HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Projděte se s námi po nejdelším týkovém mostě světa. Měří více než kilometr.

Nedaleko malého barmského městečka Amarapura se tyčí nejznámější týkový most světa – U Bein Bridge. Měří více než kilometr a starý sto padesát let. Jeho dřevěné pilíře ční vysoko nad třpytivou hladinou jezera, kolem se pohybují osamělé postavy spěchající z jednoho konce na druhý. Podívejte se s námi na unikátní most zblízka.


U Bein Bridge je nejdelším týkovým mostem na světě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: D-Stanley

Světové prvenství

S naprosto neuvěřitelnou délkou 1200 metrů nebylo vůbec těžké vydobýt si zájem turistů. Amarapurský most je totiž také absolutně nejdelším mostem postaveným z týkového dřeva na světě. Vine se nad hladinou jezera Taungthaman a jen stěží dohlédnete z jednoho konce na druhý. Pokud navíc přijedete v období sucha, hladina jezera je povážlivě nízko a most se tak impozantně tyčí vysoko nad vodou. V období dešťů naopak můžete obdivovat mnohem menší část dřevěných sloupů.

Konstrukce mostu určeného zejména pro pěší, případně pro cyklisty, je poměrně jednoduchá a dříve byla tvořena více než tisíci dřevěnými pilíři. Týkové dřevo je nesmírně odolné proti počasí, a právě proto se používá například na výrobu zahradního nábytku či na paluby lodí. Vzhledem k tomu, že je ale most starší než sto padesát let, některé pilíře už přesto podlehly času a musely být nahrazeny několika pilíři betonovými. Atmosféře to ale nikterak neubírá.

Kde se bere týkové dřevo

Týkové dřevo pochází z tropického stromu, který se jmenuje teka obrovská. Patří do čeledi hluchavkovitých, dorůstá až 40 metrů a původně pochází právě z jižní a jihovýchodní Asie. Až poměrně pozdě si stavitelé uvědomili všechny jeho výhody od odolnosti proti plísním a termitům, přes pružnost a tvrdost, až po zmíněnou vysokou odolnost proti vlivům počasí. Prudký zájem o týkové dřevo se proto dostavil až v polovině dvacátého století.

U Bein bridge nedaleko Mandalaje (druhého největšího města Barmy) stojí už od 60. let 19. století. V roce 1895 se totiž uskutečnilo jedno z mnoha velkých královských stěhování a opuštěný královský palác v nedaleké vesnici Inwa byl určen k dalšímu využití. Tehdejší starosta U Bein přišel s nápadem využít část palácového týkového dřeva právě na stavbu výjimečného mostu, který si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Procházka po mostě

Pomalu se vydáváme na pěší procházku z jedné strany mostu na druhou. Pochozí část je v poměrně dobré stavu a je na ní vidět pravidelná a pečlivá údržba. Horní části pilířů jsou dokonale vyschlé a často je dřevo vlivem počasí pokrouceno a vydlabáno do neuvěřitelných tvarů.

Na několika místech jsou zastřešená odpočívadla, která ochrání putující proti slunci, naopak chybí jakékoliv zábradlí, což dodává stavbě na vzdušnosti a lehce ubírá na bezpečnosti. Našlapuji pečlivě na vysušené trámy a dělám si několik fotografií. Fascinuje mě nejen samotný vzhled stavby, ale zejména fakt, že tahle nějak zvlášť neopečovávaná dřevěná stavba dokázala přežít 150 let v neskutečně náročném klimatu jihovýchodní Asie, navíc z velké části ponořená do vody.

U Bein bridge bohužel nepřitahuje jen mou pozornost, ale na týkové pilíře se při západu slunce chodí dívat snad každý turista, který navštíví Barmu. Na jednu stranu to může být lehce odrazující, na druhou to dodává místu život. Po mostě se proplétají prodejci dobrot na rozvrzaných kolech, mniši v šafránových hábitech se fotí na dřevěných trámech a dole na hladině se pohupují barevné lodičky rybářů. Struktura starého týkového dřeva, od slunce téměř vyběleného, dává celému místu výjimečný charakter a já mám chuť zůstat tady až do západu slunce a vyfotit si jednu z typických fotek, kterou najdete v každém článku o tomto jedinečném barmském mostě.  

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.07.2019

Photocredit: D-Stanley

1

Video: Nejvyšší a nejdelší skleněný most světa

Bojíte-li se výšek, pak je tento skleněný most váš nepřítel. Pojďte se projít po skleněném mostě zavěšeném 300 metrů nad zemí!

Video: Designové studio zavěšené pod betonovým mostem

Jak by se vám líbilo mít kancelář schovanou pod mostem? Španělský designer využil prázdného prostoru pod mostem pro umístění svého studia.

Fotogalerie: Lávky a mosty, ze kterých se vám zatají dech

Mosty a lávky různou konstrukcí překonávají řeky, jezera i propasti. Podívejte se na galerii mostů a lávek z celého světa, které vás dostanou svou neuvěřitelnou expozicí.

Kořenové mosty: zapomenuté dědictví minulosti

Most vyrobený ze dřeva? Žádný problém. Ale z živého stromu? Prohlédněte si fotogalerii a v článku se dozvíte více.

Střešní dóm vietnamské restaurace je ukázkou toho, co bambus dokáže

Bambus je materiál, u kterého jsme limitů využití zatím nedosáhli. Možná se k nim teprve pomalu přibližujeme. Ve Vietnamu už na tom usilovně pracují.

Fantastické dřevěné mosty z celého světa

Dřevěné mosty nepatří do středověku. Ukazuje se, že mají výrazný potenciál k uplatnění i v moderním stavitelství. Podívejte se na povedené kousky z celého světa.

Ekologická rekonstrukce ve stylu Asie: staré dřevo, nový spirit

Dřevo má podstatnou výhodu v tom, že když mu dopřejete správnou péči, je i po desítkách let zase jako nové. Díky tomu je Kloem hostel starým domem s novou vizáží.

Bambusový pavilon Tchaj-wanu připomíná, že harmonie prostředí posiluje osobní růst

Návrat k přírodním materiálům znamená vydat se na cestu k poznání hluboké harmonice. Podívejte se na tento unikátní bambusový pavilon, který je toho důkazem.

Dřevěné mosty se vrací do módy - nahrazují ocel a beton

Důsledný výzkum amerických inženýrů potvrdil, že mosty z moderního lepeného dřeva si rozhodně zaslouží pozornost. Jaké jsou rozhodující argumenty?

Mimořádný dřevěný most postavený starou japonskou technikou

Zkombinovat starý stavební styl s nově dostupným materiálem přineslo fascinující výsledek. Moderní, ale tradiční most se stal v Japonsku technickou památkou.