HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěná loftová postel – návod na její výrobu svépomocí v 10 krocích

Loftové postele se stále více dostávají do módy. Nejde přitom o žádnou novinku. Začaly se konstruovat už v minulém století v USA za doby finanční krize. V současné době se těší čím dál větší oblibě, a to nejen kvůli rostoucím cenám bydlení a zmenšující se velikosti bytů, které si lidé mohou dovolit. I sem je však nutné vměstnat vše potřebné. Díky loftové posteli ušetříte místo a zároveň získáte neotřelý designový doplněk. Jak si takovou postel vyrobit? Projděte si náš fotonávod, jak sestavit loftovou postel svépomocí v 10 krocích, a pusťte se do toho.


Loftová postel
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Infinite Builds (se souhlasem)

1. Návrh loftové postele

Prvním krokem je návrh. Musíte vědět, jak má postel vypadat, kam ji umístíte a jak bude velká.

Pro takovou vizualizaci konečného výsledku je ideální použít některý z programů, který sestavení návrhu umožňuje. Nabídka je opravdu rozmanitá a spousta z nich je i zdarma. Pokud si na práci s programem netroufáte, poslouží vám i tužka a papír. Hlavní je mít návrh na očích, nejen v hlavě, a mít představu o tom, jak bude postel vypadat, dříve než se do její stavby pustíte.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Infinite Builds (se souhlasem)

Rozměry loftové postele

Do vašeho návrhu postele doplňte i rozměry. Hlavní je její šířka, výška a délka. Dále zjistěte prostor, kam postel budete umísťovat. Nezapomeňte také zkontrolovat, jestli si na posteli budete moci pohodlně sednout. K tomu potřebujete vědět, jak vysoká bude vaše postel a jaká je vaše výška v sedě. Čísla sečtěte a porovnejte s výškou stropu místnosti. 

Až budete mít jasnou představu o vzhledu postele i jejích rozměrech, přichází čas na nákup materiálu. Pro konkrétní loftovou postel z našeho článku (postup její výroby si můžete prohlédnout krok po kroku v naší fotogalerii), byl potřeba tento materiál:

Materiál pro výrobu loftové postele

  • dřevěné hranoly 5 × 10 × 240 cm – 11 ks
  • dřevěné hranoly 5 × 5 × 240 cm – 3 ks
  • dřevěné hranoly 5 × 7,5 × 240 cm – 6 ks
  • desky z borovicového dřeva: 2,5 × 15 × 240 cm – 3 ks
  • melaminová desku: 2,5 × 120 × 240 cm – 1 ks
  • balení konstrukčních šroubů

2. Rám loftové postele

Prvním krokem je výroba rámu postele – ložné plochy. V závislosti na zvolených rozměrech uřízněte a spojte 4 hranoly k sobě pomocí přeplátovaného spoje, čímž vznikne rám postele. Následně do něho rovnoměrně rozmístěte příčné hranolky o velikosti 5 × 5 cm. Mezi nimi však nechte několikacentimetrové mezery, vytvoříte tak rošt postele. Na rám se později připevní melaminové desky (viz krok 5), čímž se vytvoří plocha na ležení. Jak postupovat si prohlédněte ve fotogalerii.

3. Zvednutí rámu postele

Až budete mít hotový rám postele, poproste někoho o pomoc a společně rám postele zvedněte. Následně k němu přišroubujte nohy, které budou tvořeny jednotlivými hranoly o velikosti 5 ×  10 cm. Připevnění však věnujte patřičnou pozornost, jelikož právě tento krok zajišťuje stabilitu a bezpečnost celé konstrukce.

4. Ztužující spodní rám

Pomocí hranolů 5 × 10 cm spojte jednotlivé nohy postele dohromady. Je potřeba vytvořit rám lemující vnější obvod postele na třech stranách – zadní straně a dvou bočních (přední strana zůstane volná). Jeho přišroubováním k nohám postele celkovou pevnost konstrukce ještě více posílíte.

5. Dokončení vrchního rámu postele 

Na připravený rám postele (viz krok 1) přišroubujte melaminové desky. Díky tomu vznikne rovná a pevná plocha vhodná pro položení matrace. Desky byste mohli přišroubovat už v prvním kroku, rám by byl ale těžší a hůře by se vám s ním manipulovalo při přidělávaní noh a ztužujícího spodního rámu.

Mohlo by vás zajímat: Loftová postel jako originální inspirace pro malé bydlení

6. Výroba žebříku 

Na výrobu žebříku budete potřebovat hranol velikosti 5 × 7,5 cm. Začněte uříznutím dvou stejně dlouhých částí odpovídajících výšce postele. Do každé udělejte otvor, aby ji bylo možné nasunout na rám postele. Poté ze stejného typu hranolu vytvořte schůdky a zabruste všechny strany pomocí brusného papíru zrnitosti 220. Schůdky přišroubujte k již vyrobeným bočním stranám. Hotový žebřík připevněte ke konstrukci rámu postele – nejprve použijte palici (použitím kladiva byste dřevo poškodili), poté všechno dohromady sešroubujte. 

7. Zábradlí 

Zábradlí si můžete vyrobit například z borovicových desek o rozměrech 2,5 × 15 cm. Svislé části následně upevněte k rámu postele.

8. Diagonální vyztužení 

Posledním krokem je výroba diagonálních výztuh zvyšujících celkovou stabilitu i tuhost konstrukce. Na jejich výrobu použijte hranoly o rozměrech 5 × 7,5 cm a připevněte je k posteli ze tří stran (přední stranu nechte volnou).

9. Nátěr

To nejtěžší už máte za sebou, teď už jen poslední úpravy. Postel můžete například opatřit nátěrem. Pokud máte v pokoji koberec nebo podlahu, kterou nechcete zničit, nezapomeňte dát pod celou konstrukci plachtu nebo ji jinak chránit před nechtěným poškozením. Pohled na zničenou stávající podlahu by vám pravděpodobně zničil radost z vašeho nového díla. V případě, že chcete, aby si postel zachovala svůj dřevěný vzhled, zvolte transparentní nátěr. V opačném případě si vyberte barvu, která bude ladit s ostatními bytovými doplňky. Kreativitě se meze nekladou.

10. Dekorace

Po natření postele se zaměřte na zabydlení nově vniklého prostoru pod postelí. Sáhnout můžete třeba po LED světýlkách, poličkách na knihy a sedacím pytli či křesílku. Prostor pod postelí však můžete zabydlovat průběžně podle vašich potřeb. Pokud sem však umístíte stůl, dbejte na to, abyste měli pro práci dostatečné množství světla. Případný nedostatek však snadno vyřešíte vhodným umělým osvětlením. 

Mohlo by vás zajímat: Vyrobte si postel z palet – návod, tipy, inspirace a cena

Celý fotopostup výroby loftové postele v 10 krocích najdete ve fotogalerii.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
25.07.2022

Photocredit: Infinite Builds (se souhlasem)

3

Palanda: Jak ji vybrat tak, aby se na ni dobře spalo?

Patrové postele mají smysl tam, kde potřebujete šetřit místem. I palanda může být pohodlná, bezpečná a moderní. Jak ji správně vybrat?

Z tmavého podlouhlého bytu vykouzlili fantastický loft plný světla

Přímo v centru velkoměsta zrekonstruovali starý byt. Z podlouhlého a tmavého prostoru vykouzlili moderní a prosvětlený loft, který navíc vyniká multifunkčním nábytkem.

Vyrobte si postel z palet – návod, tipy, inspirace a cena

Chcete mít krásnou postel za pár korun? Vyrobte si sami doma postel z palet. Jak na to? Pár skvělých tipů a návod pro vás máme v tomto článku.

Ložnice bez rušivých elementů – 5 kroků, jak ji správně zařídit

Ložnice. Místo, kam se celý den těšíme a ráno ho s těžkým srdcem opouštíme. Místnost nevhodná pro jakékoliv rušivé elementy, a přesto je tam často máme. Které to jsou?

Fantastické ložnice, které mají k těm tradičním daleko – inspirace pro vás

Tradiční nicneříkající ložnice jsou passé. Podívejte se na fotografie, které svým navrženým interiérem mluví za vše. Takovou ložnici vám budou všichni závidět.

Postel s nebesy – v historii nutnost, nyní designový nábytek

Postel s nebesy je přesně to, co jste jako děti toužili mít a nyní máte konečně možnost splnit si svůj sen. Podívejte se do galerie a inspirujte se mnoha nápady.

Dětská domečková postel – populární a originální místo pro hraní i spaní

Dětský pokoj je hotový, už jenom vybrat postýlku. Vydejte se cestou dětské postýlky typu domeček. Domečkové postele se těší velké popularitě mezi dětmi, ale i mezi jejich rodiči. Inspirujte se ve fotogalerii.

Jak navrhnout bohémskou ložnici jako profesionál? Návod v několika bodech

Jedinečné návrhy boho ložnice inspirované samotným bohémským životem pouze v naší bohaté fotogalerii. Ptáte se co je to boho styl? Víme, prozradíme!

Mladá rodina postavila tiny house za minimální náklady, nyní jim sám vydělává peníze

Mladý pár se vrhnul do investice a postavil si malý rekreační tiny house, který nyní pronajímá. Cestou jsme naráželi na samé překážky, tvrdí majitelka.

Krásný a originální obraz z opáleného dřeva – podrobný návod v 15 krocích

Anita vyrobila překrásný obraz z opáleného dřeva a podělila se s námi o postup výroby v 15 krocích. Přečtěte si jej i vy a vyrobte si originální obraz domů nebo někomu jako dárek.