HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Proč je po cedrovém dřevě tak vysoká poptávka? Vyplatí se do něj investovat

Při stavbě vysněného domu se rodině zamlouvalo obložení z cedrového dřeva a jeho načervenalý odstín barvy. V průběhu let se však z této jemně růžové barvy stala nevýrazná šedá. Jaké byly příčiny a proč je i přesto po cedrovém dřevě tak vysoká poptávka?


Proč je po cedrovém dřevě tak vysoká poptávka? Vyplatí se do něj investovat
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Torben Eskerod, Stuart Mcintyre (se souhlasem)

Stavba v náročném klimatu

Rodinná dřevostavba obložená cedrovým dřevem byla postavena už v roce 2000 v krásné krajině s drsným klimatem a silnými větry. Cedrové obložení tak bylo vystaveno náročnému prostředí. Podívejte se, jak dnes vypadá dům o velikosti 124 mve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Torben Eskerod, Stuart Mcintyre (se souhlasem)

Půdorys je členěn na dva bloky

Prvním blokem je obytný prostor s prosklenou halou a dominantním schodištěm. Druhý blok je koncipován jako prostor pro hosty. Obě tyto části jsou odděleny venkovním nádvořím a propojeny dlouhou chodbou. Netradičním půdorysem se můžete inspirovat zde.

Efektivně využitý obytný prostor

Součástí hlavní obytné části domu je masivní dřevěné schodiště. V přízemí je kuchyně s velkým jídelním stolem. Mezipodesta je kompletně celá prosklená s výhledem na dřevěné nádvoří a dalekou dánskou přírodu, stavba se totiž nachází v krásné krajině Kandestederne v Dánsku. V patře je navržená krásná prosluněná pracovna s posezením. Prohlédněte více fotografií interiéru v galerii.

Exteriér zůstal bez úprav – dřevo tak změnilo barvu

Majitelé úmyslně nechali venkovní obložení bez impregnačního nátěru. Důsledkem toho změnilo cedrové dřevo v průběhu několika sezón v tomto drsném klimatu barvu z načervenalého odstínu na přirozený šedý. Odstíny jednotlivých prken se postupem času sjednotily a tím vytvořily krásný vzhled dřevostavby. 

Proč mění dřevo barvu?

Největší příčinou změny barvy dřeva je UV záření, kterému je materiál v daných klimatických podmínkách vystaven. Zpravidla tmavé dřeviny mění svoji barvu ke světlejším odstínům a světlé dřeviny naopak tmavnou. Vliv mohou mít i škůdci či dřevokazné houby.

Cedrové dřevo ve stavebnictví

Cedrové dřevo má ve stavebnictví hojné využití. Velice často se používá jako stavební materiál u masivních dřevostaveb (roubenek). Své využití nachází také u moderních saun. Máte-li rádi saunování, mohli jste při relaxování cítit jeho krásnou vůni. Na dotek nepálí ani při vysokých teplotách.

Cedr se také používá jako obložení do koupelen, na verandy, balkony apod. Cedrové dřevo je měkké, dobře se tedy hobluje a brousí – je velice požívané i v nábytkářství.

Na co se cedr používá?

 • roubené domy
 • cedrové palubky do interiéru
 • nábytek
 • saunové cedrové palubky
 • obložení stěn a stropů ve vlhkých místnostech
 • venkovní obklad fasád u dřevostaveb

Proč investovat do cedrového dřeva?

Cedrové dřevo je dražší než naše běžné dřeviny, cena je tedy zásadní finanční nevýhodou. Z dlouhodobého hlediska je tomu však přesně naopak. Cedr má sám o sobě dobré tepelně izolační vlastnosti. Jeho životnost je bez ochranného nátěru stejná jako u smrku, který vyžaduje impregnační nátěry zhruba každých pět let. Jedná se zkrátka o investici.

Jaké jsou výhody cedrového dřeva?

 • Na rozdíl od smrku je cedr velice lehký (370 kg/m3 při 12% vlhkosti).
 • Dřevo cedru je odolné vůči plísním, houbám i hmyzu (je-li dobře vysušené).
 • Má lepší tepelně-izolační vlastnosti než např. modřín.
 • Udržuje optimální vlhkost v místnosti i bez ochranných nátěrů.
 • Snadno se opracovává, jelikož není např. oproti borovici smolnatý.
 • Má spoustu léčivých vlastností (výroba esenciálních olejů).

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.11.2022

Photocredit: Torben Eskerod, Stuart Mcintyre (se souhlasem)

1

Šindelová krytina na střechu: Jak a podle čeho vybrat správný šindel

Vybíráte šindelovou krytinu na střechu? Jaký je rozdíl mezi kanadským a asfaltovým šindelem a jaké jsou vlastnosti a ceny dalších šindelů se dozvíte zde.

Minimalistický dům pokrytý vzácným bílým cedrem

Jemnost, jednoduchost a kanadská divočina. To je dřevostavba Okno na jezero. Prohlédněte si ji v našem článku.

Unikátní srub z obrovských ručně opracovaných klád

Líbí se vám tradiční sruby z obrovských ručně opracovaných cedrových klád? Jeden stojí ve Skotsku a vy si ho můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Pět nejoblíbenějších roubenek z Čech a Moravy

Víte, jak vypadá pět nejoblíbenějších roubenek v Česku? Jsou mezi nimi moderní i tradiční stavby. Prohlédněte si je a inspirujte se.

Elegantní rybářský domek vrací jeho majitele do dětství

Domek s výhledem na jezero slouží třem generacím jako útočiště ve volných dnech. A v budoucnu z něj bude bydlení na důchod.

Slavný horolezec si se svou ženou postavil moderní roubenku z borovice

Navštivte s námi překrásnou moderní roubenku postavenou z netradičního dřeva – z alpské borovice. Majitelem této roubenky není nikdo jiný než legendární horolezec Zoltán Demján. Jak se mu bydlí ve dřevě?

Třípatrová dřevostavba, která si zahrála i ve filmu. Poznáte ve kterém?

V Kalifornii mají dřevostavbu, která se stala populární také díky tomu, že se objevila ve slavném filmu. Poznáte ve kterém?

Rodinný dům se zastavěnou plochou 400 metrů čtverečních si na skromnost nehraje

Prostorný dům s rozlohou zastavěné plochy kolem 400 metrů čtverečních si rozhodně na skromnost nehraje. Slouží k obývání pro rodinu se dvěma dětmi a dvěma psy, kteří často vítají ve svém domě návštěvy. Proč při takové ploše majitelé odmítli postavit patrový dům?

Rodinný dům skoro celý pod zemí – má 253 metrů čtverečních

Prohlédněte si s námi neobvykle řešený patrový rodinný dům, který je částečně ukrytý pod zemí. Vyniká nejen svojí dřevěnou střechou s měděnou krytinou.

Rezidence obložená ohořelým cedrovým dřevem – levná a trvanlivá ochrana

Netradiční rezidence je usazena do příjemného okolí a má překvapivé dispoziční řešení. Chtěli byste mít také kuchyni v nejvyšším patře domu?