HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Mimořádný dřevěný most postavený starou japonskou technikou

Udělat něco postaru nutně neznamená, že výsledek nebude stylový a v provedení pořád moderní. Jasně to dokládá uznávaný japonský architekt, který s využitím tradiční konstrukční techniky dřevostavby propojil mimořádným mostem dva objekty dosud oddělené silnicí.


Mimořádný dřevěný most v Yushuhara
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Takumi Ota Photography

Plán byl prostý. Propojit dvě veřejné budovy – lázně a výstavní sál s uměleckou dílnou. Komplikace tkvěla v umístění obou objektů, které se nacházely na různé výškové úrovni, a současně je oddělovala silnice. Architekt Kengo Kuma byl přizván k návrhu, který je měl propojit formou „nekonečného“, či spíše neukončeného, krytého mostu pro pěší. Jeho těleso by bylo vedeno nad silnicí a v místě napojení na nižší objekt by se nacházel výtah.

Tak se stavělo před staletími

Zdálo by se, že Kuma s tak jasným zadáním nebude mít příliš prostoru pro uplatnění vlastní invence. Jenže tento nejen v Japonsku proslavený architekt si našel cestu. Rozhodl se onu fádní spojnici dvou objektů pojmout jako samostatné umělecké dílo a trvalou připomínku řemeslné dovednosti místních tesařů. Navrhl mostní těleso, které v detailech svého provedení rekonstruuje historicky osvědčenou techniku vrstvené stavby. Prohlédněte si ji zblízka v naší galerii.

Pravidelnost detailu je jistota stability

Základní pro celou stavbu bylo poznání, že než vytvářet jeden nebo více velkých oblouků jištěných pilířem, bude lepší orientovat se směrem k malým dílkům. Mostní těleso je tedy uchopeno jako skládačka z pravidelných součástek. Jednotlivé dřevěné hranoly, hanegi, tak Kuma sestavil do podoby tzv. to-kiyo (čtvercového vrstvení).

To-kiyo a Tokio? Není to náhoda

Zvuková podobnost názvu této techniky s názvem japonského hlavního města není náhodná. I Tokio vznikalo na základě půdorysných čtverců náměstí a jasně vymezeném profilu pravidelných ulic. Geometrická pravidelnost tak prodchnula celý projekt, který doslova prozářil šedivou krajinu u městečka Yushuhara.

Podobnost s oblíbenou skládačkou yenga není náhodná

Stavební technika to-kiyo přitom vzdáleně připomíná způsob, jakými se staví věže při oblíbené společenské hře yenga. Pokud ji sami znáte, jistě uznáte, že se jedná o poměrně stabilní strukturu odolnou otřesům a narušením. To proto, že roznáší zátěž do bočních dimenzí stavby. Oživením tohoto přístupu tak Kuma vytvořil velmi působivý projekt starého stylu, a přitom nové a moderní architektury.

Kouzlo jednoduchosti, kvalita dřeva

Klient, v tomto případě starosta městečka Yushuhara, si pochvaluje asijský vzhled celé stavby. Aby ne, tato technika byla v Japonsku využívána po staletí a pro své nesporné kvality se prosadila i v Číně. Současně je vynikajícím příkladem toho, jak i velká a těžká vyvýšená stavba může s nepopiratelnou lehkostí „plout“ ve vzduchu. „Je to ukázka udržitelnosti s využitím původního designu,“ dodává Kuma. „Je to sochařství se dřevem.“

Nový most, který je technickou památkou

Nápad na propojení starého umění s novým přístupem vynesl mostnímu tělesu nejedno ocenění. Podstatné je, že zapracovaná čistota užitého stylu dodala objektu titul technické památky. Protože dokonale ve své autentičnosti oživuje původní přístup. Je to vlastně modelový objekt, i když tedy není vytvořen z tesaného dřeva jako před staletími, ale z bloků z křížem lepeného dřeva o rozměrech řezu 180 x 300. Pořád v něm však naleznete odkaz původní truhlářské tradice, lokální kultury, nevšedního městského designu.

Koridor na druhou stranu

Podsvícený most přitom nenabízí strhující podívanou jen při pohledu zvenčí. Když se projdete uvnitř, uvidíte, že pravidelnost trámů hanegi expanduje dovnitř, a je přítomná v každém detailu stavby. Podél hlavního koridoru krytého mostu se nachází několik menších místností. Ty budou v budoucnu využity buď jako výstavní prostory, nebo jako malé dílny, ve kterých budou místní řemeslníci prezentovat své dovednosti návštěvníkům.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
25.08.2019

Photocredit: Takumi Ota Photography

1

Škola Fujian – dřevěný most mezi minulostí a budoucností

Škola v čínské provincii Fujian tvoří dřevěný most mezi minulostí a budoucností.

Fotogalerie: Lávky a mosty, ze kterých se vám zatají dech

Mosty a lávky různou konstrukcí překonávají řeky, jezera i propasti. Podívejte se na galerii mostů a lávek z celého světa, které vás dostanou svou neuvěřitelnou expozicí.

Kapellbrücke: Jak hořel nejstarší příhradový most na světě?

Zajímáte se o unikátní dřevěné konstrukce? Nejstarší dřevěný most v Evropě naleznete ve švýcarském Lucernu. Podívejte se na záznam požáru v roce 1993, který most téměř zničil.

Kořenové mosty: zapomenuté dědictví minulosti

Most vyrobený ze dřeva? Žádný problém. Ale z živého stromu? Prohlédněte si fotogalerii a v článku se dozvíte více.

Mimořádná dřevěná radnice, která spojuje lidi. Doslova.

Nejdelší dřevěný most, nejrozsáhlejší zelená střecha. Mimořádná Faerská radnice sbírá severská prvenství.

Fantastické dřevěné mosty z celého světa

Dřevěné mosty nepatří do středověku. Ukazuje se, že mají výrazný potenciál k uplatnění i v moderním stavitelství. Podívejte se na povedené kousky z celého světa.

Víceúčelová dřevostavba – v malé vesnici vyřešila hned několik problémů

Spoustu problémů v zapadlé čínské vesničce vyřešila jediná „univerzální“ dřevostavba. Je mostem, školní třídou i duchovním centrem. Prohlédněte si ji zblízka.

Projděte se s námi po nejdelším týkovém mostě světa. Měří více než kilometr.

Prohlédněte si nejdelší týkový most na světě – U Bein bridge, který už přes 150 let odolává klimatu jihovýchodní Asie. Jeho stav je důkazem, že týkové dřevo má výjimečné vlastnosti.

Stylová ruská chata se vznáší nad řekou

Dům, nebo most? Bridge House obsadil oba břehy malé říčky a vyplnil prostor, nad kterým se doslova vznáší. Pohodlí vám tu ale chybět nebude. Nahlédněte s námi dovnitř.

Dřevěné mosty se vrací do módy - nahrazují ocel a beton

Důsledný výzkum amerických inženýrů potvrdil, že mosty z moderního lepeného dřeva si rozhodně zaslouží pozornost. Jaké jsou rozhodující argumenty?