HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Pět nejoblíbenějších roubenek z Čech a Moravy

Roubenky jsou neodmyslitelně spjaty s českou i moravskou tradicí. V každém kraji byly jiné typické znaky, ať už to byla barva, tvar či konstrukční spoje, které danou oblast charakterizovaly. V dnešní době jsou roubenky stále oblíbené, možná dokonce zažívají znovuzrození. Díky moderním technologiím lze využívat i sušené a lepené dřevo, které zajišťuje lepší vlastnosti po všech stránkách.  


Roubenka
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: 100 dřevostaveb

Pět nejoblíbenějších roubenek

Roubenky jsou perlou české dřevostavbařské historie. Proto jsme pro vás vybrali pět nejoblíbenějších českých roubenek, které soutěžily v soutěži 100 dřevostaveb a staly se v některém z posledních let dřevostavbou měsíce. O jednotlivých stavbách si můžete přečíst bližší informace níže a nejen vítězné roubenky si můžete prohlédnout v obsáhlé fotogalerii, kde naleznete jak tradiční, tak i moderní roubenky různých stylů – české, severské, barevné i přírodní.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: 100 dřevostaveb, se svolením 100 dřevostaveb, Sruby Pacák

5. místo: Bžany – moderní roubenka s tradičním vzhledem

Pojem „moderní roubenka“ znamená, že je stavba realizována současnou technologií z lepeného, vysušeného dřeva typu BSH, a poté je jako stavebnice vyrobena na CNC dřevoobráběcím stroji. Tato technologie se vyznačuje vysokou přesností provedení a oproti roubenkám zhotoveným z nevysušeného materiálu stavba „nesedá“, tedy nesesychá. Odpadá tak nutnost několikaměsíční technologické přestávky při realizaci stavby. Při použití roubené dvoustěny s vloženou izolací lze také dosáhnou nízkoenergetických parametrů.

4. místo: Roubenka z Orlických hor

Tato roubenka stojí v srdci Orlických hor, kde mají roubené stavby svoji tradici. Roubenka byla vyrobena ze sušených hranolů na CNC obráběcím centru, díky čemuž byla stavba postavena velice rychle – hrubá stavba byla postavena za neuvěřitelné tři dny. Svahovitý pozemek nabízí výhled na krásnou přírodu kolem.

3. místo: Moderní roubenka

Tento roubený dům v sobě spojuje využití tří funkčních prostorů: soukromého, pracovního a části pro hosty. Stavba byla realizována pro legendárního horolezce Zoltána Demjána, který jako první člověk v bývalém Československu zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest. Roubenka byla vyrobena ze dřeva alpské borovice, která má nezaměnitelnou barvu, vůni i atmosféru.

2. místo: Roubenka na horách

Cedrová roubenka postavená v Českém lese v nadmořské výšce téměř 1000 m. n. m je zasazena na okraj malé vesničky kousek od lesa. Exteriéru domu dominuje prostorná modřínová terasa obepínající dvě strany roubenky. Uvnitř je to pak hlavní obytný prostor s kachlovými kamny a pecí. Zaslouženě si vysloužila bronzové místo v žebříčku nejoblíbenějších roubenek.

1. místo: Odrůvky – tradiční poloroubenka z masivního lepeného dřeva

Vítěznou roubenou stavbou je tento dům pro trvalé bydlení, který vychází z tradičních lidových roubenek. Zajímavostí je náročně skládané deskové obložení lomenice se slunečním motivem ve vrcholu štítu. Roubené části jsou opět zhotoveny moderní technologií z lepeného sušeného dřeva opracovaného na CNC lince.

Tyto i spoustu dalších krásných roubených staveb si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.07.2019

Photocredit: 100 dřevostaveb

3

Masivní dřevostavby ožívají

Masivní dřevěné stavby již nejsou pouze sruby a roubenky, ale

Moderní roubené domy z lepených hranolů

Jaké jsou výhody moderních roubených domů, z čeho a jak se vyrábí, jak se staví a jak dlouho vydrží? To vše se dozvíte v tomto článku.

Roubenky: Jsou vhodné pro moderní bydlení? (tradiční vs moderní)

Co jsou to roubenky? V článku se dozvíte, jaké jsou typy roubených stěn. Najdete zde i inspiraci ve fotogalerii, kde jsou tradiční i moderní roubenky.

Vyhoví roubenka současným požadavkům na bydlení?

Zajímáte se o historický vývoj dřevostaveb až do současnosti? Jaké požadavky jsou kladené na sruby a roubenky z hlediska prostupu tepla a jak postupovat při jejich povolení na stavebním úřadě? Jaká je současný stav nařízení se dozvíte zde

Chci roubenku! Ale jakou? Dnes už je totiž z čeho vybírat

Není roubenka jako roubenka. Víte, že roubenka nemusí být jen jednoduchá stěna z masivního dřeva? Moderní roubené stěny splňují i dnešní tepelně technické požadavky a horkou novinkou je i pasivní roubenka.

Replika roubenky v Orlických horách: Podaří se vám najít alespoň 10 rozdílů?

Nová konstrukce roubenky byla navržena tak, aby splňovala současné požadavky na bydlení a zároveň respektovala původní vzhled. Podívejte se na celý průběh rekonstrukce, která se nevidí každý den.

Roubenka v Karlově: Co obnáší stavba dřevostavby v srdci Jeseníků?

Roubenky jsou krásné nejen na pohled, ale i pro život. Přečtěte si rozhovor s majiteli, kteří si roubenku postavili a podělili se o své zkušenosti z výstavby. A co by příště udělali jinak?

Srub nebo roubenka? Která stavba se k nám lépe hodí?

Postavit si klasický srub, nebo tradiční roubenku? Jak se od sebe tyto dvě dřevostavby liší a která se k nám Čechům lépe hodí?

Dvanáct nejoblíbenějších srubů u nás

Připravili jsme pro vás žebříček dvanácti nejoblíbenějších srubů. Prohlédněte si je, přečtěte si, čím je každá stavba specifická, a nechte se inspirovat dvanácti nej sruby.

Slavný horolezec si se svou ženou postavil moderní roubenku z borovice

Navštivte s námi překrásnou moderní roubenku postavenou z netradičního dřeva – z alpské borovice. Majitelem této roubenky není nikdo jiný než legendární horolezec Zoltán Demján. Jak se mu bydlí ve dřevě?