HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tepelné čerpadlo: jaká je pravda ohledně účinnosti, ceny a dotací

Nekupujte zajíce v pytli. Tepelné čerpadlo není zařízení, které stojí pár stovek nebo tisíc korun. Proto je vhodné si o systému zjistit co nejvíce ještě před tím, než se rozhodnete do něj investovat. Přinášíme podrobný přehled tepelných čerpadel, včetně jejich ceny, účinnosti a podmínek pro získání dotací. Zjistěte, zda je pro vás tepelné čerpadlo tou pravou volbou nebo se vám více vyplatí zůstat u klasických způsobů vytápění.


Tepelné čerpadlo – účinnost, cena, dotace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Jak funguje tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo odebírá teplo z okolního prostředí. Podle druhu tepelného čerpadla je získává buď ze vzduchu, země nebo vody. Poté převádí teplo na vyšší teplotní hladinu použitelnou pro vytápění a ohřev užitkové vody. To je umožněno díky stlačení par chladiva v kompresoru, což vede k jeho zahřátí. U tepelného čerpadla je důležité takzvané teplonosné médium. Pomocí vhodné změny tlaku média lze řídit jeho odpařování a kondenzaci. To umožňuje přenášet energii z místa s nižší teplotou na místo s teplotou vyšší. Jak přesně funguje tepelné čerpadlo, si můžete přečíst v článku: Jak funguje tepelné čerpadlo? V nízkých teplotách často neobstojí.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

Tento druh tepelného čerpadla je v České republice tím nejčastějším. Tepelné čerpadlo vzduch-voda odebírá teplo ze vzduchu a následně jej mění na teplo, které se dá využít na vytápění či ohřev vody. Cena systému se pohybuje od 220 tisíc do 350 tisíc korun. Pokud započítáme i podlahové vytápění, technickou místnost a instalaci, bude částka ještě podstatně vyšší. U tohoto tepelného čerpadla se velmi často mění topný faktor. Za ideálních podmínek by podle výrobců měl dosahovat hodnoty 4, ve skutečnosti však dosahuje spíše hodnoty 3 a v chladnějším počasí přinejlepším hodnoty 2. Podrobnosti o tepelném čerpadle vzduch-voda čtěte zde: Tepelné čerpadlo vzduch-voda často bohužel nesplní očekávání zákazníků.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch

Toto tepelné čerpadlo odebere teplo z venkovního vzduchu a následně ohřívá vzduch uvnitř budovy. Není zde zapotřebí žádný topný systém, jelikož k ohřevu dochází přímo. Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch je tím nejlevnějším typem. Jeho cena je cca 25–50 tisíc korun. Nižší cena se však logicky projeví na účinnosti tepelného čerpadla. Navíc tento systém nedokáže ohřát teplou vodu. Výhodou naopak je, že tepelné čerpadlo vzduch-vzduch dokáže kromě vytápění také chladit. Pro více informací čtěte článek: Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch: Někdy je označováno jako „předražená klimatizace“.

Tepelné čerpadlo země-voda

Jak už samotný název napovídá, tento systém získává teplo z půdy. Na výběr jsou dvě možnosti, jak tuto energii získat, a to pomocí plošných výměníků nebo hlubinných vrtů. Cena tepelného čerpadla země-voda je uváděna od 280 do 360 tisíc korun. Je však nutné počítat s dalšími náklady, které mohou konečnou částku dostat až na 450 tisíc korun. Výhodou tohoto systému je především vysoká účinnost a stálý topný faktor. Podrobnosti o tepelném čerpadle země-voda naleznete v článku: Tepelné čerpadlo země-voda: Nejúčinnější systém, který Češi stále opomíjí.

Tepelné čerpadlo voda-voda

Tento systém využívá jako vstupní přírodní zdroj vodu. Jelikož se teplota podzemní vody pohybuje od 7 °C do 13 °C, představuje spolehlivý a stálý zdroj. Nejčastěji se využívá právě podzemní voda, ta povrchová jen velmi zřídka. Tepelné čerpadlo voda-voda funguje na jednoduchém principu. Část energie, která je ve vodě, se využije. Voda se poté vrátí do země ochlazená o 2–4 °C. Cena tepelného čerpadla voda-voda se pohybuje okolo 400–450 tisíc korun. Je nutné započítat také náklady spojené s hloubením studny, podzemním vrtem nebo vybudováním kolektoru. Odměnou je vysoká účinnost. Topný faktor může dosahovat i hodnoty 5. Více o tomto tepelném čerpadle se dozvíte zde: Tepelné čerpadlo voda-voda: Spolehlivý systém vytápění, který může dosáhnout slibované účinnosti.

Tepelné čerpadlo cena

Pořizovací ceny tepelných čerpadel se mohou pohybovat na široké škále. Závisí totiž na zdroji, ze kterého tepelné čerpadlo získává vstupní energii. Ta nejlevnější tepelná čerpadla vzduch-vzduch mohou začínat na ceně 25 tisíc korun, nejdražší se naopak mohou dostat k částce půl milionu. Nejčastěji instalovaným tepelným čerpadlem v České republice je tepelné čerpadlo vzduch-voda. Jeho cena se pohybuje okolo 220–350 tisíc korun. Konečná cena po nainstalování systému však bude znatelně vyšší. Na podrobnosti ohledně cen tepelných čerpadel se podívejte v článku: Cena tepelného čerpadla: Návratnost neodpovídá tomu, co prodejci slibují.

Aktuální ceny tepelných čerpadel na českém trhu si můžete porovnat zde.

Dotace na tepelné čerpadlo

Na pořízení tepelného čerpadla je možné získat dotaci, a to ne malou. Dotační programy podporují tepelná čerpadla, jelikož v nich vidí náhradu za uhlí, plyn a další systémy. Domácnosti mohou požádat o takzvanou kotlíkovou dotaci, díky které lze získat až 180 000 Kč, dále je zde dotační program Nová zelená úsporám, která nabízí až 140 000 Kč.

U obou těchto dotací je nutné splnit jednu základní podmínku. Dotace můžete využít pouze v případě, že tepelným čerpadlem nahrazujete neekologický hlavní zdroj vytápění. Další informace k dotacím na tepelné čerpadlo naleznete v článku: Dotace na tepelné čerpadlo: Vypadají lákavě, ale ve výsledku se prodraží.

Účinnost tepelného čerpadla

Účinnost tepelného čerpadla se odvíjí od jeho topného faktoru (COP). Topný faktor je poměr mezi energií, kterou tepelné čerpadlo vyrobí, a energií, kterou je zapotřebí tepelnému čerpadlu dodat. Čím je topný faktor vyšší, tím je tepelné čerpadlo účinnější, výroba elektřiny efektivnější a vyrobená energie levnější.

Topný faktor je u některých tepelných čerpadel do velké míry závislý na venkovních podmínkách. Především u tepelných čerpadel vzduch-voda a vzduch-vzduch topný faktor klesá společně s venkovní teplotou. Je třeba si uvědomit, že různé typy tepelných čerpadel mají různé topné faktory. Záleží na zdroji, ze kterého tepelné čerpadlo získává energii. O účinnosti tepelných čerpadel se více dozvíte zde: Účinnost tepelného čerpadla: Topný faktor je často nižší, než uvádí výrobci.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Bungalov na klíč (63 m2) za dostupnou cenu je navržený přesně pro seniory

Druhy tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla mohou získávat svou vstupní energii z různých přírodních zdrojů. Podle zdroje získávání tepla dělíme tepelná čerpadla na čtyři základní typy:

První slovo vždy říká, z jakého přírodního zdroje tepelné čerpadlo získává teplo. Druhé slovo uvádí, jakým způsobem se předává teplo dál. O jednotlivých typech tepelných čerpadel čtěte více v článku: Druhy tepelných čerpadel: Chybně zvolená čerpadla domácnostem prodělávají.

Vydáno dne:
29.03.2024

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)

2

Mají krbovou vložku a tepelné čerpadlo vzduch-voda. Za energie platí 3 000 Kč měsíčně

Kristýna s Patrikem vsadili na tepelné čerpadlo vzduch-voda v kombinaci s rohovou krbovou vložkou a teplovodním podlahovým vytápěním. Jejich roční spotřeba elektřiny tak nepřesáhla 4 MWh... Číst více →Druhy tepelných čerpadel: Chybně zvolená čerpadla domácnostem prodělávají

Vzduch, země nebo voda? Přinášíme ucelený přehled o jednotlivých typech tepelných čerpadel, který vám pomůže vybrat to správné... Číst více →Tepelné čerpadlo země-voda: Nejúčinnější systém, který Češi stále opomíjí

Ve stínu tepelného čerpadla vzduch-voda stojí mnohem zajímavější technologie. Tepelné čerpadlo země-voda má bezkonkurenční spolehlivost i účinnost... Číst více →Tepelné čerpadlo voda-voda: Spolehlivý systém vytápění, který může dosáhnout slibované účinnosti

Našli jste na své zahradě podzemní vodu? V tom případě se pod vašima nohama skrývá poklad. U tepelného čerpadla voda-voda se totiž každá kapka počítá... Číst více →Cena tepelného čerpadla: Návratnost neodpovídá tomu, co prodejci slibují

Peníze až na prvním místě. U drahých zařízení, jako jsou tepelná čerpadla, to platí dvojnásob. Přinášíme přehled cen jednotlivých typů tepelných čerpadel... Číst více →Dotace na tepelné čerpadlo: Vypadají lákavě, ale ve výsledku se prodraží

Cesta za dotacemi často připomíná byrokratický maraton plný překážek. Dotace navíc nedají jen tak někomu. Splnili byste podmínky pro jejich získání?.. Číst více →Dobře zvolená kombinace topných systémů zajistila rodině roční přebytek 2,9 MWh. Nabíjí s nimi elektromobil

Nejenže efektivně navržený vytápěcí systém zajišťuje rodině každoročně 2,9 MWh navíc, kombinace těchto technologií jim v létě rodinný dům i chladí... Číst více →S tepelným čerpadlem země-voda se majitelům povedlo dostat na 1000 Kč/měs.

Jednotka tepelného čerpadla nezaujímá příliš prostoru v technické místnosti, a navíc je její součástí i zásobník na vodu o objemu 169 litrů. V kombinaci s teplovodním podlahovým vytápěním je to trefa do černého... Číst více →Nesolidní prodejci tepelných čerpadel způsobili mnoha domácnostem velké problémy

Na první pohled všechno vypadá tak skvěle a na konci zůstávají jen oči pro pláč. To je situace, která v posledních letech nabývá nových rozměrů... Číst více →