné přírodě v severním Norsku, blízko Senje. Pozemek je obklopený majestátními horami a magickými fjordy plnými malebných rybářských vesniček, vměstnaných do malých volných prostor mezi horami a oceánem. Jedná se o jednu z nejkrásnějších krajin v Norsku, s nádhernými vyhlídkami a turistickými místy.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Hans-Petter Bjornodal

Nejdůležitější jsou výhledy a soukromí

Dům se nachází poblíž rybářské vesnice zvané Hamn. Majitelé chtěli postavit malý domek s panoramatickým výhledem na úžasné hory a přírodu Senje. Oslovili norské architektonické studio Bjornodal Arkitektstudio, které je známé svým umělečtějším přístupem ke stavbám. Vždy pečlivě prozkoumají lidi, krajinu, kulturu a dokonce i mýty a příběhy, aby bylo možné vytvořit ideální dům, který bude příjemný pro lidi i přírodu a prováže tradici s naší moderní společností.

V duchu sámských tradic

Pozemek stojí na velkém kopci nad fjordem a tvoří ho především obrovská kamenná plocha. Architekti si prostudovali stavební tradice Sámů, původních obyvatel severního Norska, a objevili starý tradiční způsob stavby chalup, které Sámové říkají „peklo“. Sámové našli velké převislé kameny a pod nimi si poté postavili chalupu, která byla z jedné strany krytá kameny a na druhou stranu otevřená s výhledy. V duchu této tradice architekti navrhli budovu tvarovanou jako kámen s přírodními liniemi podobnými horám a na jedné straně vytvořili velké panoramatické okno. Dům tak vypadá jako velká skála s výhledem, která se přirozeně usazuje v terénu – skrytá lesem před sousedy a hlavní silnicí. Přesto se uvnitř domu cítíte jako součást přírody. Prohlédněte si nádherný rodinný dům v naší fotogalerii a inspirujte se jím.

Dřevo v interiéru i exteriéru vytváří příjemnou atmosféru

Stavba má dřevěnou fasádu natřenou tmavě šedou barvou, která přirozeně ladí s okolní přírodou. Okna jsou vyrobena ze dřeva či hliníku s detaily z oceli, které chrání před tvrdými zimními bouřkami. Hlavní vchod je jakoby vtesán do fasády a vytváří malý chráněný prostor k relaxaci. Uvnitř jsou stěny pokryty borovicovými prkny, podlahy jsou dubové a také strop je z dřevěných desek ve tvaru čtverce. To vytváří příjemnou a útulnou atmosféru k relaxaci u krbu.

Rozdělení na panoramatickou a skrytou část

Dům je rozdělen na dvě části. Přední panoramatická a otevřená část je určena obývacímu pokoji, jídelně a kuchyni. U jídelního stolu s panoramatickým výhledem na hory se shromáždí celá rodina. Také z obývacího pokoje můžou obyvatelé v teple krbu pozorovat až daleký oceán. Hranice mezi vnitřkem a vnějškem jsou rozmazané a prostor se mění v souladu se světlem a krajinou. Druhá část je ta pod kamenem. Soukromé pokoje rodičů a dětí, koupelny a šatny.

„Architektura je o usnadnění života, který se bude odehrávat uvnitř postaveného domu, a musí se snažit, aby tento život prospíval a rostl v symbióze s naším světem. Architektura není jen skořápka, která vás udrží v suchu a chrání vás před přírodními silami. Pomůže také obnovit spojení mezi člověkem a přírodou, člověkem a vesmírem“, říká architekt stavby Hans-Petter Bjornodal.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
31.08.2020

Photocredit: Hans-Petter Bjornodal

3

Mohlo by Vás zajímat: