HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nejslavnější filmové lesy: Kde se natáčely Hvězdné války či Predátor?

Extrémní divočina, která má být neprostupným pralesem, nebo naopak liduprázdnou pustinou. Takhle nám to ve filmech hollywoodští filmaři servírují. Divák si pak většinou nevšimne, že se jednotlivé lokace nachází v proslavených národních parcích, které mají k popisované realitě daleko. Které lesy jsou přítomností filmových štábů už legendární?


Kde se nachází lesní kulisy slavných hollywoodských filmů?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Scrubhiker

Mezi nejznámější filmové lesy rozhodně patří kalifornský Národní park v Redwoodu. Štáby filmařů si tu doslova podávají dveře. Není divu, zdejších 542 kilometrů čtverečních chráněného území je skutečně nevšední přírodní kulisou, a to především díky porostům obřích sekvojí vždyzelených. Ty totiž patří mezi skutečné velikány, jedny z největších a nejtěžších organismů na planetě Zemi. Obvod jejich základny může činit až 6,5 metru a stromy, které se tu kácely na počátku 19. století, dosahovaly neuvěřitelných 144 metrů výšky. To už je ale minulost. Celý národní park Redwood je totiž jen pouhým fragmentem slavných sekvojových lesů, které dříve pokrývaly pobřeží na rozloze 8500 kilometrů čtverečních.

Dinosauři i základna Impéria

Nebýt toho, že zde byla v roce 1980 vyhlášena přírodní památka světového dědictví UNESCO, těžko říct, kolik by jich do současnosti zbylo. Podivovat jejich kráse se ale dnes můžete i od televizní obrazovky. Ano, přesně tady se totiž na létajících skútrech nahání imperiální vojáci a Luke Skywalker v šestém díle Hvězdných válek. Celá planeta Endor je Redwood. Filmaři tu zachytili i část Ztraceného světa, pořídili tu záběry z Jurského parku, a proběhla tu i Smrtící epidemie, ve které si zahrál Dustin Hoffman. A kde se dojemně loučí chlapec Elliot s poutníkem z hvězd, malým E. T. mimozemšťanem? Právě tady, jen kousek od vstupní brány! Prohlédněte si slavné lesy ve fotogalerii.

Antarktida a neviditelný les

Trochu sci-fi a k tomu pořádná porce hororu. Film Věc (1982) se sice podle scénáře odehrává na Antarktidě, ale takové natáčení by se trochu prodražilo. Unikát severské pustiny tak v tomhle snímku zastupuje aljašský národní park Tongass. Někdy se mu také přezdívá jediný deštný prales Severní Ameriky, protože mlžný opar unikající ze zdejších porostů je skutečně fenomenální. I proto nemuseli filmaři ze záběrů les příliš umazávat: stačilo si jen počkat na sníh, a les sám doslova zmizel před očima. V severských lesích ještě chvilku zůstaneme: je tu totiž ještě náhradní hollywoodská Sibiř.

Když potřebujete pořádnou zimu

Pokud je zapotřebí zachytit v nějakém filmu pravou ruskou zimu a drsné klima mrazivého východního Severu, jedou už filmaři najisto do národního parku Grand Teton ve Wyomingu. Ano, právě odtud většinou pochází záběry Jamese Bonda likvidujícího odpalovací zařízení raket nebo prchajícího před sovětskými pohraničníky. Mimochodem, právě tady se připravoval na boxerský zápas tisíciletí Dolf Lundgren, ve filmu Rocky IV. Jak na to filmaři přišli? V padesátých letech bylo území Grand Teton oblíbenou kulisou pro natáčení westernů. Vznikl tu například snímek Shane (1953). Jenže nevypočitatelné počasí a příchod sněhové nadílky často utnul natáčení dřív. „Je tu zima jak v Rusku!“, prohlásil prý režisér. A už to bylo.

Divočina u Los Angeles

Kalifornské lesy San Bernardino se nyní dostaly do širokého vědomí veřejnosti díky ničivým požárům. Pokud vám některé ze záběrů ve zprávách přišly podezřele známé, není to náhoda. Celé zalesněné území San Bernardino stojí vlastně „na dvorku“ za Hollywoodem. A proto se sem filmaři vydávají rádi. Po natáčení jsou na oběd doma. Právě tady zmateně běhala ztracená fenka Lassie, odehrávala se tu část Města andělů, Dr. Doolitlea, Příšery z Černé laguny. A mnoho a mnoho westernů. Hvězdné momenty tu zažívali naposled v roce 2008. Zdá se to zvláštní, ale zdejší lesy se v thrilleru Valkýra proměnily na hvozdy v nacistickém Německu.

Peklo v tropické džungli

Akční trhák, který už je dnes dávno kultovní záležitostí  Arnold Schwarznegger v roli drsného velitele týmu profesionálních žoldáků se v něm vydává do guatemalské džungle, aby zachránil unesené diplomaty. Nechybí u toho hrátky se CIA, partyzáni a hlavně mimozemský lovec, Predátor. Pro tento akční snímek se museli filmaři vydat do pralesů v mexickém Mismaloya, jen patnáct minut cesty autobusem od letoviska Puerto Vallarta. I když je tu divočina jen kašírovaná, užili si prý herci své. Zdejší moskyti a pijavice v bahně totiž byli více než skutečné. Z divoké džungle ke slunečníkům pokryté pláži to ale neměli daleko.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.12.2018

Photocredit: Scrubhiker

5

Video: Jak postavit jednoduchý lesní úkryt

Přemýšleli jste někdy, zda byste dokázali přežít v divočině? Ve videu se naučíte postavit šikovný úkryt pro nouzové přespání v lese.

Video: Lesní dům inspirovaný japonskou architekturou

Jaké asi je bydlet v domě, který je ze všech stran obklopen lesem? Někdy je méně více. Tento malý lesní dům je toho přímým důkazem.

Luxusní vila s posuvnou dřevěnou fasádou v eukalyptovém lese. Pohádka nebo realita?

Moderní rodinný dům se skrývá v australské divočině. Jeho design však láká zvědavé oči z celého světa. Neotřelé řešení fasády stejně jako tvar domu a jeho umístění překvapivě ladí s okolní přírodou. Prohlédněte si jej ve fotogalerii.

Zelená čínská zeď: Proč největší zalesňovací projekt v historii nefunguje?

V Číně je třeba zastavit rostoucí poušť. Proč zalesňovací pokusy čínských soudruhů selhávají?

Užijte si digitální detox a dokonalý relax v chatě uprostřed lesa

Jedině chata, ke které ani nevede cesta, dokáže zajistit úplnou relaxaci a digitální detox. Dokázali byste v ní strávit pár dní?

Zázračná dřevěná kaple jako ozdoba lesního hřbitova

Dřevěná kaple na lesním hřbitově – spojení dvou netradičních počinů. Podívejte se na zázračnou stavbu, která je místem rozloučení i rozjímání.

Lesní terapie: Jak vám mohou pravidelné procházky v lese pomoci?

Pravidelný pobyt v lese vám může nahradit návštěvu lékaře. Zbavuje vás stresu, zvyšuje vaši imunitu, prospívá soustředění. Přečtěte si více o těchto lázních pro tělo i duši.

České lesy rostou, máme jich už dvojnásobek

Jak se vyvíjely lesy v Česku v minulosti? Máme pro vás pozitivní zprávu: V porovnání s polovinou 18. století je jich teď dvojnásobek.

Starobylý Wistmanův les oplývá záhadami a tajemstvím

Starobylé a pokroucené kmeny, mechem pokryté balvany, staleté duby a příběhy plné nadpřirozených bytostí – to je Wistmanův les. Nahlédněte do něj s námi.

Třípatrová dřevostavba, která si zahrála i ve filmu. Poznáte ve kterém?

V Kalifornii mají dřevostavbu, která se stala populární také díky tomu, že se objevila ve slavném filmu. Poznáte ve kterém?