HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Fotopříběh: Typická americká dřevostavba a postup její výstavby

Rodinný dům, který vám dnes ukážeme, stojí uprostřed americké příměstské zástavby. Jedná se o třípatrovou dřevostavbu s jedním podzemním a dvěma nadzemními podlažími. Suterén je proveden jako betonový, nadzemní část je řešena jako rámová dřevostavba, která byla postavena formou staveništní montáže. K domu jsou přistavěny dvě verandy. Fasádní obklad je natřen šedou barvou a bílou barvu pak najdeme na rámech a křídlech oken, nábytku či kuchyňské lince. Interiér je zařízený vkusně, přesvědčte se sami.


Rámová dřevostavba
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: karen (flickr)

Vícepatrový dům, dřevěná fasáda, velká veranda a krásný zelený trávník kolem domu. Že už jste to někde viděli? Je to možné. Popsali jsme totiž klasickou maloměstskou zástavbu rodinných domů na území USA či Kanady. Kdo osobně neměl možnost navštívit tuto oblast, určitě si vybaví některý rodinný dům ze svého oblíbeného filmu či seriálu. Severoamerické dřevostavby jsou v mnoha směrech podobné těm našim. Existuje zde také velké množství konstrukčních systémů, které se od sebe odlišují postupem výstavby. Stavba domu může probíhat přímo na stavbě nebo se jednotlivé konstrukce předvyrobí ve výrobní hale a montují se až na staveništi. Podívejte se na celý fotopříběh výstavby typické americké dřevostavby v naší fotogalerii

Fotogalerie:

ⓘ Foto: karen (flickr)

Postup výstavby typické americké dřevostavby

Základové konstrukce a suterén

Velké množství domů na území Severní Ameriky má pod přízemím ještě suterén. Ten je obvykle řešený pomocí betonových stěn po obvodu vlastní stavby. Na připravené základy se nejdříve provede betonová deska. Na základový pás se umístí bednění, do kterého se rozmístí betonářská výztuž. Následně se bednění vylije betonem. Ve stěnách jsou malé otvory nad budoucím terénem tvořící odvětrání suterénního prostoru. Na betonové stěny se umístí dřevěné základové prahy, které se přikotví pomocí chemických kotev. Na vnitřní základové pasy se umístit pomocné nosné sloupy, na které se nakotví roznášecí průvlaky. Následně probíhá osazení podlahových skládaných dřevěných nosníků po vzdálenostech dle projektu.

Výstavba přízemí

Náš vybraný rodinný dům je postaven přímo na stavbě. Jako systém výstavby byla zvolena rámová konstrukce. Předností tohoto konstrukčního systému je jednoduchá a rychlá montáž bez nutnosti použití složité manipulační techniky. Další výhodou je velká variabilita, díky které je možné vytvářet libovolné tvary domu. Při stavbě domu ze sloupkové konstrukce potěší také dostupnost dřevěných prvků v široké škále rozměrů. V Americe je rámová konstrukce dřevostaveb známá pod pojmem „two by four“ nebo „two by six“. Název je odvozen od často používaných rozměrů nosných profilů stěnové konstrukce. Při výstavbě přízemí bylo nutné stěny průběžně zavětrovat s ohledem na časté výkyvy počasí do doby, než se provedlo venkovní opláštění velkoformátovými deskami.

Konstruce stropu, podkroví a střechy

Stropní konstrukce je provedena z dřevěných nosníků. Přízemí je s podkrovím propojeno dřevěným schodištěm. Záklop stropních nosníků je zhotoven pomocí OSB desek. Stěny podkroví jsou postaveny ve stejném duchu jako přízemí, a to z rámové konstrukce dřevěných prvků. Střecha má sedlový tvar s větším spádem. Krokve jsou tvořeny z úzkých, ale vysokých profilů po roztečích dle výkresu krovu. Po položení krytiny, montáži oken a venkovních dveří je stavba připravena pro osazení vnitřních instalací.

Venkovní dokončovací práce

Mezi venkovní práce na této stavbě je možné zařadit například montáž provětrávané fasády. Nejdříve se provede montáž roštu a vložení minerální izolace. Následně se rošt přetáhne fasádní difúzní folií. Dalším roštem se vytvoří provětrávaná vzduchová mezera. Fasáda se ukončí dřevěným vodorovným obkladem natřeným šedou barvou. V uliční i zahradní části domu se přistavila prostorná veranda. Ta je založena na betonových patkách, na které se osadí dřevěné nosníky tvořící podlahu. Nosné sloupky vynáší konstrukci pultové střechy verandy. Sloupy natřené na bílo a šedá krytina ladí s barvami domu.

Práce uvnitř stavby

Po dokončení hrubé uzavřené stavby se mohou naplno rozjet práce uvnitř domu. Je potřeba vložit tepelnou izolaci do stěn a střechy, provést opláštění stěn z vnitřní strany, zhotovit hrubé podlahy a osadit sádrokartony. Pak už následují dokončovací práce v podobě montáže finálních povrchů. Nášlapné vrstvy podlah jsou zhotoveny z laminátových dílců. Okna jsou bílé barvy, a jsou tak sladěny se světlou výmalbou, nábytkem nebo kuchyňskou linkou. Po dokončení vnitřních povrchů je možné začít přizpůsobovat inteirér nábytkem, spotřebiči a doplňky.

Dispozice a okolí domu

V přízemí domu najdeme dvě verandy, pracovnu, koupelnu, kuchyni s jídelnou a obývací pokoj. Po vystoupání do patra se nacházíme na chodbě, ze které se dostaneme do dvou pokojů, které mají samostatnou šatnu a jeden pokoj také vlastní koupelnu. V podkroví se nachází dále technický kout a další koupelna. Kolem domu se rozprostírá krásný zelený trávník a před domem je vybudováno parkovací stání. Dům je vhodný pro rodinu o 3 až 4 lidech. podrobný půdorys obou podlaží naleznete ve fotogalerii

V čem se liší americká a česká dřevostavba?

Obecně lze říci, že americké rodinné domy mívají větší užitnou plochu. Často mají typický vzhled s dřevěným obložením natřeným na šedou či světlou barvu. V České republice se navíc raději spoléháme na firmy, které realizují domy tzv. panelovou výstavbou, kdy se stěny předvyrobí v továrně a na místě staveniště se jen smontují. Tento systém výstavby je méně závislý na počasí, ale hlavně u něj lze docílit vyšší kvality provedení všech konstrukčních prvků i navazujících detailů. 

Jak se staví moderní montované dřevostavby? Zapomeňte na truhláře a motorovou pilu


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
27.09.2019

Photocredit: karen (flickr)

22

Stavební systémy dřevostaveb – Rámové konstrukce

Rámové konstrukce jsou nejběžnějším typem stavebního systému dřevostaveb. Jsou tvořeny nosnými dřevěnými prvky (stojkami) a opláštěním.

Americký sen o dřevostavbě

Honosné paláce z Beverly Hills 90210 jsou dřevostavby. Jak se v nich žije?

Americké dřevostavby: Jak vypadají? Máme fotky!

Navštívili jsme přehlídku pěti luxusních amerických dřevostaveb

Domek pro fanoušky Pána prstenů

Také jste si oblíbili malé útulné domečky, ve kterých bydlí hobité, odvážní obyvatelé Středozemě? Pak pojďte s námi jeden takový hobití domeček navštívit.

Originální bydlení v áčkových stavbách

Zajímá vás, jaký netradiční dům či chatu je možné si postavit? Inspirujte se v tomto článku áčkovými stavbami.

Minidomek díky renovaci zdvojnásobil svou plochu

Když je váš dům příliš malý a zahrada příliš velká, není nic jednoduššího, než domek rozšířit a vytvořit si dostatek prostoru pro celou rodinu. Prohlédněte si důmyslnou rekonstrukci domu.

Dřevěné mosty se vrací do módy - nahrazují ocel a beton

Důsledný výzkum amerických inženýrů potvrdil, že mosty z moderního lepeného dřeva si rozhodně zaslouží pozornost. Jaké jsou rozhodující argumenty?

Třípatrová dřevostavba, která si zahrála i ve filmu. Poznáte ve kterém?

V Kalifornii mají dřevostavbu, která se stala populární také díky tomu, že se objevila ve slavném filmu. Poznáte ve kterém?

Dům ve stylu USA si postavili v Česku. Rozhodnutí hodnotí s odstupem

Po několika letech života v dřevostavbě v USA se rozhodli postavit si ji i doma. Je řešena nápaditě a obyvatelům dopřává soukromí. Navštivte ji dnes s námi.