HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chata na samotě s výhledem na fjord

Vytíženého člověka velmi jednoduše semele ruch města a velké pracovní nasazení. V takovém okamžiku přijde vhod azyl na venkově, daleko od všech povinností. Norští architekti proto přišli s projektem Efjord Retreat Cabin, který svým majitelům poskytne dostatek soukromí a prostoru pro relaxaci.


Dřevěná chata v Norsku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Steve King, Snorre Stinessen

Soukromá víkendová chata (spíše vila) nabízí pohodlí a luxus moderního bydlení. Majitel si přál pro realizaci návrhu nalézt takové místo, které by mu umožnilo široké panoramatické výhledy. Na cenu nehleděl. Proto byl projekt nakonec zrealizován přímo v terénu na přírodní skále s unikátní vyhlídkou. Luxusní chata s celkovou rozlohou 200 čtverečních metrů se tak stala splněným snem svého majitele, zkušeného milovníka trekkingu. Prohlédněte si ji důkladně v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Steve King, Snorre Stinessen

Výhledy a další výzvy

Samotná stavba se nachází na ostrově v severním Norsku na odbočce u fjordu Ofoten, který vede z Narviku k souostroví Lofoty. Směrem na jih jsou k vidění horolezecké vrcholy, dva z nejobtížnější norských výzev. Na východní straně se v terénu tyčí horský hřeben a na západní fjord. Na tyto krásné přírodní scenérie chtěl mít majitel dokonalý výhled.

A protože podmanivý výhled nebyl jediným kritériem návrhu projektu, museli se architekti ze studia Stinessen Arkitektur vypořádat s dalším požadavkem. Druhé přání klienta bylo, aby mu výsledná stavba přinesla pocit naprosté izolace a soukromí mimo hektické pracovní dny ve městě. Návrhářům nehrála do karet jen samotná lokace projektu. Přišli totiž s dalším řešením, a to s konceptem konstrukčního uspořádání, který otevírá a uzavírá stavbu v různých směrech. Východní část chaty se otevírá směrem k hřebenu a nedalekému terénu na druhé straně a uzavírá se vůči sousedním budovám. Druhá část stavby je orientovaná opačně. Otevírá se na západ, tedy k nádherným horám a fjordu.

Terén diktuje orientaci stavby

Obě části budovy jsou mírně odsazené od krajů tak, aby poskytovaly dostatek prostoru pro chráněné venkovní plochy. Chata svou konstrukcí respektuje a následuje ráz zdejší krajiny. Zkosené střechy kopírují bohatě profilovaný okolní terén. Zasklená vysoká okna spolu s dřevěnými stěnami umožňují různým funkcím pracovat v souladu s pohybem slunce, proto je možné v každou denní dobu sledovat uchvacující hru lomu světla a stínů. Terén samotný poskytl dostatek prostoru pro lokaci budovy a jeho členitost předurčila i její orientaci, která umožňuje rovnováhu mezi kýženými výhledy a soukromím. Prohlédnout si je můžete ve fotogalerii.

Zdroje místní nebo obnovitelné

Pro výstavbu chaty se architekti rozhodli čerpat takové materiály, které by byly v souladu s místní krajinou plnou lesů a pohoří. Proto doplnili strukturální zasklení exteriéru obložením z borovice. Borové dřevo je ošetřené síranem železnatým, aby se dosáhlo rovnoměrné patiny. Stěny interiéru jsou obloženy březovou dýhou a podlahy jsou osazené žulovými dlaždicemi. Oba druhy dřeva včetně žulového kamene jsou pro zdejší oblast typické. Pro interiér koupelny a sauny museli návrháři zvolit materiál, který by byl schopný snadno pohlcovat a udržovat prostor vzdušný s optimální hladinou vlhkosti. Vhodným řešením se ukázalo obložení obou místností, včetně stropů, osikovými lamelami, jejichž dřevo má dobré hygroskopické vlastnosti.

Interiér je ideální pro odpočinek

Přirozené denní světlo v pozdním večeru vystřídá bodové osvětlení zabudované ve stropu a závěsné moderní lustry v minimalistickém provedení. Při výhledu do bělostně zasněžené krajiny zahřejí majitele černá kamna, která jsou umístěná v obývacím pokoji. Barevný kontrast sněhem obalených hor se odráží v interiérovém vybavení. Velký kožený gauč jemně hnědého zemitého tónu je doplněn moderními křesly ve světle krémovém provedení. Víkendová chata vybudovaná v souznění s přírodou, jenž je plná luxusu a pohodlí, je ideálním místem pro odpočinek.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.09.2019

Photocredit: Steve King, Snorre Stinessen

0

Chaty Shelter na ostrově Manshausen

Tyto chaty si nechal postavit norský polárník Børge Ousland na vlastním ostrově Manshausen. Tyto chaty visuté z části do moře mají sloužit jako ubytování pro rybáře, kteří křižují pobřeží v blízkosti Lofot na kajacích.

Video: Norská rodina žije ve skleněné kopuli

Něco pro fanoušky ekologických staveb. Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo žít ve skleníku? Početná norská rodina to už zjistila!

Prohlédněte si kompaktní dům v tradičním norském stylu

Líbí se vám kompaktní domy v tradičním duchu, které ale poskytují dostatek moderního pohodlí? Přečtěte si článek o rodinném domku u norského jezera Mylla.

Norská chata postavená s láskou k přírodě

Norové staví krásné dřevěné domy od nepaměti. Vždy s úctou ke dřevu a láskou k přírodě. Stejně tak byla postavena i moderní chata v našem článku. Dozvěďte se více.

Chata, kterou si majitelé postavili sami ze dřeva z vlastních lesů

Norský pár si splnil svůj životní sen – postavil si skromnou chatu vlastníma rukama a pouze ze dřeva z vlastního lesa.

Útěk do divočiny? Nesmí vám chybět odvaha.

Strávit noc v korunách stromů? Pro někoho je to jako sen. Jen se nesmíte bát výšek! Lesní přístřešek Lesom není pro každého.

Idylický venkovský domek vám dovolí se na chvíli zastavit a relaxovat

Jak vypadá vaše představa ideálního odpočinku? Co třeba idylický venkovský domek na samotě, obklopený krásnou přírodou?

Rustikální áčková chata pro ty, kteří hledají klid a samotu

Áčkovou chatu ukrytou na samotě v horách si postavil hudební skladatel, aby měl klid na práci. Pojďte se nyní s námi do jeho samoty podívat.

Tajemství litevských dřevostaveb – odhalte, v čem spočívá

Litevské dřevostavby vznikaly v souladu s pohanskou úctou k přírodě. I proto mají jedinečný charakter. Jak si ho přinést i k sobě domů? Máme pro vás pár tipů.

Dům na tasmánské pláži – barevný tón mu udává naplavené dřevo

Dům na pláži získal díky tepelně upravené fasádě z kvalitního dřeva velmi působivý vzhled. Stavba působí jako velmi přirozený prvek krajiny na pobřeží. Prohlédněte si ho s námi důkladně i v interiéru.