HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Útěk do divočiny? Nesmí vám chybět odvaha.

Zříci se pohodlí a okusit na vlastní kůži, co s sebou přináší samota v hlubokém lese. Objevit sám sebe, meditovat v korunách stromů. Relaxovat nebo bojovat o přežití. Záleží jen na vás, jak strávíte čas v přístřešku Lesom, který pro odvážné zbudovali ruští architekti. Jedno je jisté. Pokud máte závratě, líbit se vám tu nejspíš nebude.


Lesní přístřešek Lesom uprostřed ruských lesů
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Karmanov Evgeny

Bažinaté lesy s vyvýšeninami porostlými vysokými smrky jsou pro Kostromský les charakteristické. I když se nachází jen necelých 400 kilometrů od Moskvy, vypadá to tu jako na jiné, trochu strašidelné planetě. Pára stoupající z močálů, podivná světýlka trouchnivějícího dřeva, divočina. Na druhé straně, pokud chcete být chvilku o samotě a v lůně přírody, je tohle místo ideální. Nikdo vás tu rušit nebude. A právě pro ty, kteří se nebojí nepohody a rádi by si chvilku odpočinuli od civilizace, vytvořili architekti ze studia Sozonych zajímavou lesní instalaci.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Karmanov Evgeny

Dlouhá cesta ke stromovému hnízdu

V celé své ploše pokrývá 250 metrů čtverečních, ale samotná stavba útočiště zabírá jen malý kousek. Necelých deset metrů čtverečních přístřešku usazeného těsně pod korunami stromů. Je to místo, které vám nabízí to nejnutnější pro přežití. Střechu nad hlavou, kryté ohniště, a podlahu k přespání. Nic víc, nic míň. Ale v zásadě to stačí. Veškeré nedostatky vám totiž vynahradí nevšední výhled z otevřené terasy bez zábradlí, odkud můžete shlížet do údolí blízkého potoka. Celý les máte jako na dlani, a na pár hodin tu budete jeho součástí. Zadarmo to ale nebude.

Cesta na vrchol vyžaduje odvahu

Aby vás les přijal za vlastní, musíte trochu zariskovat. Nejprve vás čeká výstup po 36 metrů dlouhé plošině (rovněž bez zábradlí, lano je instalováno jen kvůli fotografům), která vás mezi kmeny stromů přivede až do výšky třetího patra. „Berte to jako cestu za poznáním sebe samotného,“ říkají architekti. „Moderní člověk se bojí rizika a nepohodlí, v lese se často cítí být cizincem. V našem objektu se ale může usadit, a splynout se svým prostředím. Nabízíme mu prostor, kde se může konečně stát sám sebou.“ Prohlédněte si ho blíže ve fotogalerii.

Místo, kde se povznesete

Architekti ze Sozonych už za sebou mají pár podobných projektů: lanových center, dřevěných dětských hřišť i lesních přístřešků. Na nich se naučili, jak stavět objekty v korunách stromů a přitom nepoškozovat kmeny. V případě útočiště pojmenovaného Lesom ale poprvé vsadili na originální nezakázkovou tvorbu a jde vidět, že si to opravdu užili. Vytvořili alternativní způsob, jak člověka dovést k poznání přírody.

„Pokud tedy cestou vzhůru nezemře strachy, bude mu odměnou bezpečný kryt baldachýnu stromů, bezpečná vzdálenost od dravých zvířat na zemi a nádherný výhled na západ slunce,“ prozrazují architekti. „Fyzicky i psychicky se tu můžete povznést.“ Třeba nad starosti všedního dne.

Nenesete nic víc, než jen sebe

Design celého útočiště Lesom je opravdu minimalistický. Vybavení se omezuje jen na ohniště v kovovém rámu, aby vám nahoře nebyla zima a celé obydlí neshořelo, a dřevěný klátek na sekání palivového dřeva. To si nejdřív musíte nasbírat a ideálně ho před svým odchodem zase doplnit. To aby i další poutník, který sem zavítá, neměl nouzi. Hygienické zázemí se omezuje na blízký potok a kapradinová houští. Vše, co potřebujete navíc, si musíte přinést a pak odnést s sebou.

Lesní meditace pro každého

Čas vám v Lesom odměřuje slunce, které vás ráno vytáhne ze spacáku, kolem poledne stojí nad vaší hlavou a s večerem se ztrácí za zalesněným kopcem. Místo rádia tu máte k dispozici neomezený repertoár ptačích písní a když budete mít štěstí, možná zahlédnete i srnky, které se přibližují k vodě. Může vám to připadat skromné, ale právě tenhle nedostatek je pro spoustu lidí vysněný a nedosažitelný komfort. I krátký pobyt v Lesom vás změní a jistě se sem budete rádi vracet.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
07.12.2018

Photocredit: Karmanov Evgeny

4

Mohlo by Vás zajímat: