HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Roubenku chtěli manželé pronajímat, nakonec si ji ale tak zamilovali, že v ní zůstali bydlet

Manželé Pavla a Josef měli ke dřevu vztah odjakživa. Už jejich první dům byla dřevostavba. Pak ale postavili roubenku z masivu, která si je získala natolik, že přes jejich prvotní záměr ji pronajímat, už ji neopustili. Přečtěte si rozhovor s majitelem o tom, jak probíhala stavba roubenky, jaké je jeho srovnání s moderní panelovou dřevostavbou a co radí všem čtenářům, kteří se do stavby roubenky chtějí pustit.


Roubenka
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Josef Hlávko

Pane Josefe, prozraďte nám, jak jste se ženou bydleli dřív?

Dřív jsme bydleli v moderní dřevostavbě, vždy jsme měli blízko k tomuto druhu bydlení, ke dřevu. Tento dům pořád vlastníme. Pak jsme se ale rozhodli pro stavbu roubenky, kterou jsme původně chtěli pronajímat jako rekreační objekt. Prohlédnout si ji můžete v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Josef Hlávko

Teď v ní ale žijete, kdy jste změnili názor?

Chtěli jsme, aby se u nás rekreanti cítili dobře, a rozhodli jsme se dům zabydlet. To byla ale „chyba“. Protože jsme se s ženou do roubenky totálně zamilovali a představa, že ji někomu půjčíme, se stala pro nás naprosto neakceptovatelná. Zkrátka jsme se z roubenky již neodstěhovali.

A můžete nám nějak porovnat oba typy stavby? V čem se roubenka liší od moderní dřevostavby?

Myslím si, že rozdíly nejsou nikterak výrazné. Když přehlédnu to, že v roubence samozřejmě máte dřevo obnažené a v panelové dřevostavbě převážně zakryté sádrokartonem, je komfort bydlení stejný.

Vraťme se na začátek, podle čeho jste vybíral pozemek pro roubenku?

No volba to byla jasná, pozemek jsme před několika lety dostali od mých rodičů. Na tomto pozemku měli zahradu, ve vlastnictví rodiny byl od 80. let. Musím přiznat, že nápad postavit roubenku zrovna zde, přišel ze strany mé manželky.

A byly na pozemku všechny inženýrské sítě?

Byly, ale jak to bylo v minulé době, sítě byly tzv. provizorní a třeba elektrika byla pro více pozemků sdílená a studna kopaná na vedlejším pozemku, který vlastní teta. Takže jsme vše museli udělat znovu, zažádat o novou elektrickou přípojku a nechat si na pozemku provést vrt. Vše se bez větších problémů podařilo udělat v poměrně krátkém čase.

Stavěla vám roubenku firma, nebo jste ji stavěli svépomocí?

Firma nám postavila hrubou stavbu, zbytek jsme si realizovali svépomocí.

Kde jste získal zkušenosti a dovednosti pro stavbu svépomocí?

Ono to bylo trochu jednoduší v tom, že můj známý je stavař, dokonce realizoval nějaké stavební práce pro firmu, která nám dělala hrubou stavbu. Takže hodně práce zastal on a něco jsme zvládli s rodinou a vlastní prací. Máme štěstí, že otec, bratr i syn jsou instalatéři – topenáři.

Řešili jste během stavby nějaké komplikace?

Ne, vše běželo jako po drátkách.

A jak dlouho celá stavba trvala?

Stavba začala v říjnu a v únoru byla hrubá stavba včetně střechy, kterou jsme si realizovali sami, hotová. Zbytek byl hotov v květnu. Tedy celá stavba trvala 8 měsíců včetně úpravy zahrady a realizace bazénu.

Řeknete nám, jak vypadá roubenka uvnitř, jakou má dispozici?

V přízemí je otevřený obývací pokoj s kuchyní, ložnice, koupelna a spíž. V podkroví jsou tři pokoje pro čtyři osoby, koupelna a technická místnost. Chalupa má také pochozí půdu. Dispozice je tedy 5+kk.

Na další fotky roubenky se můžete podívat do naší fotogalerie.

Jak máte v roubence řešeno vytápění?

Vytápění máme řešeno podlahovým systémem topných vodičů a klasických keramických krbových kamen.

Máte v roubence nějaké moderní technologie, nebo jste se spíš drželi tradice a klasiky?

Máme kamerový systém, dálkově řízené topení přes wifi a mobilní telefon a dálkově řízenou vjezdovou bránu. Samozřejmě nechybí wifi v celém objektu. No, ale to jsou v dnešní době již standartní technologie přispívající k pohodlí.

Co byste poradil čtenářům, kteří váhají, zda do stavby roubenky jít?

Že pokud chtějí moderní bydlení, tak ať roubenku nestaví. Ale pokud chtějí vůni dřeva každý den, doteky tepla z interiéru a návrat k tomu, co tady bylo staletí, ať jdou do toho, protože rozhodně nebudou litovat. Ani my nelitujeme a užíváme si to každý den.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.09.2020

Photocredit: Josef Hlávko

14

Mohlo by Vás zajímat: