HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

4 hodiny práce přinesly úsporu 40 % nákladů na energie. Zkušenost s málo známou izolací si rodina pochvaluje

Obrovský výběr produktů i služeb na trhu může být někdy spíše problémem než výhodou. Nabízí se nám totiž tolik možností, že je někdy velmi obtížné vybrat tu správnou. Před tímto rozhodováním se ocitla také mladá rodina, která nakonec při zateplení půdy sáhla po méně tradičním řešení. Naše redakce provedla srovnání její volby s další možnou variantou – izolačními rolemi. Která izolace z toho vyšla lépe?


Mladá rodina se rozhodovala mezi foukanou izolací a minerální vatou
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Michal Ř. (se souhlasem)

Půda je Achillovou patou domu

Mladá rodina žijící ve starším domě na Vysočině se rozhodla pro jeho celkovou modernizaci. Jednalo se o dům postavený v polovině minulého století, který prošel již dříve několika rekonstrukcemi, jako je například přístavba patra nebo výměna střechy a oken. Přestože změny podstatně vylepšily energetickou efektivitu domu, stále docházelo ke znatelným únikům tepla. Po konzultaci s odborníkem se ukázalo, že hlavní problém je nezateplená půda. Rodina tak dlouho neváhala a rozhodla se tento problém okamžitě řešit.

Při výběru izolace pro zateplení bylo pro majitele domu klíčové, aby nová úprava půdy neomezila její dosavadní využití a půda zůstala stále pochozí. Ocitli se tak před otázkou, jaká izolace pro ně bude nejlepší.

Srovnání foukané izolace a izolačních rolí

Rodina se delší dobu rozmýšlela mezi minerální vatou a foukanou izolací, která nakonec zvítězila. Vzhledem k tomu, že měl předchozí rozhovor s majiteli domu velký ohlas a mnoho lidí se chtělo dozvědět více podrobností, rozhodli jsme se očima redakce v pěti bodech podívat na srovnání obou zmíněných variant.

Michal z Vysočiny sáhl po méně používané izolaci. Teplota okamžitě stoupla o 16 °C

Tepelné mosty do velké míry ovlivní výsledek zateplení

Jedním z největších negativ izolačních rolí je riziko vzniku tepelných mostů. Tepelným mostem je myšleno místo v konstrukci, kde z domu uniká více tepla než v ostatních oblastech tepelné obálky objektu. Zpravidla se projevuje chladnějším povrchem. Problémem u minerální vaty je nedostatečné dotěsnění mezi jednotlivými rolemi. Právě tyto mezery způsobují tepelné tepelné mosty, a tím pádem také tepelné ztráty.

U rolí minerální vaty vznikne kvalitní izolační vrstva pouze pokládkou dvou nebo tří slabších vrstev. Aby zde nevznikaly tepelné mosty, musí být jednotlivé vrstvy pokládány křižmo. Kvůli tomu však při pokládání druhé vrstvy musíte šlapat po té první, již položené. Pokud se jedná o kvalitní minerální vatu, opět se nafoukne. Jde-li však o levnější materiál, výrazně se šlapáním zhoršují jeho izolační parametry.

U foukané izolace, pro kterou se rodina rozhodla, je oproti tomu riziko vzniku tepelných mostů minimální, jelikož po aplikaci tvoří jednu konzistentní vrstvu.

Vyhazování drahého materiálu

Foukání umožňuje dostat izolaci jednoduchým způsobem také do těžce dostupných míst. I s izolačními rolemi lze zaizolovat jakkoliv členitou půdu, nicméně v takovém případě je potřeba role těmto členitostem přizpůsobit, tedy přesně vyměřit místa řezu atd. Toto řezání izolačních rolí přináší samozřejmě velké množství zbytkového materiálu, který už nijak nevyužijete, a drahý materiál tak vyhazujete. Při využití foukané izolace se mimo to vyhnete práci s materiálem, který vás všude škrábe a kouše.

Realizace v řádech hodin nebo dnů?

Úprava izolačních rolí pro konkrétní terén zabere pochopitelně také velké množství času. Zatímco zateplení půdy pomocí foukané izolace zabere ve dvou lidech zhruba jeden den, z toho samotné foukání jen několik hodin, stejná půda by se pomocí izolačních rolí zateplovala 3–4 dny. Aplikaci foukané izolace urychluje také to, že ji lze foukat přímo z auta pomocí flexibilní hadice. Tato foukaná vzdálenost může být i přes sto metrů a vést do výšky nad 30 metrů. Zajímavé je také cenové srovnání obou izolací. Pokud porovnáme dva kvalitní produkty se stejnými izolačními vlastnostmi, cena obou pokládek bude prakticky srovnatelná.

Na realizaci foukané izolace se můžete podívat v galerii.

Půda musí být pochozí

Jak bylo zmíněno výše, hlavním požadavkem rodiny bylo, aby půda zůstala pochozí. Z tohoto hlediska je jednodušší zvolit foukanou izolaci, jelikož kolem dřevěné konstrukce, na které budou následně položeny záklopy z OSB desek, stačí izolaci pouze nafoukat. Pokud bychom zvolili rolovou izolaci, musely by se izolační role v místech dřevěné konstrukce řezat. Tyto výkroje v rolové izolaci by opět znamenaly velké zbytky materiálu na vyhození, delší čas instalace a vyšší riziko vzniku tepelných mostů.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

V některých materiálech byly nalezeny zdraví škodlivé látky. Prodejci vám to samozřejmě neřeknou

Risk, který se nemusí vyplatit

Rolovou izolaci si můžete pouze koupit a položit svépomocí. Tato možnost u foukané izolace není, ačkoliv některé firmy nabízí zapůjčení auta se strojem na načechrání izolace. Izolování svépomocí je však třeba si nejdříve pořádně rozmyslet, jelikož může vést k nedokonalé instalaci a vzniku velkého množství tepelných mostů.

Vydáno dne:
03.05.2024

Photocredit: Michal Ř. (se souhlasem)

6

Izolační materiály 1. díl – požadavky a vlastnosti
Jaké jsou základní vlastnosti izolačních materiálů a proč se jimi zabývat?

Nepodceňte izolace střechy, teplo stoupá vzhůru
Proč a jak izolovat střechu, aby vám bylo doma příjemně v létě i v zimě?

Srovnejte si aktuální ceny izolací
Připravili jsme pro vás přehled aktuálních cen izolací.

Má foukaná izolace jen samé výhody?
S foukáním izolací se roztrhl pytel, jaké má výhody a nevýhody?

Nadkrokevní izolace: Větší obytnou plochu v podkroví chce každý
Nadkrokevní izolace vám nejen zvětší prostor v interiéru, ale také eliminuje tepelné mosty a tím sníží tepelné ztráty vašeho domu. Podívejte se na skladbu nadkrokevní izolace a zvažte i její nevýhody.

Michal z Vysočiny sáhl po méně používané izolaci. Teplota okamžitě stoupla o 16 °C
Pan Michal se rozhodl sáhnout po méně běžném způsobu izolace, který má celou řadu výhod, přitom je však stále neprávem opomíjený.

Nebezpečná izolace je volně k dostání na trhu. Jejím pořízením si do domu dáváte časovanou bombu
Jedná se o téma doslova palčivé. Mezi izolacemi se vyskytuje časovaná bomba, která může skončit požárem. Připravili jsme srovnání nejpoužívanějších izolací podle hořlavosti.

Rodinný dům za 120 000 Kč, bydlení v Praze za hubičku a hypotéka zdarma – to jsou zářezy z minulého týdne
Šíření virálního vtipu o rodinném domě za 120 000 Kč, bydlení v Praze téměř za hubičku a vyřízení hypotéky zadarmo – to jsou zářezy z minulého týdne.

Některé izolace v létě neobstojí. Srovnali jsme polystyren, minerální vatu, PUR pěnu, celulózu a dřevovlákno
Srovnali jsme pro vás ty nejpoužívanější izolace z hlediska toho, jak rychle propustí teplo do interiéru. Která z toho vyšla nejlépe a kterou byste si naopak raději pořizovat neměli?