HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Hřebíky – typy podle způsobu použití. Znáte je všechny?

Hřebíky patří mezi nejznámější a nejpoužívanější spojovací materiály. Existuje celá řada těchto výrobků, které se od sebe liší hlavičkou, tvarem dříku nebo povrchovou úpravou. Hřebíky je možné vpravovat do materiálu ručně pomocí kladiva nebo pomocí elektrického nářadí. Přesvědčte se s námi, jestli znáte všechny typy hřebíků.


Hřebíky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Rolf Dietrich Brecher

Jak definovat hřebíky?

Hřebíky jsou typem spojovacího materiálu, který je vyroben z oceli. Hřebík má na spodním konci špičku a nahoře hlavičku různých tvarů, podle způsobu použití. Dřík může být hladký nebo kroužkovaný. Hřebíky se již dlouhodobě používá pro spojování několika materiálů k sobě. Nejčastěji se však jedná o vzájemné propojení dvou až tří dřevěných prvků. Pro spojení se používá kladivo nebo elektrické nářadí. Díky mechanizovanému nářadí je práce při vpravování hřebíků do materiálů několikanásobně rychlejší, než při ručním zatloukání. Hřebíkové spoje se řadí mezi ty těžce rozebíratelné, zvláště při použití elektrického nářadí. Nyní si představíme jednotlivé typy hřebíků. Prohlédnout si je můžete také v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Rolf Dietrich Brecher, The Alec, U.S. Pacific Fleet

Stavební hřebíky

Jedná se o jeden z nejpoužívanějších hřebíků pro dřevěné spoje. Hlava hřebíku je řešena jako zápustná, tudíž hřebík je celý zapuštěný v materiálu, do kterého se umísťuje. Stavební hřebíky jsou vyrobeny z oceli. Pro zatloukání se používá ruční kladivo. Vyrábí se v průměru 1,8 až 8 mm v délkách 32 až 250 mm. Dále se používají stavební hřebíky s plochou hlavou a jejich povrch je olejován proti rzi. Plochá hlava hřebíku umožňuje jeho plošné zapuštění do umísťovaného materiálu. Vyrábí se v průměru 1,2 až 8 mm při délce 16 až 260 mm. Hřebíky je možné použít pro všechny běžné tesařské konstrukce. Stavební hřebíky se také dělají s povrchovou úpravou pozinkováním. Jsou potom více odolné vůči případné korozi. Pozinkované hřebíky je možné proto použít tam, kde spoj je pohledový.

Mohlo by vás zajímat: Video: Povedený trik s hřebíkem

Hřebík krovák

Speciální odnoží stavebních hřebíků je tzv. hřebík krovák. Vyrábí se v průměrech 5 až 7 mm při délkách nejčastěji 150 až 220 mm. Tyto hřebíky se používají při montáži krovů střech.

Hřebíky s celoplastovou hlavou

Speciální hřebíky, který mají ukončující hlavičku z plastu, se používají pro bitumenové střešní desky. Tělo hřebíku je tvořeno pozinkovanou ocelí. Hlavička je pak zhotovena z odolného PVC. Hlavičky hřebíku se vyrábí v několika barevných provedeních. Barvy hlaviček jsou totožné s barvami střešní krytiny (červená, hnědá, zelená, bílá a černá).

Nastřelovací hřebíky

Nastřelovací hřebíky přináší značné zrychlení při spojování jednotlivých materiálů k sobě. Tyto hřebíky se vyrábí z oceli. Nastřelovacími hřebíky se kotví například opláštění z OSB desek rámových konstrukcí stěn dřevostaveb nebo přímo dřevěné fošinky k sobě. Průměr nastřelovacích hřebíků bývá v rozmezí 2,8 až 3,4 mm při délkách 50 až 100 mm.

Lepenkové hřebíky

Jedná se o hřebíky, které mají velkou hlavu. Jsou vyrobeny z oceli a mohou být pozinkované. Vyrábí se v průměru 2,5 mm a v rozmezí délek 20–36 mm. Jsou to hřebíky do krytiny, které slouží pro přikotvení lepenky k podkladu. Další využití najdou při montáži kanadského šindele. Další variantou jsou lepenkové hřebíky vyrobené z mědi. Ty jsou vyráběny v průměru 2,5–3,1 mm a dosahují délky 45 mm.

Naučte se rozeznávat všechny typy hřebíků v naší fotogalerii.

Konvexní hřebíky

Konvexní hřebíky poznáme podle kroužků na jejich dříku. Tento typ hřebíků může mít povrchovou úpravu z galvanického zinku. Často se vyrábí v průměru kolem 4 mm. Konvexní hřebíky je možné také nastřelovat pomocí elektrického nářadí. Seženete je v délkách od 40 do 90 mm. Díky kroužkům na dříku dosahuje pevnosti ve spoji jako vrut. Speciálním konvexním hřebíkem je ten, který má dřík kroucený.

Mohlo by vás zajímat: Vruty do dřeva – spojujeme různé typy dřevěných konstrukcí

Čalounické hřebíky

Další kategorií menších hřebíků jsou ty hřebíky čalounické. Tyto hřebíky se vyrábí v průměru 1,4–1,8 mm a v délkách 12–25 mm. Čalounické hřebíky jsou typické svojí čočkovitou hlavou. Použití najdou hlavně při spojování čalounění nábytku (připevnění textilních částí k dřevěným prvkům).

Mohlo by vás zajímat: Zajímavosti ze světa čalounění: Neuvěříte, jak pohodlně se dá sedět

Kalené hřebíky

Kalené hřebíky jsou speciální odnoží těchto spojovacích prvků. Jsou vyrobeny z oceli s povrchovou úpravou zinkováním a mají rovnou hlavu. Kalené hřebíky jsou velmi pevného provedení a slouží například pro spojení podlahových lišt k podkladu. Kalené hřebíky se vyrábí v průměru 1,5 mm a jejich délka je od 20 do 35 mm. Speciálním kaleným hřebíkem je ten s půlkulatou hlavou, který je možné kotvit do betonu či zdiva.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.05.2020

Photocredit: Rolf Dietrich Brecher

5

Jakou zvolit v dřevostavbě podlahu

Rozebereme tři konstrukce podlah: suchou cestu, anhydrit a beton

Video: Povedený trik s hřebíkem

Jak umístit hřebík na zdánlivě nemožné místo? Podívejte se na toto video.

Video: Žonglující tesař

Jak zatloukáte hřebíky na stavbě Vy? Podívejte na velmi efektní způsob jednoho německého tesaře.

Video: Dřevostavba z dřevěných cihel

Žádné hřebíky, žádné šrouby, žádné lepidlo. Podívejte se na dům z dřevěných cihel, který se skládá jako lego.

Dřevěná skládanka Brettstapel: z malých kousků dřeva postaví velké domy

Je možné bezpečně využít nekvalitní dřevo ve stavební praxi? S metodou skládaného dřeva se často doberete lepších výsledků, než při běžné práci s kvalitním dřevem.

Atika ploché střechy – postup výroby a montáže

Řešíte atiku ploché střechy na novém domě? Máme pro vás jednoduchý návod včetně výkresové dokumentace, jak zvládnout výrobu a montáž atiky svépomocí bez odborných znalostí či složitého vybavení.

Dřevostavba svépomocí – jak si s ní poradil pan Tomáš?

Přemýšleli jste o stavbě dřevostavby svépomocí? Máme pro vás exkluzivní rozhovor s panem Tomášem, který si svoji dřevostavbu postavil vlastníma rukama. Jaké jsou jeho zkušenosti?

Vruty do dřeva – spojujeme různé typy dřevěných konstrukcí

Vyznáte se ve vrutech? V následujícím článku se dozvíte, kde všude se vruty v oblasti dřevostaveb využívají, z čeho se skládají nebo z jakého materiálu se vyrábí.

Hřebíkovačka a sponkovačka: Nářadí, které ocení každý pracovník na stavbě

V následujícím článku si představíme nářadí, které nesmí chybět žádnému montážníkovi při stavbě dřevostavby. Představujeme hřebíkovačku a sponkovačku.