HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Opomíjený systém sám spolehlivě zalévá a hnojí rostliny. Stojí pár korun a hodí se všude

Chtěli byste pěstovat nejrůznější květiny, bylinky i zeleninu, ale máte smůlu, protože vaši péči nepřežije ani kaktus? Nebo jste naopak pěstitelé s velkou zahradou a nestíháte se starat o všechny vaše rostliny? Možná se vám vyplatí pořídit si jednoduchý a levný systém, který velkou část práce odvede za vás a postará se o pravidelnou a přiměřenou zálivku i hnojení.


Samozavlažovací truhlík
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Pxhere (CC0)

Nemusíte hnout ani prstem

Dokážou rostliny samy zalít, a dodat jim dokonce i hnojivo. Řeč je o samozavlažovacích nádobách. Na jakém principu však fungují? Jedná se o poměrně jednoduchý systém. Samozavlažovací truhlíky nebo jiné nádoby fungují na principu vzlínání, které zajistí kořenům rostlin dostatek vody. Uzavřený systém v samozavlažovacích nádobách tak usnadňuje péči a umožňuje spolehlivou zálivku i přihnojování.

Systém se skládá ze dvou částí: zásobníku vody a části na pěstování rostliny. U těch lepších nebo novějších tvoří obě části jeden celek. Co se týká praktického hlediska, nejlepší volbou je samozavlažovací truhlík z plastu. Je však třeba vybírat kvalitní materiál, který není příliš křehký nebo jinak náchylný ke zničení.

Samozavlažovací truhlík – jednoduchý, ale účinný

Na dně truhlíku nebo květináče se nachází otvory, skrz které prochází knoty do zásobníku vody. Některé lepší samozavlažovací truhlíky mají ještě takzvané kónické šachtičky. Těmi mohou kořeny prorůst a samy se tak dostat k vodě. Dno však musí být dostatečně pevné, aby se neprohýbalo.

Díky vodoznaku lze lehce poznat, když se zásoba vody začne tenčit. Vítané jsou také přepadové otvory, které zajistí nepřelití rostliny. Ty se samozřejmě hodí pouze ven, nikoliv do vnitřních prostor. Vzhledem k tomu, že kořeny rostlin potřebují také dýchat, je důležité nechat mezi zásobníkem vody a substrátem mezeru.

Málo známá přísada v hnojivu výrazně urychluje klíčení i růst. Nejvíc pomáhá hned na jaře

Výběr samozavlažovací nádoby se nevyplatí podcenit

Podobně jako je tomu u všech produktů, i zavlažovacích truhlíků a květináčů je na trhu velký výběr. Jak tedy vybrat ten správný? Pokud pořizujete truhlík na okno, je potřeba dát pozor na šířku parapetu. Existují také speciální nádoby pro uchycení na zábradlí. Vybírat můžete podle druhu rostlin, které hodláte v truhlíku pěstovat, a jejich potřeby zalévání. Podle toho budete vybírat velikost truhlíku. Zmiňované knoty by měly mít šířku alespoň 3,5 cm a vést dobře vodu.

Zajímá vás, kolik takové samozavlažovací nádoby stojí? Na srovnání cen samozavlažovacích truhlíků se můžete podívat například tady. Pokud fandíte spíše květináčům, můžete si jejich ceny porovnat zde.

Na počtu i délce knotů záleží

Množství knotů a jejich délka slouží také k regulaci příjmu vody. Máte-li okno orientované na sever, vystačíte si s jedním knotem nebo pouhými kónickými otvory. Pokud máte danou rostlinu na východním okně, postačí dva knoty. V případě, že je okno otočené na jižní stranu, budete v truhlíku s rozměrem 60 cm potřebovat alespoň tři knoty. Je-li rostlina vystavena opravdu vysokým teplotám, nemusíme se bát použít i pět knotů.

Množství knotů nelze určovat pouze podle světové strany. Všechny knoty v plné délce se mohou hodit i na méně prosluněná okna, a to v tom případě, že jsou na nich umístěny rostliny vyžadující mnoho vody. Těmi jsou například begónie nebo vějířovky. Existují také rostliny, které spodní závlahu potřebují až později. Typicky se jedná o bazalku nebo feferonky.

Není substrát jako substrát

Klíčovým faktorem pro maximální využití potenciálu samozavlažovacích nádob je správný výběr substrátu. Substrát v samozavlažovacím systému musí být schopen udržet dostatečnou vlhkost a zároveň zajišťovat dobrou cirkulaci vzduchu ke kořenům rostlin. Speciálně navržené směsi pro samozavlažovací nádoby často obsahují komponenty, které pomáhají udržet optimální vlhkost a zároveň podporují zdravý růst kořenového systému. Výběr správného substrátu nejenže zlepšuje zdraví a vitalitu rostlin, ale také může výrazně snížit frekvenci zálivky, což je obzvláště užitečné pro ty, kteří hledají efektivní řešení pro péči o rostliny s minimální námahou.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Moderátorka ČT, Marcela Augustová, si postavila dřevostavbu svépomocí. Navštívili jsme ji s redakcí

Samozavlažovací květináče – kam s nimi?

Samozavlažovací květináč nebo truhlík samozřejmě není samospásný. Nesmíme opomíjet ani jeho správné umístění. To je pro rostliny stejně důležité jako výběr správného substrátu. Správné umístění může zásadně ovlivnit množství přirozeného světla, teplotu a ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami, což má vše přímý dopad na zdraví a růst rostlin. Například umístění nádob na slunné místo je ideální pro rostliny, jako jsou rajčata nebo bazalka. Rostliny preferující stín, jako jsou některé druhy kapradin, budou naopak lépe prosperovat v méně osvětlených oblastech. Kromě světla je důležité zvážit i ochranu před silným větrem, který může rostliny poškodit, nebo dokonce vyvrátit lehčí nádoby.

Vydáno dne:
23.03.2024

Photocredit: Pxhere (CC0)

3

Orchidej je náročná kytka? Ani omylem aneb boříme mýty o pěstování orchidejí
Pěstování orchidejí je velmi snadné a intuitivní, stačí teplo, světlo a vlhkost. Odmění se vám nádhernými květy všech barev až šest měsíců v roce. Jaké jsou konkrétní tipy na jejich pěstování?

10 úžasných pokojovek, které by neměly chybět v žádném interiéru
Interiér bez květin je interiér bez života. Vyberte si z těchto deseti aspoň jednu a dodejte svému bytu život.

Tlustice: nenáročný sukulent vhodný pro lajdácké pěstitele a cestovatele
Vzhled malého stromku, péče s nulovou náročností a banální množení. Tak tohle všechno nabízí nenáročná a dlouhověká tlustice.

Druhá půlka února je pro výsev ideální. Některé druhy zeleniny je nutné předpěstovat už teď
Práci na venkovních záhonech necháme ještě chvíli být, ale zaměříme se na výsev a předpěstování zeleniny. Nezapomeňte si stáhnout náš seznam únorových činností, který vám práci usnadní.

Nejlepší odrůdy česneku pro výsadbu na jaře. Zajistí mimořádnou kvalitu a intenzivní chuť
Pokud jste před zimou nestihli do záhonů zasadit česnek, poradíme vám odrůdy, které můžete vysadit i na jaře. K tomu navíc přidáme i podrobný návod na jejich pěstování.

Královnu zimních zahrad chce mít doma každý. Málokdo však ví, že jednu věc nesnáší
Ti nejodvážnější umí pěstovat kamélii i doma. Dokáže kvést po celou zimu, je ale potřeba vědět, jak ji pěstovat správně a jaká věc jí opravdu škodí.

V polovině března zasaďte topinambur. Je nenáročný na pěstování a už 1 hlíza zajistí silnější imunitu
Bohatá nutriční hodnota dělá z topinamburu velmi žádanou plodinu na českém trhu. Snese vlhko, sucho i mrazy do –30 °C. Na zahradě ho můžete mít i vy. Poradíme vám, jak na to.

Zaspali jste podzimní výsadbu tulipánů? Bohatý jarní záhon si můžete vytvořit ještě do poloviny dubna
Vyberte si z 10 nejznámějších druhů tulipánů a zjistěte, v jakých vzdálenostech a do jaké hloubky je správně uložit. Nemusíte mít obavy, tulipány jsou nejjednodušší na výsadbu i pěstování.

Konec března je ideální pro vysetí hrachu. Úrody se dočkáte už na konci jara, stačí vybrat správný druh
Těšili jste se celou zimu na sladký a zelený hrášek? Konečně jste se dočkali. A v žádném případě nebude takto včasné zasetí žádným házením hrachu na stěnu.

Nejdůležitější je zajistit správné pH půdy. Poté budete borůvky sklízet po kilech
Borůvky se zdají být téměř zázračným ovocem. Pro jejich vypěstování stačí dodržet základní pravidla a úroda přijde brzy.