HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kapellbrücke: Jak hořel nejstarší příhradový most na světě?

Kde naleznete nejstarší dřevěný most v Evropě? Musíte navštívit švýcarské město Lucern, kde se tato unikátní památka stala symbolem města. Kapellbrücke, zastřešený most který vede přes řeku Reuss, je zároveň nejstarším příhradovým mostem na světě.


nejstarší příhradový most na světě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Lávka byla postavena v roce 1333 a je dlouhá okolo 180 metrů. Na jižním konci mostu se nachází osmihranná vodní věž, která společně s mostem tvořila součást městského opevnění. Věž v průběhu let sloužila také jako vězení, mučírna, ale i jako městský archiv a pokladna. V současnosti je veřejnosti přístupná a lze v ní zakoupit různé suvenýry.

Rekonstrukce mostu Kapellbrücke po požáru v létě 1993

Nešťastná událost se stala v létě 18. srpna 1993. Požár, který byl založen nejspíše nešťastnou náhodou od špatně uhašené cigarety, zničil většinu mostu. Samotný most byl však okamžitě přestavěn a slavnostně otevřen už 14. dubna 1994.

Ze slavné výmalby se však dochovalo pouze 47 obrazů z původních 111. Dalších 30 obrazů bylo obnoveno do roku 1998.

Tyto historické záběry vám odhalí, jak zničující požár byl:

Výmalba unikátního mostu 

Ojedinělá výmalba mostu Kapellbrücke pochází ze 17. století a původně byla tvořena 158 panely s trojhrannými obrazy. Dřevěné panely jsou složeny ze tří až pěti smrkových desek. Jen málokteré z nich jsou vyrobeny z lipového a javorového dřeva. Šířka panelu se pohybuje od 150 až 180 cm s výškou 85 až 95 cm. Tyto malované dřevěné panely jsou uložené ve střešní konstrukci dřevěné lávky.

Malba vyobrazuje historii města Luzern a hrdinské činy obyvatel v boji o nezávislost. Začátkem 19. století byla tato výmalba interiéru zrestaurována, a i po požáru v roce 1993 byla opět zpřístupněna veřejnosti.

Dnes v expozici naleznete ilustrace ze života městských světců Leodegara a Mauritia s doplňujícími texty, které nahrazují vystavené exponáty zničené požárem.

Podívejte se na krásnou 3D animaci, která vás seznámí s konstrukcí mostu Kapellbrücke:

 

Líbí se vám nejstarší dřevěná lávka v Evropě? Podívejte se na další Lávky a mosty, ze kterých se vám zatají dech.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.01.2018

0

Fotogalerie dřevěných mostů z celého světa

Nechte se unést krásou mostů z celého světa. V této fotogalerii naleznete přes 15 dřevěných skvostů, které spojují rozpojené břehy.

Video: Nejvyšší a nejdelší skleněný most světa

Bojíte-li se výšek, pak je tento skleněný most váš nepřítel. Pojďte se projít po skleněném mostě zavěšeném 300 metrů nad zemí!

Video: Designové studio zavěšené pod betonovým mostem

Jak by se vám líbilo mít kancelář schovanou pod mostem? Španělský designer využil prázdného prostoru pod mostem pro umístění svého studia.

Fotogalerie: Lávky a mosty, ze kterých se vám zatají dech

Mosty a lávky různou konstrukcí překonávají řeky, jezera i propasti. Podívejte se na galerii mostů a lávek z celého světa, které vás dostanou svou neuvěřitelnou expozicí.

Video: Moderní dřevěná 3D stavebnice není jen pro děti

Podívejte se na celodřevěný 3D model plně funkční továrny robotů. Takovou hračku ocení nejeden dospělý. Pojďte si s námi zavzpomínat na dětská léta s dřevěnou stavebnicí.

Kořenové mosty: zapomenuté dědictví minulosti

Most vyrobený ze dřeva? Žádný problém. Ale z živého stromu? Prohlédněte si fotogalerii a v článku se dozvíte více.

Fantastické dřevěné mosty z celého světa

Dřevěné mosty nepatří do středověku. Ukazuje se, že mají výrazný potenciál k uplatnění i v moderním stavitelství. Podívejte se na povedené kousky z celého světa.

Projděte se po krásných a odvážných lávkách z celého světa

Jeden neopatrný úkrok stranou a ... v naší galerii těch nejkrásnějších ale také nejnebezpenějších lávek se pádu do hlubin naštěstí obávat nemusíte.

Víceúčelová dřevostavba – v malé vesnici vyřešila hned několik problémů

Spoustu problémů v zapadlé čínské vesničce vyřešila jediná „univerzální“ dřevostavba. Je mostem, školní třídou i duchovním centrem. Prohlédněte si ji zblízka.

Třípatrová hrázděná stavba vypadá k světu i po půl tisíciletí

Památkově chráněná celodřevěná stavba Little Moreton Hall je jednou z nejstarších dochovaných staveb na území Velké Británie a stojí opravdu za návštěvu.