HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vodovzdorná překližka – materiál, se kterým se setkáte nejen na dřevostavbě

Vodovzdorná překližka (nebo také voděodolná překližka) je materiál, který má všestranné použití jak v interiéru, tak exteriéru. Při jeho výrobě se dbá na složení jednotlivých vrstev dýh. Aby bylo dosaženo požadovaných vlastností těchto desek, musí se použít lepidlo, které splňuje přísné požadavky. Výsledné výrobky je nutné skladovat a přepravovat tak, aby se zamezilo jejich deformacím.


Vodovzdorná překližka
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: rikkis_refuge

Vodovzdorná překližka

Tento speciální typ desek se vyrábí z vrstev loupaných listnatých a jehličnatých dýh lepených vodovzdorným lepidlem. Vodovzdorná překližka je odolná vůči povětrnostním vlivům, působení tekoucí vody nebo působení vodní páry ve vzduchu. Tato voděodolná překližka se vyrábí v podélném i příčném provedení. Dále se rozlišuje, jestli má vodovzdorná překližka plnit funkci nosných či nenosných desek. Název „vodovzdorná“ značí to, že se jedná o použití překližky ve vlhkém a venkovním prostředí. Použité lepidlo musí splňovat přísná kritéria, díky kterým je vodovzdorná překližka použitelná ve specifickém odvětví.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: rikkis_refuge, mahalie, Gary B. Watts

Voděodolná překližka a její výrobní provedení

Při výrobě voděodolné překližky se dbá na pořadí jednotlivých vrstev a zohledňuje se také, z jaké dřeviny jsou jednotlivé vrstvy seskládány. Překližky se vyrábí v provedení:

  • A – jehličnaté (povrchová dýha je vždy z jehličnatých dřevin)
  • B – listnaté (povrchová dýha bývá z listnatých dřevin a vnitřní dýha může být z listnatých i jehličnatých dřevin)

Standardní vodovzdorná překližka se vyrábí v tloušťkách 4–30 mm a plošném rozměru 1250 × 2500 mm.

Mohlo by vás zajímat: Dýha a její výroba – krok po kroku

Vodovzdorná překližka – požadavky na lepidlo

Lepidlo udává vodovzdorné překližce její budoucí použití. Kvalita lepení tak musí splňovat tyto požadavky:

  • Třída lepení – 3
  • Třída úniku formaldehydu – A
  • Stupeň hořlavosti – C2 (středně hořlavé)
  • Třída ohrožení – 3 (venkovní prostředí)

Správná manipulace a přeprava

Po výrobě je nutné překližky dočasně uskladnit, než budou naloženy na dopravní prostředek. Jejich uskladnění bývá na rovných pevných podložkách naplocho. Jednotlivé svazky musí být proloženy třemi podkladky stejné tloušťky nad sebou, aby nedocházelo k deformacím. Uskladnění bývá nejčastěji v krytém skladu. Po uskladnění následuje expedice voděvzdorných překližek na místo, kde budou zabudovány do stavby nebo finálního výrobku. Při přepravě je nutné, aby jednotlivé překližky byly uloženy na dopravním prostředku na plocho na dřevěných prokladech.

Použití vodovzdorných překližek

Vodovzdorná překližka nachází využití v mnoha odvětvích průmyslu a stavebnictví. V zahraničí se úspěšně používají také na dřevostavbách. U základových konstrukcí se využívají jako betonářské bednění. Pro tyto účely se vyrábí speciální celobuková voděodolná překližka. Jako bednění poslouží také u záklopu střech. Díky velkému výrobnímu formátu je jejich pokládka velmi rychlá. Některé stavební firmy vodovzdorné překližky také používají pro opláštění vnitřních i vnějších nosných stěn dřevostavby. Pro svoji vysokou nosnost se uplatní také při záklopu stropů a podlah. V průmyslu se s nimi setkáte nejčastěji ve formě obalů pro uskladnění přepravovaného zboží.

Speciální použití

Překližky multiplex – jsou vyrobeny z loupaných bukových nebo břízových dýh a nahrazují bukový masiv. Jsou použitelné pro namáhané části nábytku, jako jsou pracovní desky stolů, prvky schodiště nebo podlahové dílce terasy. Tloušťka překližek multiplex dosahuje maximálně 50 mm.

Vodovzdorné překližky upravené folií – obsahují protiskluzovou úpravu v provedení folie (papír impregnovaný pryskyřicí). Používají se pro betonářské účely, bočnice přívěsných vozíků či ložná plocha nákladních vozidel. Tyto voděodolné překližky se vyrábí v tloušťkách od 8 do 25 mm při rozměru 1250 × 2500 mm.

Letecké překližky – jedná se o konstrukční desky ze tří a více bukových nebo břízových dýh slepených na sebe kolmo. Uplatnění najdou při výrobě dřevěných motorových a bezmotorových letadel, ale i v leteckém modelářství či výrobě obytných přívěsů. Při jejich výrobě se používají ty nejkvalitnější dýhy, které mohou být až v 15 vrstvách.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.06.2020

Photocredit: rikkis_refuge

1

Velkoplošné materiály 1. díl – Desky na bázi dřeva

Jak se vyznat ve velkoplošných materiálech na bázi dřeva, které se v dřevostavbách používají.

Izolační materiály 1. díl – požadavky a vlastnosti

Jaké jsou základní vlastnosti izolačních materiálů a proč se jimi zabývat?

Proč na krovy používat KVH hranoly? Jsou opravdu dražší?

Ekonomické srovnání krovu z KVH hranolů a z běžného nevysušeného řeziva

Jaký je rozdíl mezi montovaným domem a dřevostavbou?

Chcete si postavit montovaný dům nebo dřevostavbu. Jaký je mezi nimi rozdíl

Microllam, LVL, Ultralam - žádný rozdíl? Dýha, která unese strop i střechu

Chcete se konečně vyznat v názvosloví vrstveného dřeva? Jaké jsou hlavní přednosti materiálu na bázi dřeva s označením Microllam, LVL nebo Ultralam? Čtěte zde!

Video: Dřevěný nábytek nebo umělecká socha?

Amatérský sochař vytváří netradiční dynamické sochy ze dřeva. Z lepené překližky vyřezává umělecké sochy, které zároveň poslouží i jako nábytek.

Dům z překližky a betonu – netradiční stavební konstrukce slouží už šedesát let

Netradičním spojením dřeva a betonu byl vytvořen sendvičový stavební systém pro výstavbu rodinných domů, který vznikl už v 50. letech minulého století. Prozkoumejte ho v dnešním článku.

Překližka jako nedoceněný materiál – tipy na její využití v interiéru

Nechte se inspirovat a využijte ve svém interiéru překližku. Nábytek, obklady i malé drobnosti z ní vypadají opravdu skvěle.

Dýha a její výroba – krok po kroku

Dýha je součástí mnoha výrobků ze dřeva. Její výroba má specifický postup, který jsme zpracovali v následujícím článku.

V naprosto unikátní dřevěné jeskyni se můžete ubytovat v řeckých horách

Jeskyně v lidech vždy probouzely pocity útočiště, což se podařilo přenést i do unikátního projektu dřevěné jeskyně. Nahlédněte s námi dovnitř.