HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Třípatrová hrázděná stavba vypadá k světu i po půl tisíciletí

Jste milovníky historických staveb? Navštivte s námi krásné celodřevěné panství Little Moreton Hall z počátku 16. století. Třípatrová hrázděná stavba je obehnána vodním příkopem. Svůj vzhled si zachovává i po více než půl tisíciletí. Z venkovní strany lze obdivovat krásná okna a z vnitřní strany například ukázky řezbářské práce tehdejší doby. Prohlédněte si ji s námi zblízka.


Třípatrová hrázděná stavba Little Moreton Hall
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: adair broughton

Umístění stavby

Panství, které je známé pod jménem „Little Moreton Hall“, se rozprostírá několik kilometrů od malého města Congleton ve Velké Británii – asi hodinu jízdy autem na jih od města Manchester. Při příjezdu k této turisticky významné stavbě je možné zaparkovat hned vedle místní silnice. Kolem celého panství se rozprostírá uzavřený vodní příkop, proto se tomuto komplexu také říká vodní panství.

Pohledem do historie

Tato stavba je pojmenována po tehdejším vlastníkovi přilehlých pozemků panu Moretonovi, který začal se stavbou domu počátkem 16. století. Stavba byla dokončena za pět let, v roce 1508. Jedná se o jednu z nejstarších dochovaných památkově chráněných dřevostaveb na území Velké Británie. Rod Moretonů tuto stavbu účelově rozšiřoval a přistavoval. Dnešní podobu panství získalo až v roce 1580. Panství zůstalo ve vlastnictví rodiny Moretonů téměř pět století, později přešlo do správy národních památek. Tento institut v průběhu 20. století zrekonstruoval celý komplex od opravy střechy až po složité restaurátorské práce. Název stavby pochází od proslulé celodřevěné chodby, která se ve stavbě nachází. Stěny chodby jsou vykládané dřevem s ukázky mistrovské řezbářské práce tehdejší doby.

Mohlo by vás zajímat: Tři nejstarší dřevostavby světa. Které to jsou?

Nosná konstrukce budovy

Stavba domu pochází z období renesance, která se ve stavitelství této doby projevovala převážně hrázděnými stavbami. Tento typ staveb je specifický tím, že nosnou konstrukci tvoří kombinace dřevěných prvků, které mohou být svislé, vodorovné nebo šikmé. Vzájemným spojením těchto dřevěných prvků dostaneme nosnou konstrukci stěn. S ohledem na životnost konstrukce bylo zvoleno dubové dřevo. Nosná dřevěná konstrukce stěn je umístěna na kamenných základech. Hrázděnou stavbu lze poznat podle toho, že nosné prvky stěn jsou viditelné, často pohledové. Výplň mezi dřevěnými prvky je tvořena omítnutým cihelným zdivem natřeným bílou barvou.

Tvar a okolí stavby

Podle půdorysu celého objektu panství lze říct, že stavba má tvar nepravidelného čtverce. Uvnitř objektu se nachází obdélníkové nádvoří. Střecha stavby je řešena jako sedlová se zasazenými vikýři. Sklon střechy je okolo 45 stupňů. Tato rozsáhlá dřevostavba má tři podlaží a ze zadní části dvoupatrovou věž. Prosvětlení celé stavby je díky velkým oknům dostačující. Kolem se nachází krásná zahrada, která byla v průběhu minulého století uvedena do původní podoby z 16. století. Celou stavbu si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Exteriérové prvky stavby

Většina dochovaných oken jsou původní výroby. Na všech oknech stavby je použito přes 30 tisíc olovnatých tabulí tvořící lomy. Jedná se o tvary čtverců, obdélníků či trojúhelníků. Tyto tvary společně se zasklením tvoří výplň dřevěných rámů oken. Skleněné výplně jsou tvořeny různými tóny barev. Nad střešní konstrukcí jsou k vidění původní zděné komíny. Střešní krytina je dřevěná a po celou dobu existence stavby byla průběžně obměňována. Dřevěné prvky z exteriéru obsahují řezbářské motivy, které byly typické pro tehdejší dobu. Do objektu se vchází přes vodní příkop pomocí původního pískovcového mostu, který je národní památkou Anglie.

Mohlo by vás zajímat: Nejstarší roubenka v Čechách oslavila už 470. narozeniny

Interiér stavby a dispozice

Při vstupu do budovy se nejdříve ocitneme na verandě s vyřezávanými zdobnými motivy minulosti, například draky. Dřevěná podlaha se dochovala původní. V přízemí se také nachází různé salonky zdobené dřevěným obložením. Stropy jsou kazetové. Z nádvoří se lze dostat do renesanční kaple, do nadzemního podlaží se dostaneme pomocí menšího schodiště. Komíny procházející tímto podlažím jsou zdobené portréty významných osob. V prostorách nadzemního patra jsou umístěny pokoje a ložnice. Dále jsou zde k vidění společenské prostory a salonky. Podlahy v patře jsou také původní vyrobené z dubového dřeva kotvené na dřevěné hranoly, mezi které se vkládala sláma. Poslední patro nemá zásadní dispoziční členění a bylo převážně využíváno pro účely pohybových aktivit. Bylo zde možné volný čas trávit cvičením nebo hrou s dětmi. 

Vydáno dne:
13.06.2019

Photocredit: adair broughton

0

Nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší stromy světa
Který ze stromů je na světě nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší?

Kapellbrücke: Jak hořel nejstarší příhradový most na světě?
Zajímáte se o unikátní dřevěné konstrukce? Nejstarší dřevěný most v Evropě naleznete ve švýcarském Lucernu. Podívejte se na záznam požáru v roce 1993, který most téměř zničil.

Tři nejstarší dřevostavby světa. Které to jsou?
Prohlédněte si dřevostavby, které jsou starší než království Velké Británie, pamatují dobývání Antarktidy nebo japonské císařství.

Nejstarší roubenka v Čechách oslavila už 470. narozeniny!
Roubenky prý mají životnost 100 až 150 let. Omyl! Představíme vám takovou, která byla postavena už v 16. století a dnes má asi 470 let.

Velkolepý celodřevěný kostel – takový je jedině Gol
Poznejte krásu vikinského kostela z Norska. Následující článek popisuje nejen jeho historii, ale také jeho stavební provedení.

Thajská Sagrada Família – staví se už čtyřicet let a stále není hotovo
Unikátní řezbářská práce není jen součástí prvků historických staveb, ale také těch novodobých – jako je například Svatyně Pravdy. Kouzlo této stavby můžete odkrýt v našem dnešním článku.

Třípatrová dřevostavba, která si zahrála i ve filmu. Poznáte ve kterém?
V Kalifornii mají dřevostavbu, která se stala populární také díky tomu, že se objevila ve slavném filmu. Poznáte ve kterém?

Unikátní chata Libušín vyhořela před šesti lety, nyní se blíží její znovuotevření
Přinášíme vám exkluzivní rozhovor o procesu rekonstrukce Libušína s ředitelem Valašského muzea v přírodě. Jeho znovuotevření se chystá v létě 2020.

Bydlení v domě z 18. století je jen pro opravdové milovníky tradičního bydlení
Zrenovovat dům z 18. století s památkáři za zády byla pěkná výzva. Výsledkem je ale krásný originální dům se spoustou prostoru.

Hobití nory z Pána prstenů by splnily požadavky na současné dotace
Hobiti z epického díla Pán prstenů nepřestávají udivovat. Jejich nory ctí zásady nízkoenergetického bydlení, které by splňovaly i dnešní dotační požadavky.