HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Třípatrová dřevostavba, která si zahrála i ve filmu. Poznáte ve kterém?

V městě nedaleko Los Angeles se nachází velká rodinná dřevostavba, kterou je i možné navštívit. Rodinný dům má za sebou zajímavou minulost a zahrál si dokonce i ve filmu. Jedná se o třípodlažní komplex s dřevěnou fasádou, pohledovou vazbou krovu a několika přiléhajícími balkony. Interiér stavby je řešen z více druhů dřeva. Nepřehlédnutelná jsou také velká okna a zdobené dveře s motivy japonské architektury. Prozkoumejte s námi tuto slavnou dřevostavbu.


Slavná dřevostavba
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ken Lund

Lokalita dřevostavby

Dřevostavba rodinného domu se nachází ve městě Pasadena, které leží v přímé blízkosti města Los Angeles, na západě Spojených států amerických. Město Pasadena spadá pod stát Kalifornie. Jedná o dům, který je možné navštívit v otevírací době, která byla pro účely prohlídek stanovena. K domu se dá pohodlně dostat autem a zaparkovat je možné v ulici nedaleko domu. V přímé blízkosti se nachází také kostel a ubytovací prostory pro studenty. Prostranství před domem je velice hezky udržované. Ještě než se vydáme prozkoumat okolí stavby, všimněte si, o jak velký komplex domu postaveného ze dřeva se jedná. Podrobně prohlédnout si ho můžete v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ken Lund, D1v1d, Serrattaritaville, Kansas Sebastian

Střípky z historie domu

Dům si nechal postavit potomek majitele velké továrny na výrobu mýdla v USA. Stavba byla vyprojektována místními architekty ve stylu neoklasicismu. Dřevostavba byla realizována od roku 1908 do 1909. Má tedy už více než sto let. Původní majitelé v domě bydleli do roku 1929. Jejich potomci, kteří dům vzorně udržovali, v domě pobývali až do období druhé světové války. V průběhu 60. let prošel interiér domu rekonstrukcí a v roce 1966 rodina dům převedla do vlastnictví města Pasadena. O 11 let později se dřevostavba stala národní kulturní památkou.

Proslavení domu a jeho současnost

Po otevření domu pro veřejnost stal oblíbenou zastávkou mnoha lidí. V roce 1985 se tato dřevostavba dokonce objevila také ve filmu Návrat do budoucnosti, a to ve spojitosti s doktorem Brownem. Ve filmu se jednalo o domov tohoto svérázného vynálezce stroje času. Popularita domu také postupně stoupala díky zájmu mnoha architektů, kteří zde dodnes hledají inspiraci pro své nové projekty. Proto také byla tato dřevostavba v roce 2008 zařazena mezi 10 nejúspěšnějších domů v oblasti kolem Los Angeles. V současné době vila slouží jako bydlení pro nejúspěšnější studenty architektury, kteří se zde po uplynutí akademického roku vždy vystřídají.

Mohlo by vás zajímat: Nejslavnější filmové lesy: Kde se natáčely Hvězdné války či Predátor?

Konstrukční prvky stavby

Architekti se při vymýšlení domu částečně inspirovali japonskou architekturou, ale vnesli do stavby také prvky z místního kalifornského bydlení. Výsledkem tohoto spojení je stavba, která klade důraz na detail, použití přírodních materiálů, dokonalé opracování dřevěných prvků a ukázky řezbářské práce. Při pohledu na dveře, rámy oken, prvky krovu nebo nábytek jsou viditelné detaily, které prováděli opravdoví mistři svého oboru. Stavba je řešena jako třípodlažní. Z venkovní strany je možné obdivovat venkovní terasy v přízemí a balkony patra. Dům má nepravidelný půdorys, což se odráží také v konstrukci střešních rovin. Střešní plochy domu mají sedlový tvar s mírným spádem.

Zdobné prvky stavby

Co návštěvníka zaujme hned na první pohled, jsou velká okna. Jejich zpracování je ovlivněno japonskou architekturou. Při pohledu na střechu nelze přehlédnout také několik vyzdívaných komínů. Dalším významným prvkem stavby jsou krokve, které jsou pohledové. Krásná je také šindelová fasáda, na kterou se můžete detailně podívat ve fotogalerii. V patře je možnost výstupu na dva kryté balkony. Jejich podlahové dřevěné nosníky podtrhují dominantu celé konstrukce. Svody ze střechy jsou přiznané na dřevěné fasádě. Viditelné překlady nad stavebními otvory jsou dalším prvkem zajišťující dokonalý vzhled stavby ze všech stran.

Dispozice, interiér a okolí domu

Výrazný design stavby je viditelný také v interiéru domu. Na interiérové prvky bylo použito dřevo teaku, javoru, cedru a dubu. Dřevěné orámování kolem oken vhodně doplňuje původní nábytek a vybavení domu. Dům má několik tajných dveří, které vypadají jako šatní skříně. V přízemí domu se nachází prostorný obývací pokoj, velká kuchyně s jídelnou nebo knihovna spojená s hernou. Při prohlídce druhého patra lze navštívit několik ložnic a dětských pokojů. Nejvyšší patro bylo využíváno jako kulečníková místnost. Před vstupem do domu je položena původní cihlová dlažba. Nepřehlédnutelná je také zídka vyskládaná z balvanů.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
02.10.2019

Photocredit: Ken Lund

1

Video: Útěk do divočiny s dobrým koncem

Dokument, který natožil Dick Proenneke zachycuje jeho roční pobyt v divočině. Na rozdíl od hlavního hrdiny oblíbeného filmu Útěk do divočiny (Into the Wild) s dobrým koncem.

Nejslavnější filmové lesy: Kde se natáčely Hvězdné války či Predátor?

Hollywood si umí přírodní kulisy pro natáčení dobře vybrat. Které lesy se díky nim změnily na Antarktidu nebo mimozemskou planetu?

Třípatrová hrázděná stavba vypadá k světu i po půl tisíciletí

Památkově chráněná celodřevěná stavba Little Moreton Hall je jednou z nejstarších dochovaných staveb na území Velké Británie a stojí opravdu za návštěvu.

Fotopříběh: Typická americká dřevostavba a postup její výstavby

Dřevostavby jako rodinné domy určitě znáte i z mnoha amerických filmů a seriálů. Pojďte se podívat v našem fotopříběhu, jak se takový dům staví a jak ho lze útulně zařídit.

Hobití nory z Pána prstenů by splnily požadavky na současné dotace

Hobiti z epického díla Pán prstenů nepřestávají udivovat. Jejich nory ctí zásady nízkoenergetického bydlení, které by splňovaly i dnešní dotační požadavky.

Rodina se ukázkově poprala s pozemkem ve svahu. Chytře tak zvětšili obytný prostor

Pětičlenná rodina efektivně využila svažitého pozemku. Jižní strana je zcela otevřená, naopak severní je decentně ukrytá.

Proč je po cedrovém dřevě tak vysoká poptávka? Vyplatí se do něj investovat

Chtěli obložení z načervenalého cedrového dřeva. V průběhu let však zcela změnilo barvu. Proč je i přesto po cedrovém dřevě tak vysoká poptávka?