HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chata pro lidi, kteří milují drsný severský les a moře

Estonští architekti představili veřejnosti svůj originální projekt chaty pro sezónní obývání. Jasně tím demonstrovali, že chytře promyšlená dřevostavba dokáže přečkat i extrémní mrazy, a přitom se nemusí zříkat kontaktu s přírodou. Co vlastně objekt v estonském městečku Muraste nabízí? Přesvědčte se sami.


Lesní chata
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Tonu Tunnel

Bydlení v Estonsku není pro každého. Stačí jen nakouknout na souhrn průměrných ročních teplot. Letní třicítky v plusu by nás asi nepřekvapily, ale v zimě? Mrazivé extrémy jsou tu kolem -40 °C. Takový rozsah teplot klade dost velké nároky i na architekturu, zvlášť pokud se projektanti snaží přidržet tradičních konceptů a přírodních materiálů. A právě na ty architekti ze studia KUU Arhitektid velkou měrou sázeli. Předlohu jejich lesní chaty pojďme hledat do historie k lesním lidem.

Lesní lidé včera a dnes

Obyvatelé Estonska se sami hrdě hlásí k tomu, že jsou „lesními lidmi“. Pod příkrovem stromů se prostě vždycky cítili bezpečněji a nacházeli tu dostatek obživy. Zatímco my Středoevropané jsme zakládali svá sídla na mýtinách, estonští sběrači a lovci dávali přednost smrkovým hvozdům. Tady také, zhruba před třemi tisícovkami let, budovali svá první koda. Co to bylo?

Koda je pravěké teepee ze dřeva

Jednoduchá stavení, která jim poskytovala střechu nad hlavou. Obvykle se jednalo o nahrubo osekané klády a větve obestavěné kolem centrálního kmene stojícího stromu. Něco jako indiánské teepee, ale ze dřeva. Prosté a nepohodlné? „Jednoduché, ale rozhodně účelné,“ vysvětluje Joel Kopli, šéfarchitekt KUU. „Uvnitř bylo teplo, a lidé k sobě měli blíž.“ Kompaktní design takového dávnověkého sídla odolával dešti, mrazivému větru i sněhu. A víc lidé vlastně nepotřebovali.

„Koda je i jedním z nejstarších estonských slov,“ doplňuje Kopli. „Znamená to místo pro život. A je mimochodem lingvisticky velmi příbuzné slovům kodu (dům) a koht (místo). Způsob a styl užití se za dlouhé generace proměnil, ale archetypální princip zůstal zachován. Stavby ve střihu koda bývaly zasedacími halami, svatostánky, kovárnami. Něco, co je s estonskou kulturou silně spjaté.

V jednoduchosti tkví síla

Hlavní architekt se právě takovým sceleným historickým designem inspiroval. Líbila se mu minimalistická čistota i kónický tvar dávných pra-staveb. Samozřejmě chápal, že pro potřeby současnosti bylo zapotřebí přidat i něco navíc. Měl ale představu ideálního tvaru a v případě lesních chat v Muraste jej neváhal použít. Malá vesnička obklopená tmavými lesy jej k tomu přímo vybízela.

Jeho klient si v roce 2016 přál navrhnout místo k bydlení během sezónních dovolených. Požadavkem na stavbu bylo, aby byla plnohodnotně obyvatelná v každém ročním období. Architekt ale trochu překonal plán, protože místo jednoho objektu navrhl hned tři. I když zabírají plochu jen 77 metrů čtverečních. U všech ale zachoval onen archaický, byť modernizovaný, vzhled koda.

Rozdělení, které spojuje dohromady

První z jednotek lesní chaty v Muraste je vyhrazena sauně – pro Estonsko neméně charakteristické stavbě. Ta je od dvou zbývajících objektů více odloučena, aby její uživatelé měli dostatek soukromí. A také si pak mohli užít osvěžení na čerstvém povětří. Další částí je pak objekt s kombinovaným využitím. Spojuje dohromady kuchyň a obývací pokoj. V třetí kodě je pak ložnice s koupelnou.

Díky tomu dokázali architekti velmi jednoduše oddělit funkce prostoru. Nikdo nemůže mít pochyb o tom, který objekt je určen pro soukromé využití, a jaký je vyhrazen pro posezení s přáteli. Každá koda přitom kolem sebe vytváří další uživatelskou zónu díky dřevěné palubě terasy. Tím dochází ke spojení všech objektů do jednoho organizovaného celku.

Moře na prahu lesa

Tmavé modřínové dřevo dokresluje atmosféru celého místa, které se ztrácí pod korunami stromů. Interiér je kontrastně světlý, aby se lidé uvnitř cítili příjemně. A protože se chata v Muraste opravdu nachází na samém cípu Estonska, neváhal architekt otevřít celostěnými okny obyvatelům výhled do lesů a na pobřeží Baltského moře.

 

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
18.09.2018

Photocredit: Tonu Tunnel

5

Mobilní domy – jsou vhodné pro celoroční bydlení?

Líbí se vám mobilní domy? V České republice je to rostoucí trend. Hodí se mobilní dům k celoročnímu bydlení?

Ateliéry muzea Nordiska Akvarellmuseet

Nerušeně tvořit mohou umělci na švédském ostrově. Podívejte se do fotogalerie, jak vypadají ateliéry tamějšího muzea akvarelů.

Video: Modulární chata připomínající hromadu klád

Na první pohled hromada klád. O co se však doopravdy jedná? Tahle modulární chata může být čímkoliv!

Video: Norská rodina žije ve skleněné kopuli

Něco pro fanoušky ekologických staveb. Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo žít ve skleníku? Početná norská rodina to už zjistila!

Podlahové topení: Na boso i v zimě? Návod, jak toho docílit

Masivní dřevo v kombinaci s podlahovým vytápěním dává to pravé kouzlo a útulnost domova. Dozvíte se více něž jen, jaké je potřeba dodržet podmínky pro podlahové topení.

Finská sauna ve Finsku. Tu prostě musíte navštívit!

Finská sauna prostě patří k finské kultuře. Tuto novou veřejnou saunu můžete navštívit v Helsinkách nebo v naší fotogalerii. Užijte si odpočinek a relaxaci.

Před shonem velkoměsta utekli pod tropické palmy. Prohlédněte si dřevostavbu Palmyra House.

Víkendová chata na indický způsob nebo spíše luxusní dřevostavba mezi tropickými palmami – tak by se dala charakterizovat stavba Palmyra House. Podívejte se, jak vypadá netradiční útočiště před ruchem velkoměsta.

Jak rychle a levně postavit horskou chatu

Postavit rychle a levně chatu není nic jednoduchého. Jak to udělat, aby se stavba neprodražovala a zbytečně neprotahovala? Podívejte se na španělský recept.

Užijte si digitální detox a dokonalý relax v chatě uprostřed lesa

Jedině chata, ke které ani nevede cesta, dokáže zajistit úplnou relaxaci a digitální detox. Dokázali byste v ní strávit pár dní?

Úžasná proměna staré alpské stodoly

Ze staré stodoly dokázali švýcarští architekti vykouzlit velmi stylové bydlení. Podívejte se na úžasnou proměnu, kdy se z ruiny na odpis stal luxusní apartmán.