HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Recyklované materiály: Bydlí s vámi a možná o nich ani nevíte

Bydlí s vámi doma, denně se s nimi setkáváte a možná o tom ani nevíte. Řeč je o produktech vyrobených z recyklovaných zdrojů. Jakkoliv jsou tyto materiály ve stavbě nenápadné a přehlédnutelné, jejich přínos pro planetu je významný. Pojďme si společně oprášit znalost základních recyklovaných materiálů a seznámit se i s netradičními trendy. Seděli jste třeba už na židli z listů slepených pryskyřicí?


sedačka u okna
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: maxpixel

Význam používání recyklovaných materiálů ve výstavbě není třeba dalece vysvětlovat. Stavebnictví patří mezi odvětví průmyslu, která nejvyšší měrou přispívají k znečištění prostředí. Použití nejrůznějších druhů odpadů k výrobě stavebních a konstrukčních materiálů proto představuje zajímavé environmentální východisko. Mnoho firem, vývojářů i designerů se tedy orientuje právě tímto směrem. Vznikají tak stále nové výrobky z odpadu vytvářené jak osvědčenými, tak zcela novými technologiemi.

Začíná to u dřeva

Základním materiálem, který se přímo nabízí k recyklaci, je dřevo. Dřevo je obnovitelná surovina s velkým ekologickým potenciálem. Ve stavebnictví se dají opakovaně použít celé masivní prvky. Příkladem může být přepracování použitých trámů na terasovou krytinu. Jeho hmota se také poměrně jednoduše recykluje rozštípáním, roztřískováním či rozvlákněním a následným lisováním do velkoformátových desek.

Dům z krabic od mléka

Kompozitní materiály kombinují kvality různých surovin. Environmentálně zajímavým kompozitem jsou například desky z recyklovaných nápojových kartonů. Z těchto desek je mimo jiné vyvinut i speciální stavební panel sendvičového typu. Jen v Česku se můžeme setkat s desítkami staveb postavenými v tomto systému.

Plasty všude kolem nás

Plasty jsou všeobecně diskutovaným materiálem, ale i zde je možné nově vznikající i stávající odpad využít. Dobrým příkladem může být plastová folie vyvinutá z PET lahví v kombinaci s dřevotřískovými deskami z recyklovaného dřeva. Tímto směrem se vydal obchodní dům IKEA v jedné ze sérií svého kuchyňského nábytku. Kombinování recyklovaného dřeva a plastu v různých formách včetně jejich spojení do kompozitu je ve stavebnictví velmi oblíbené.

Výrobky na bázi plastu ale mohou mít i zcela neobvyklou podobu. Víte, na čem spíte? Dost možná jsou totiž vaše polštáře naplněny syntetickou výplní z granulátu vytvořeného tavením PET lahví. Stejný materiál slouží i k výrobě dalších běžně užívaných produktů v domácnosti od úložných krabic po nábytek.

Výhodou je, že tyto věci lze následně opakovaně zrecyklovat. Dalším významným zdrojem suroviny pro výrobu nábytku a doplňků je plast pocházející z oceánů, jehož dopad na podmořský svět si uvědomuje stále více návrhářů.

Textilie trochu jinak

Recyklované materiály můžeme hledat i mezi textiliemi. Opakovaně se využívá například bavlna k výrobě koberců. Žhavou novinkou, s níž přišla společnost Ananas Anam, je textilie vypadající jako kůže. Jejím zdrojem jsou ale listy ananasu, které jsou běžně ve velkém vyhazovány při jeho zpracování. Další znovu využitelnou textilií je nylon, s ním si na svém stoprocentně recyklovaném nábytku pohrává firma Allermuir. Ta ve své ekologické kolekci používá mimo jiné i obnovený hliník.

Nábytek z papíru

Třídíte papír a myslíte si, že doma se s ním už neuvidíte? Nemusí to být pravda. Vybavení domácnosti totiž může být i z papíru nebo kartonu. Například holandská produktová designérka Debbie Wijskampová svou tvorbu věnuje právě výrobě nábytku a doplňků z papíru. O oblibě papírového nábytku v Holandsku svědčí fakt, že i další příklad můžeme hledat právě v zemi tulipánů. Studio woojai vyvinulo konstrukční bloky ze slepeného novinového papíru, které se dají spojovat v sedáky, lavice, stolky a další nábytek.

Jiným způsobem ke zpracování papíru přistoupilo kalifornské architektonické studio Brooks + Scarpa, které zařídilo interiér obchodu pomocí velkých návinových kartonových trubek. Původní odpad z průmyslové výroby tak zahrál hlavní roli při tvorbě originálního prostoru.

Nekonečné zdroje a inspirace

Zdroje k výrobě recyklovaných produktů jsou velmi rozmanité. Firma Pentatonic zpracovává například použité plechovky, kelímky, staré nárazníky z aut nebo počítačové součástky v modulární nábytek. Pro originální řešení ale nemusíme chodit daleko.

Vody českého designu nedávno rozvířil Šimon Kern z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, který vyvinul židli ze spadaného listí a pryskyřice tedy městského odpadu. V řetězcích můžete také běžně sehnat bytové doplňky z dalších neobvyklých surovin, jako je například vodní hyacint. Jedná se v podstatě o plevelnou vodní rostlinu, kterou lidé likvidují.

Firmy i návrháři soustředí v posledních letech svou pozornost na trvale udržitelný rozvoj a stále častěji při výrobě sahají po recyklaci. I přesto ani zdaleka nestačí tyto snahy pokrýt naši produkci odpadů. Můžeme tedy v budoucnu očekávat, že vzniknou vylepšené i zcela nové technologie zpracování odpadů a také budou stále častěji zpracovávány i netradiční druhy, s nimiž má příroda problém se sama vypořádat. Pokud jste tedy doma zatím na žádný recyklovaný kousek nenarazili, za pár let tomu bude nejspíš jinak.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.06.2018

Photocredit: maxpixel

4

Udržitelná dřevostavba, co to vlastně znamená?

Ekologická, šetrná, zelená. Co to ale znamaná? Napovíme v tomto článku.

Průhledné dřevo jako alternativa umělých materiálů

Vynález průhledného dřeva může znamenat revoluci v architektuře dřevostavitelství.

Dřevo místo plastu aneb jak se zbavit plastů v domácnosti

Také vás obtěžují všudypřítomné plastové lahve, obaly, nádoby a sáčky? Pojďme se podívat, jak jednoduché je nahradit plastové věci v domácnosti dřevěnými.

Žhavé trendy v osvětlení: světelné probuzení, LED dvířka a další tipy

Moderní technologie vnášejí do světa osvětlení nepřeberné nové možnosti. Máme pro vás novinky a základní tipy, jak správně osvětlit bydlení.

Je bezpečné jíst výpěstky z městských zahrad? Odpovědi možná nepotěší

Životní prostředí ve městech patří mezi silně znečištěné. Je důvod se obávat jíst ovoce a zeleninu, které si tu vypěstujeme?

Certifikace FSC: skvělý nápad, který se bohužel nepovedl?

Nad certifikací FSC se vznáší temné stíny. Ukazuje se, že tuhle prospěšnou myšlenku je velmi snadné zneužít, a bohužel se tak často děje. V čem je problém?

Dřevěný plast nebo plastové dřevo?

Kombinace estetických vlastností dřeva a technických vlastností plastů? To zní dobře! Na desky dřevního kompozitu nejspíš čeká zářivá budoucnost.

Ekologická novinka ze severu: dřevoplast kompletně vyrobený z odpadů

Dřevěný plast nebo plastové dřevo? Tyto kompozity jsou čím dál rozšířenější. Ve Finsku je teď nově dokonce vyrábí z odpadů. Jsou tak šetrnější vůči životnímu prostředí. Jak proces probíhá?