HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak udělat venkovní ohniště na zahradě – postup na DIY ohniště s vnitřním průměrem 80 cm

Letní posezení na zahradě patří mezi oblíbenou aktivitu každé dobré společnosti stejně jako posezení u ohniště. Pojďte si jedno takové udělat svépomocí. Zahradní ohniště a jeho realizace není složitá záležitost, pokud nepatříte mezi perfekcionisty. Pojďme si ukázat postup realizace zahradního ohniště svépomocí z cihel, které má průměr 80 cm.


zahradní ohniště
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Irena V. (se souhlasem)

Venkovní ohniště – jaké zvolit umístění

Před samotnou realizací je nezbytně nutné zvážit, jaké místo pro zahradní ohniště vybereme. Na některá umístění bychom si měli dát pozor:

  • V blízkosti domu (nejenom našeho), abychom neměli z bílé fasády šedou a v domě kouř, který se tam jednoduše dostane přes pootevřená okna.
  • Vedle sušáku, kde míváme pověšené prádlo.
  • V bezprostřední blízkosti stodoly nebo garáže, kde by mohlo něco jednoduše vzplanout.
  • Příliš vzdáleno od zdroje vody v případě, že bude třeba oheň uhasit.
  • Ve svahu (aby vám návštěva nepadala ze židlí do ohně, nebo od ohně.

Ohniště z cihel – co potřebujeme k práci

Práce půjde mnohem rychleji od ruky, když nebudeme odbíhat pro nářadí a materiál. Ideálně si všechno připravíme, než se pustíme do samotného díla.

Připravíme si: rukavice, tyčku s provázkem (na vyměření kruhu pro ohniště), bílou křídu, lopatku, lopatu, rýč, koště, kbelík, síto, kolečko, vytahovací metr, 10 třísek nebo kamenů, cihly a úlomky cihel, případně štěrk (ale není nutné). Nakonec, dobrou náladu a trpělivost. Celý postup výroby venkovního ohniště je zdokumentován také v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Irena V. (se souhlasem), Anni Pierce, L Schwartz

Postup realizace zahradního ohniště svépomocí

1. Na místě, které jsme již vybrali, zapíchneme do země tyčku, na které máme navázaný provázek, jehož délka je dlouhá jako poloměr kruhu, do kterého budeme skládat ohniště z cihel. Opíšeme kruh, který si vyznačíme zapíchnutím několika třísek, nebo položením několika kamenů, abychom věděli, kde máme kruh vyrýt.

2. Pokud chceme vnitřní kruh ohniště o průměru 80 cm, musíme připočítat délku tzv. paprsků, což je téměř 60 cm. Např. pokud chceme, aby mělo naše ohniště vnitřní průměr (plocha, kde bude hořet oheň) např. 80 cm, musíme mít délku provázku na tyčce 70 cm (80 cm vnitřní průměr ohniště + 2x délka cihly, což je asi 2930 cm + 30 cm, celkem je to 140 cm průměr kruhu. My potřebujeme polovinu z toho, což je poloměr = délka provázku na tyči).

3. Jakmile máme vyznačený kruh, vyryjeme kolečko, které bude mít hloubku na dvě položené cihly na sebe (asi 13 cm, pokud uvažujeme, že má 1 cihla výšku 6,5 cm). Vyryté drny oklepeme do kyblíků, stejně jako do nich dáme vyrytou hlínu. Využijeme ji na vyplnění spár a díky ní doplníme vzniklé mezery. Fotodokumentaci postupu najdete ve fotogalerii.

TIP: Hloubku si vyznačíme na rýči křídou nebo si zapamatujeme, jak hluboko má být rýč v zemi. Je to jednodušší, než si hloubku stále odměřovat.

4. Naspod kruhu naskládáme celé cihly nebo využijeme úlomky, části, půlky cihel. Snažíme se je skládat tak, aby mezi nimi byly co nejmenší spáry a aby bylo dno ohniště rovné. Perfekcionisté mohou použít vodováhu. 

5. Na sítu, které si položíme na kolečko, sypeme vyrytou hlínu z kbelíků. Všechnu hlínu přesíváme, aby v ní nebyly velké hroudy. Ty by nám špatně vyplnily mezery. Hlínou vyplníme spáry mezi cihlami, které nám tvoří dno ohniště. Důkladně hlínu a cihly udusejte (podupejte) a koštětem vmetejte hlínu do spár, dokud to jde. Pokud máte štěrk, nasypejte na dno spár trochu štěrku a potom až hlínu.

Přenosné zahradní ohniště – 30+ inspirací na zajímavý a praktický doplněk na zahradu či terasu

6. Nyní začněme tvořit tzv. paprsky z celých, pohledově pěkných cihel. Cihly skládáme uvnitř kruhu, podél obvodu (tím se nám zmenšuje průměr vnitřního ohniště, tedy plochy, kde bude hořet oheň) kruhu. Mezi rohy cihel necháváme u obvodu kruhu asi 5 cm mezeru, spodní rohy cihel se dotýkají. Vyskládáme takto celý kruh a podle potřeby mezery upravíme. Metrem proměříme. Podívejte se do galerie na fotografie z procesu výroby zahradního ohniště.

TIP: Můžeme zmenšit i vnitřní průměr ohniště, pokud se nám zdá velký. Cihly, které tvoří paprsky, naskládáme blíž do středu a vzniklý prostor na obvodu kruhu jednoduše zasypeme hlínou.

7. Použijeme opět tyč s provázkem a zkontrolujeme, jestli je vnitřní prostor opravdu kruh a ne brambora. Jak na to? Změříme si vzdálenost protilehlých cihel (paprsků) a uprostřed délky uděláme značku na dno ohniště (raději změříme několik protilehlých tzv. paprsků). Tím získáme střed, od kterého můžeme provázkem (na kterém uděláme uzlík) zjistit, zda jsou cihly tzv. paprsky stejně vzdálené od středu.

Nebo referujete řešení, které je multifunkční a které můžete využít v zahradě i na terase? Kolik stojí přenosné ohniště? Porovnejte si aktuální ceny zde.

8. Do všech vzniklých mezer nasypeme připravenou hlínu z kolečka, kterou dobře udusáme, cihly i s hlínou podupeme. Hlínu sypeme, dokud nejsou všechny spáry a mezery plné a hlína dobře udusaná.

TIP: K ohništi se vraťte po dešti a doplňte spáry hlínou, popřípadě štěrkem.

Věříme, že vám bude ohniště, které jste si sami udělali, dobře sloužit. Nyní už stačí, abyste si pořídili něco na opékání, pohodlný zahradní nábytek a večerní posezení u ohniště může začít!

40+ inspirací na útulné venkovní zahradní posezení – na balkon, terasu i zahradu

Pro inspiraci jsme vám do fotogalerie, kromě fotodokumentace z procesu výroby, přidali další pěkné návrhy různých tvarů DIY ohnišť. 

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.Vydáno dne:
29.04.2023

Photocredit: Irena V. (se souhlasem)

4

Zahradní altán: Na co si dát při stavbě pozor

Potřebujete na zahradní altán stavební povolení? Jak a z čeho zahradní altán postavit... Číst více →Zahradní nábytek z masivu: Fotogalerie, tipy a praktické rady

Hledáte inspiraci pro pořízení zahradního nábytku a praktické rady o tom jak o zahradní nábytek z masivu pečovat? Vše naleznete zde... Číst více →Gabiony jako vhodný doplněk zahrady (tipy a fotogalerie)

Gabiony nemusí sloužit jen pro zpevnění terénu, ale i jako všestranná zahradní dekorace. Jak vytvořit gabiony svépomocí a jeho aktuální ceny se dozvíte zde... Číst více →Zahradní lavičky a lavice: Tipy jak a podle čeho je vybrat

Zahradní lavička má své místo v každé zahradě. Vyberte si zahradní lavičky pohodlné, bezúdržbové a odolné. Podívejte se, jaká kritéria při výběru lavice sledovat... Číst více →Připravte zahradu na jaro v šesti krocích

Chcete mít krásnou a zdravou zahradu po celý rok? Nepodceňte jarní přípravu a pusťte se včas do práce. Náš článek vám poradí, jak na to... Číst více →Založení zeleninové zahrady: Návod krok za krokem

Toužíte po vlastní zelenině? Vypěstujte si ji! Ukážeme vám, jak snadno založit zeleninovou zahradu. Tady je návod krok za krokem... Číst více →Jak vybrat ideální slunečník pro vaši zahradu či terasu?

Vybíráte slunečník na zahradu a nevíte, který je pro vás ten nejvhodnější? Nezoufejte, v našem článku vám poradíme, jak vybrat ten ideální pro vás... Číst více →Zenová zahrada – místo pro klid naší mysli i těla

Přemýšlíte o tom, že vaše zahrada potřebuje změnu? Zenová zahrada je tím pravým místem pro relaxaci, klid a harmonii. V čem tkví její pravidla?.. Číst více →Přenosné zahradní ohniště – 30+ inspirací na zajímavý a praktický doplněk na zahradu či terasu

Zvažujete pořízení přenosného ohniště na zahradu či terasu? Máme pro vás zajímavé tipy na různá zahradní ohniště a galerii plnou inspirace... Číst více →Levná rozhodně nebyla – malá chatka s vnitřním ohništěm a čedičovým obkladem si na skromnost nehraje

Jak respektovat minimalistický styl a přece mít všechno, co potřebujete? Podívejte se na bydlení, které stojí u nádherného jezera na severu... Číst více →