HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tlustice: nenáročný sukulent vhodný pro lajdácké pěstitele a cestovatele

Tentokrát přinášíme tip na pokojovou rostlinu, která má exotický vzhled, vyžaduje minimální péči, lehce se množí a podle tradice vám navíc do domácnosti vnese bohatství. Tohle všechno nabízí tlustice. Nejste si jisti, o jakou květinu se jedná? Nevadí, až si prohlédnete obrázky v naší galerii, jistě si uvědomíte, že tuhle kytku už jste někde viděli. Nejrozšířenější je tlustice vejčitá (Crassula ovata), která nabízí stromkovitý vzhled. 


Tlustice
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: F. D. Richards (Flickr CC 2.0)

Crassula ovata

Tlustice vejčitá má latinský název Crassula ovata a patří do čeledi tlusticovitých. Dneska ji známe především jako sukulentní pokojovku, ale tlusticovité kytky jsou kosmopolitní a našli byste je přirozeně skoro na celém světě. Naše tlustice vejčitá má svůj původní domov v jižní Africe.

Tlustice vypadá jako bonsaj

Tlustice vypadá jako bonsaj, protože u starších rostlin baculaté listy plné života rostou na pevnějším tmavém stonku připomínajícím kmen. Možná právě ony kulaťoučké nafouklé listy ji vysloužily příznačný český název tlustice. Rostlina může také vykvést, a to bílou či světle růžovou barvou, ale pravděpodobnost, že se vám to povede v domácích podmínkách, je poměrně malá. Krom unikátního vzhledu je pro tlustici velmi typická také jistá dlouhověkost způsobená také velkou odolností. Kolik stojí tlustice v různých úpravách (stromek, kokedama, bonsai, umělá rostlina)? Srovnejte si aktuální ceny zde.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: F. D. Richards (Flickr CC 2.0), info@ukr.media, Lihoman..., robanhk

Pěstování tlustice je velice nenáročné

Největším benefitem tlustic je, že se v obejdou i dlouhodobě bez zálivky, aniž by nejen uhynuly, ale také aby výrazně změnily svůj vzhled. Klidně je navíc můžete zapomenut na parapetu toho nejteplejšího a nejslunnějšího okna v domě. Čím je to způsobeno? Ony baculaté a masité listy totiž dokážou zcela uzavřít své póry a zabránit tak, aby se z nich vypařila voda. I přesto ale potřebují k fotosyntéze přijímat oxid uhličitý, vyřešily to ale tak, že se této činnosti věnují v případě sucha jen v noci.

Jak to tedy dělat se zálivkou? Substrát můžete vždy nechat hodně proschnout, a pak zalít. Nenechávejte zálivku až na moment, kdy vaší tlustici začnou opadávat listy. Právě opadáváním listů už vám totiž květina dává najevo, že sucha bylo až příliš hodně. Nicméně vlhkost je pro tlustice spíše problémem, takže méně zálivky je v jejím případě vždy lepší.

Tlustice – množení

Stejně jako mnoho dalších sukulentů lze i tlustice množit stonkovým řízky, a to ideálně v těch teplých obdobích roku. Někdy se vám dokonce dokáže tlustice množit úplně sama. Stačí, aby do květináče upadl jeden zdravý list a za chvilku z něj bude malá rostlinka.

Stonkové řízky bereme vždy z horní části rostliny, na pár dní je po ustřižení necháváme vyschnout a až opak je necháváme zakořenit v lehounce vlhké směsi písku a substrátu nebo speciálním substrátu na sukulenty. Lépe se množí na slunném místě a s občasnou mírnou zálivkou.

Tchýnin jazyk: pokojová rostlina, která přežije cokoliv

Po rozmnožení často přichází otázka, jak donutit mladou tlustici větvit. Tato schopnost se prý odvíjí od toho, kolik má tlustice světla, jestli ji letníme a zdali ji pravidelně tvarujeme stříháním. Co se týče vhodného času pro zaštipování tlustic a tvarování, je to samozřejmě jaro.

Léčivé účinky tlustice

O tom mnozí pěstitelé možná ani neví, ale tlustice má také významné léčivé účinky, o nichž moc dobře věděli afričtí domorodci. Konkrétně má léčivé účinky především šťáva z oněch krásných listů. Využít ji můžete na potíraní oparů nebo aft v dutině ústní, hemeroidů, popálenin, bodnutí hmyzem a dokonce také strií. Domorodci ji také konzumují za účelem léčby průjmu, epilepsie, zánětů v těle, léčí bolesti v krku i žaludeční vředy.

Tlustice vejčitá a další druhy

A na závěr ještě pojďme shrnout druhy tlustic. v našich českých podmínkách je nejrozšířenější opakovaně zmíněná tlustice vejčitá. Dále se ale v česku pěstuje také tlustice stromkovitá, plavuňovitá, skalní, srdčitá a vousatá. Každý pěstitel má svého neochvějného favorita, pamatujte ale, že ne všechny zmíněné tlustice jsou tak nenáročné a přizpůsobivé.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
16.03.2023

Photocredit: F. D. Richards (Flickr CC 2.0)

0

Monstera minima: nádherná liána, která ale není monsterou – vychytávky k pěstování

Monstera minima je pokojová rostlina, která není tak úplně monsterou. V tomto článku se o ní dozvíte vše včetně vychytávek ohledně jejího pěstování... Číst více →Nejdražší rostlina světa – monstera variegata. Jak ji správně vypěstovat?

Monstera albo variegata je výstavní klenot všech pokojových rostlin. Proč je tak ceněná a jak panašovanou monsteru pěstovat?.. Číst více →Pěstování monster: 7 základních pravidel + fotopostup přesazování

Pěstování monster není nijak náročné. Kterých 7 základních pravidel je potřeba dodržet? A jaký je návod na přesazování?.. Číst více →Rýmovník – nejen proti rýmě a komárům. Na co všechno se dá použít?

Rýmovník je oblíbená pokojová rostlina, jejíž vytažky vás rychle zbaví rýmy. Jak připravit léčivý čaj a sirup z rýmovníku?.. Číst více →Pravda o aloe vera – opravdu má gel z listů omlazující účinky?

Jak pěstovat aloe vera u sebe doma a na co si dát pozor? Tipy, co všechno lze z aloe vera vyrobit, jak ji množit a k čemu ji použít... Číst více →Zamiokulkas: nechte si poradit, jak jej správně pěstovat i množit

Zamiokulkas patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Jak jej správně pěstovat, množit a kam jej umístit, se dozvíte v našem článku... Číst více →Fíkus aneb květina, která dokáže pohltit formaldehyd. Jak na správné pěstování?

Existuje okolo tisíce druhů fíkusů, v domácnostech se jich však nejčastěji pěstuje těchto šest. Víte, jak na tyto nenáročné zelené velikány?.. Číst více →Dracéna není palma. Známe vychytávku, která zajistí neuhnívání kořenů

Dracéna neboli dračinec patří k oblíbeným pokojovým rostlinám. Jak o pečovat, aby aby se jí dařilo?.. Číst více →Orchidej je náročná kytka? Ani omylem aneb boříme mýty o pěstování orchidejí

Pěstování orchidejí je velmi snadné a intuitivní, stačí teplo, světlo a vlhkost. Odmění se vám nádhernými květy všech barev až šest měsíců v roce. Jaké jsou konkrétní tipy na jejich pěstování?.. Číst více →10 úžasných pokojovek, které by neměly chybět v žádném interiéru

Interiér bez květin je interiér bez života. Vyberte si z těchto deseti aspoň jednu a dodejte svému bytu život... Číst více →