HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Hřebíkovačka a sponkovačka: Nářadí, které ocení každý pracovník na stavbě

Sponkovačka a hřebíkovačka patří mezi nářadí, které dokáže zrychlit práci na stavbě i ve výrobní hale při výstavbě dřevostaveb a jejich doprovodných konstrukcí. Existuje celá řada typů, které se liší zdrojem, který zajišťuje proces vystřelení spojovacího materiálu do kotveného prvku. Spojovacím materiálem jsou buď hřebíky nebo spony, které se výrabí v různých tvarech a velikostech.


Hřebíkovačka a sponkovačka
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Luk~commonswiki

Jak funguje hřebíkovačka a sponkovačka?

Pistole na hřebíky neboli lidově řečeno hřebíkovačka je typ pracovního nástroje, který slouží pro zatloukání hřebíků bez nutnosti použití kladiva. Pomocí této pistole je možné spojovat velké množství materiálů k sobě. Pistole pracují na několika principech, které zajišťují potřebnou energii pro vystřelení hřebíků do spojovaného materiálu. Sponkovačka je nářadí, které pomocí spon připevňuje různé materiály k sobě. I zde se sponkovačky rozdělují podle toho, jaký zdroj energie je potřebný pro vystřelení spony. Dalším hlediskem pro sponkovačku i hřebíkovačku je vlastní velikost spojovacího materiálu.

Fotogalerie:

i Foto: Luk~commonswiki, Simonds, karenandbrademerson, jonlarge

Hřebíkovačka a její druhy

Na trhu je velké zastoupení různých výrobců hřebíkovaček. S tím pak souvisí také velké množství jednotlivých modelů. Podle zdroje energie, kterou je potřeba pro vystřelení hřebíku rozlišujeme hřebíkovačky:

Aku hřebíkovačka – zdrojem energie je baterie, kterou je potřeba pravidelně dobíjet. Akumulátorové hřebíkovačky najdou uplatnění hlavně u pracovníků, kteří se pohybují na stavbách. Nemusí tak za sebou tahat žádnou kabeláž a hadice, které značně ovlivňují pohyb a práci s nářadím.

Plynová hřebíkovačka – zdrojem energie je vložená plynová bombička přimo v těle pistole. Součástí této hřebíkovačky je taktéž akumulátor, který napomáhá provozu hřebíkovačky.

Pneumatická hřebíkovačka – zdrojem energie je kompresor, který díky stlačenému vzduchu pohání pistoli. Tento typ hřebíkovačky se většinou používá ve výrobních halách. Jeho velkou výhodou je použití hřebíků různých délek.

Používané hřebíky

Hřebíků do hřebíkovačky existuje velké množství. Jednotlivé hřebíky se rozlišují podle toho, do jaké hřebíkovačky mají být použity a do jakého materiálu budou zatlučeny. U dřevostaveb najdou uplatnění všechny tři zmiňované typy hřebíkovaček. Délka hřebíků se pohybuje v rozmezí 20–65 mm u hřebíků, které mají být aplikovány do akumulátorové hřebíkovačky. Obdobně velké hřebíky se používají také do plynové. Do pneumatické hřebíkovačky je možné vložit hřebíky až do délky 100 mm. Hřebíky se prodávají v balení od 1000 do 10000 kusů.

Spojované konstrukce pomocí hřebíkovačky

Hřebíkovačka se dá použít pro připevnění velkoplošných desek na bázi dřeva k dřevěnému rámu na hale i přímo na stavbě. Dále je možné s nimi kotvit dřevěné konstrukce, které pro spojení nevyžadují vruty. S hřebíkovačkou se montážníci lehce dostane i do málo přístupných míst (rohy a kouty dřevěných konstrukcí). Další uplatnění hřebíkovačka najde při kotvení dřevěných obkladů fasády, šindelové střešní krytiny, montáží komponentů nábytku, kotvení latí na krovy a montáži suchých podlah.

Sponkovačka a její varianty

Zdroj energie, který zajišťuje vystřelení spon do materiálu je zpravidla stejný jako u hřebíkovaček. Při opláštění konstrukcí dřevostaveb najde uplatnění aku sponkovačka, plynová a pneumatická elektrická sponkovačka. Vhodným doplňkem sponkovačky je LED pracovní světlo. U některých sponkovaček jde nastavit také síla intenzity pro zaražení spony do kotveného materiálu. Na sponkovačky se můžete podívat ve fotogalerii.

Druhy spon

Spony se vyrábí z pozinkované oceli, a tak jako u hřebíků jich je k sehnání velké množství typů a rozměrů. Je možné použít menší spony, které začínají na délce kolem 6 mm. Velké spony dosahují délky až 80 mm. Tvarově jsou spony úzkého nebo širokého provedení. Spony do sponkovačky se dají koupit v různých baleních, které většinou začíná od 1000 kusů.

Co všechno se dá sponkovačkou přikotvit

Sponkovačkou je vhodné kotvit při stavbě domu například opláštění stěn pomocí velkoformátových desek a přistřelování obkladových materiálů (palubky) na podklad. Sponkovačka se také uplatní při spojovavání různých obalů a krabic z kartonu. Hodí se také pro přibíjení podkladových konstrukcí podlah, kotvení sádrokartonů k ocelovému rámu nebo plechů ke dřevu. U dřevostaveb se sponkovačka také používá pro přípevnění parotěsných (parobrzdných) folií ke stěně a ve střeše k připevnění difuzní folie ke krovu.

Vydáno dne:
06.06.2020

Photocredit: Luk~commonswiki

1

Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte

Napadla vás tato myšlenka? V tom případě si přečtěte tento článek... Číst více →Video: Povedený trik s hřebíkem

Jak umístit hřebík na zdánlivě nemožné místo? Podívejte se na toto video... Číst více →Dřevěná skládanka Brettstapel: z malých kousků dřeva postaví velké domy

Je možné bezpečně využít nekvalitní dřevo ve stavební praxi? S metodou skládaného dřeva se často doberete lepších výsledků, než při běžné práci s kvalitním dřevem... Číst více →Co patří do základní výbavy domácího kutila? Nářadí, bez kterého se neobejdete

Jednoduchý přehled nejpotřebnějšího vybavení pro domácí dílnu. Postačí kladivo a pár hřebíků, nebo potřebujeme v dílně něco více?.. Číst více →Dřevostavba svépomocí – jak si s ní poradil pan Tomáš?

Přemýšleli jste o stavbě dřevostavby svépomocí? Máme pro vás exkluzivní rozhovor s panem Tomášem, který si svoji dřevostavbu postavil vlastníma rukama. Jaké jsou jeho zkušenosti?.. Číst více →Stavba roubenky norskou technologií – kompletně svépomocí

Přemýšlíte o stavbě netradiční dřevostavby? Inspirujte se roubenkou zhotovenou norskou technologií, kterou vám představíme v tomto článku. Je celá postavena svépomocí... Číst více →Hřebíky – typy podle způsobu použití. Znáte je všechny?

Hřebíky jsou nejrozšířenějším spojovacím materiálem. Jednotlivé hřebíky se liší tvarem hlavičky nebo dříku. Podívejte se na jednotlivé typy. Znáte je všechny?.. Číst více →Jak probíhá staveništní montáž dřevostavby – postup, zásady a instalace

Víte, jak se staví moderní rámové dřevostavby? Ukážeme si postup staveništní montáže nejen to. Přidáme také informace o rozvodech instalací mezi dřevěnými nosnými prvky... Číst více →Moderní venkovní kuchyně svépomocí za 250 000 Kč – fotopostup

Inspirujte se realizací venkovní kuchyně. Pan Michal se do toho pustil odvážně se svým tátou svépomocí. Projekt pojí téměř všechny moderní prvky, které vás napadnou... Číst více →Na český trh se dostaly vruty dvojí kvality. Lidé si neuvědomují míru rizika

Výběr toho správného vrutu dokáže ušetřit spoustu práce a času. I přesto řešíme spojovací materiál často až na poslední chvíli... Číst více →NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE
Souhlas se zpracováním os. údajů