HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Fantastické dřevěné mosty z celého světa

Nenáročná konstrukce z ekologického materiálu, rychlý proces stavby, efektivita úměrná provozu. A k tomu ještě nízké pořizovací náklady a téměř stoprocentní recyklovatelnost materiálu poté, co stavba doslouží svému původnímu účelu. Kdo říká, že dřevěné mosty nejsou moderní?


dřevěný most
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Dřevěné mosty nejsou nostalgií, mají budoucnost

V temném středověku nikdo moc nepochyboval o tom, že dřevo je fantastický stavební materiál. Přeci jen nabídka alternativ byla dost omezená a dřevo bylo v zalesněné Evropě snadno dostupné všude. Proto když se stavěl most, byl ze dřeva. Následující staletí znamenala výrazný pokrok ve stavitelství a architektuře, které prokázaly opracovatelnost a užitečnost kamene. Klenby a samonosné struktury oblouků pak učarovaly světu. Minimálně do doby, než je začaly nahrazovat další pokročilé materiály – ocel a beton. 

Dřevo pro běžný provoz

Vývoj ale nejde vždy přímou cestou. Dnes se ukazuje, že dávnou historií zavánějící dřevo zdaleka neřeklo v moderní architektuře své poslední slovo. A že mosty ze dřeva nemusí být jen o nostalgii, ale také o ekonomické vyváženosti a efektivitě stavby. Jinými slovy, tam, kde nepotřebujeme přepravovat stovky vozů a tisíce tun nákladu každý den, se umíme obejít i bez betonových nebo ocelových konstrukcí, a postačí nám něco přiměřenějšího. Dřevěný most, který ustojí běžný provoz.

Jaké mají výhody?

Je až s podivem, kolik jsme toho o dřevěných mostech zapomněli. Ano, jsou pořád stejně tak dostupné a levné, jako dříve. K jejich stavbě není obvykle zapotřebí komplikovaná strojní technika. Vyžadují jen minimální údržbu. A fakt, že pochází z obnovitelného zdroje stavebního materiálu, také jistě potěší. Neměli bychom pro nové zapomínat na staré a osvědčené. Dřevěné mosty svou funkčnost dokazují celá staletí a jsou velmi slušnou inspirací i pro současné stavitelství. Podívejte se ve fotogalerii, jak mohou moderní i tradiční dřevěné mosty vypadat.

 


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.12.2018

Photocredit: Archiv redakce

0

Škola Fujian – dřevěný most mezi minulostí a budoucností

Škola v čínské provincii Fujian tvoří dřevěný most mezi minulostí a budoucností.

Video: Nejvyšší a nejdelší skleněný most světa

Bojíte-li se výšek, pak je tento skleněný most váš nepřítel. Pojďte se projít po skleněném mostě zavěšeném 300 metrů nad zemí!

Video: Designové studio zavěšené pod betonovým mostem

Jak by se vám líbilo mít kancelář schovanou pod mostem? Španělský designer využil prázdného prostoru pod mostem pro umístění svého studia.

Fotogalerie: Lávky a mosty, ze kterých se vám zatají dech

Mosty a lávky různou konstrukcí překonávají řeky, jezera i propasti. Podívejte se na galerii mostů a lávek z celého světa, které vás dostanou svou neuvěřitelnou expozicí.

Kapellbrücke: Jak hořel nejstarší příhradový most na světě?

Zajímáte se o unikátní dřevěné konstrukce? Nejstarší dřevěný most v Evropě naleznete ve švýcarském Lucernu. Podívejte se na záznam požáru v roce 1993, který most téměř zničil.

Kořenové mosty: zapomenuté dědictví minulosti

Most vyrobený ze dřeva? Žádný problém. Ale z živého stromu? Prohlédněte si fotogalerii a v článku se dozvíte více.

Víceúčelová dřevostavba – v malé vesnici vyřešila hned několik problémů

Spoustu problémů v zapadlé čínské vesničce vyřešila jediná „univerzální“ dřevostavba. Je mostem, školní třídou i duchovním centrem. Prohlédněte si ji zblízka.

Projděte se s námi po nejdelším týkovém mostě světa. Měří více než kilometr.

Prohlédněte si nejdelší týkový most na světě – U Bein bridge, který už přes 150 let odolává klimatu jihovýchodní Asie. Jeho stav je důkazem, že týkové dřevo má výjimečné vlastnosti.

Dřevěné mosty se vrací do módy - nahrazují ocel a beton

Důsledný výzkum amerických inženýrů potvrdil, že mosty z moderního lepeného dřeva si rozhodně zaslouží pozornost. Jaké jsou rozhodující argumenty?

Mimořádný dřevěný most postavený starou japonskou technikou

Zkombinovat starý stavební styl s nově dostupným materiálem přineslo fascinující výsledek. Moderní, ale tradiční most se stal v Japonsku technickou památkou.