HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Domek pro muže, který si plní svoje dětské sny

Spousta z nás si v dětství stavěla různé skrýše z jakéhokoliv materiálu, který byl po ruce. Sbírali jsme ulomené větve stromů, používali balíky slámy či různé staré harampádí, které jsme našli u babičky a dědečka v kůlně. Byl to skvělý pocit mít tajnou skrýš ukrytou zrakům dospělých. A v ideálním případě i nedostupnou. Ta úplně nejlepší byla v domečku na stromě. Stačilo vytáhnout žebřík a nikdo se k vám nedostal. Jak to vypadá, když si takový sen splní dospělý muž?


Domeček jako z dětství
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Martin Dimitrov

Splněný sen z dětství

Takový malý domek na stromě měl na zahradě u dědečka a babičky, kde trávil většinu prázdnin, i malý David. Líbilo se mu vylézt do korun stromů a z výšky pozorovat, co se děje v okolí. A tato láska k výškám a dobrodružnému bydlení mu zůstala, i když už dospěl. Když se rozhodoval, jaké víkendové bydlení si postaví na odlehlém pozemku, který nedávno zakoupil, příliš dlouho neváhal a vybral si treehouse, tedy stromový domek, od opravdového specialisty – Antonyho Gibbona.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Martin Dimitrov

Ekologický domek od specializovaného architekta

Tento americký architekt se specializuje na treehousy, které jsou navíc přísně ekologické. Jeho domky jsou vždy navrženy tak, aby jejich stavba a provoz měly co nejmenší dopad na okolní les. Vždy jsou stavěny s respektem k přírodě a přírodnímu prostředí. David si vybral jeden z už navržených modelů. Ten architekt navrhl tak, aby se dal postavit v jakémkoliv prostředí  v lese, u moře či v horách. Navrhl dokonce variantu na zemi (tu si můžete také prohlédnout v naší fotogalerii). Na rozdíl od většiny treehousů stojí ten Davidův na nosných kůlech a nepoužívá tedy větve stromů jako nosnou konstrukci. Tím je samostatnější. Svým designem připomíná spíše nějakou strážnou věž než obyčejný domek.

Dobrodružný vchod

Davidův domek stojí v hodně zalesněné oblasti mezi obrovskými vzrostlými stromy. Je celý postavený z cedrového dřeva a jak exteriér, tak interiér se vyznačuje velmi elegantním a minimalistickým moderním designem. Obytné prostory jsou přístupné pouze přes dřevěný žebřík, který vede do otvoru v podlaze obydlí. Není to úplně nejpraktičtější vchod pro každodenní život, ale přidává tomuto domečku pro dospělé na hravosti a dobrodružnosti. Také v interiéru je ještě jeden žebřík, ten zase vede na mansardu, na které je umístěný malý prostor na spaní. Žebřík tady především šetří místo, které by zabraly rozměrné schody.

Obrovská okna ve všech místnostech

Treehouse má zajímavou geometrickou formu doplněnou obrovskými okny, která pokrývají celé stěny stavby. Ty poskytují výhled do okolí doslova na všechny strany a ze všech místností, zároveň jsou zdrojem dostatečného množství denního světla. Dva konce konstrukce se směrem k oknům zužují a tyto mírné úhly pomáhají optimalizovat přísun světla. Domek má také široké střešní okno, takže dokáže získat denní světlo po celou denní dobu, a to i přes hustý porost stromů, ve kterém je ukrytý.

Malý, ale útulný

Ve stromovém domku může přespat až šest lidí. Má sice pouze tři místnosti, ale v každé z nich můžou na lůžku či rozkládací pohovce přespat dva lidé. Celý interiér je také z cedrového dřeva, i když časem to venkovní dostane patinu a odstíny se začnou lišit. V obývacím pokoji je dokonce malý krb, který navodí útulnou atmosféru. A ačkoliv takový domek v korunách stromů určitě není pro každého, věřím, že většina z nás by si ráda aspoň na pár dní bydlení v opravdovém treehousu vyzkoušela. Vylézt si po žebříku, zatopit v krbu a se sklenkou vína se posadit na pohodlnou pohovku a pozorovat okolní přírodu. A relaxovat. To musí být paráda!

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
25.01.2019

Photocredit: Martin Dimitrov

2

Mohlo by Vás zajímat: