Václav žije na Tenerife. Vysvětlil, jak levně pořídil nemovitost
Bydlení v teplých krajích je nezpochybnitelný trend. Mnoho Čechů si pořizuje nemovitosti na jihu, ať už se jedná o i Itálii, Řecko, nebo Španělsko. Před časem jsme přinesli reportáž o našincích, kteří celoročně či částečně žijí na Kanárských ostrovech. Vyvolala nečekanou vlnu zájmu. Spojili jsme se proto s člověkem, který už delší dobu na Kanárských ostrovech žije, aby nám poradil, jak na to.

Václave, díky že jste si na nás udělal čas
Rád se podělím o své zkušenosti.
Většina lidí si v průběhu života pořídí nějakou nemovitost, ať už je to byt nebo dům, často na hypotéku. Málokdo ale najde odvahu jít za hranice naší země. Jak vás to napadlo?
Jezdívali jsme na Kanáry už delší dobu a prostě se nám to tu líbilo. Mají nespornou výhodu oproti jiným přímořským destinacím. I třeba když zajedete do Malagy, která je nejvíc na jihu, jak to jen jde, stejně tam v zimě bude docela chladno. Kanárské ostrovy jsou stále součástí EU, jsou snadno dostupné letecky a je tam teplo neustále. I v lednu. To je důvod, proč jsme se rozhodli jít sem.
Jak ta myšlenka vznikla?
Nejprve jsme zkoušeli dlouhodobý pronájem. On zde docela dobře funguje už spoustu let. Ještě v dobách kdy neexistoval Booking nebo Airbnb, tak se tu dalo sehnat dlouhodobý pronájem, což znamená třeba na půl roku a víc, levněji, než v Česku. A tak jsme to tenkrát chtěli vyzkoušet. Práce nás nelimituje, protože pracujeme online, takže je jedno jestli se připojím v kanceláři v Plzni nebo tady na Tenerife.
Znáte víc takových lidí?
Teď už samozřejmě ano, člověk se s místními seznámí, jak zde pobývá. A to jak s místními, tak i s Čechy, kteří se sem přistěhovali a kteří zde žijí buď na stálo, nebo nárazově. Dost lidí tu je také na důchod. Jsou to takový ti spokojení důchodci, které už v Česku asi moc nemáte (smích). Tak kdybyste hledali, kam vám odešli, tak sem. Většinou je najdete, jak surfují na jihu ostrova.
Proč jste opustili krátkodobý pronájem a šli jste do koupě?
Měli jsme už pronajímatele, který nám tu nechával nemovitost vždy na nějaké období, ale nakonec jsme se nepohodli, protože se nás pokusil natáhnout. To byl takový zlomový bod, kdy jsme si řekli, že se poohlédneme po něčem vlastním. Když se tomu člověk trochu věnuje, zjistí, že dokáže najít zajímavé nemovitosti za mnohem lepší ceny než v Česku.
Čím si to vysvětlujete? vždyť je to turistická oblast
Jednak je tu obecně levněji a jsou tu menší platy. Druhá věc pak je, že ty domy co jsou tu postavené, tak mají i fyzicky menší hodnotu. Neřeší se tu žádné zateplení, žádné vytápění. Celkově prostě je tu život nesrovnatelně jednodušší. Mnozí rovnou bydlí v jeskyních nebo někde ve stanu. To tady jde dělat v pohodě celoročně. Pak se chodí sprchovat na pláž a otravují slušné lidi (smích). Nechci si z toho dělat srandu, ale vždy mě baví, když někdo pohrdá systémem a hraje si na hipíka a pak ho vidím jak se sprchuje na pláži nebo si čepuje vodu z veřejného vodovodu. To pak najednou mu je civilizace dobrá. To se tu občas děje.
Pojďme zpět k nákupu nemovitosti. Jak jste ji hledali?
Šli jsme rovnou na Idealistu, což je web ve stylu českých Srealit a funguje docela dobře, jak pro Španělsko vnitrozemí, tak pro jejich ostrovy, takže tam najdete pak i třeba Mallorcu a nebo právě Kanárské ostrovy. Tenkrát jsme ještě i přemýšleli o nějakém tom jihu Španělska, tak jsme projeli autem Malagu a okolí, ale to skončilo fiaskem, protože pár nemovitostí, které jsme si vyhlédli, jsme chtěli si prohlédnout a realiťáci neměli zájem se nám věnovat.
Jak to myslíte?
Prostě jsme volali a doprošovali se a to byla pořád nějaká maňána, nezájem, odklad, pak se neozvali. Tak jsme to vzdali, protože se nám to omrzelo a letěli jsme rovnou na Tenerife, kde se ukázalo, že realitky jsou o něco snaživější. Teda o dost. V tomhle směru to byl velký rozdíl.
Zkuste popsat přesný postup, ať můžeme inspirovat čtenáře
Nejprve jsme si vyhledali nějaké zajímavé nemovitosti na zmíněném internetovém portálu a pak jsme na nějaké napsali. Co se kdo ozval, tak jsme šli na prohlídky. Tak jako v Česku, to se nijak neliší. Odlišnost pak ale byla, že oni ty realitky mezi sebou nějak mluví a vlastně ve chvíli kdy se vás ujme jeden realiťák a sednete si, tak on s vámi obejde klidně několik dalších nemovitostí, které vytipuje podle vašich požadavků. Nevadí, že je prodává někdo jiný. To se mi líbilo. Tak jsme obešli asi 7 míst a nakonec se rozhodli stejně pro to první.
Co následovalo?
Měl následovat podpis rezervační smlouvy, na to už bylo potřeba advokáta, nebo notáře, nebo nevím jak se tomu říká, tady se to jmenuje Gestorie a je to něco jako advokátní služba pro nákup nemovitosti. Tu nám doporučil přímo realiťák. Ale jsme nedůvěřiví, tak jsme si to proklepli zleva zprava. Rozhodující bylo hodnocení na Google mapách, protože tam měli hodně super recenzí a to i starých několik let, tak jsem si říkal, že kdyby to byli nějací podvodníci, tak za tu dlouhou dobu už to asi praskne. Tak jsme jim věřili. Tam se podepsala rezervační smlouva. Ta je mimochodem oproti Česku mnohem férovější vůči kupcům.
V jakém směru?
V případě, že se prodejce rozmyslí, že to nakonec neprodá, tak v Česku to je tak, že prostě se ruší ta rezervační smlouva a on vrací tu zálohu. Jenže jak k tomu přijde ten kupec, který s tím už počítal? Proto ve Španělsku je zákon, že když se to stane, tak prodejce nejen že vrací zálohu, ale ještě musí znovu jednou tolik vyplatit tomu zájemci, kterého vypekl. To je super a na to že ve Španělsku je docela právní jistota obecně horší než v Česku, tak tohle mě moc potěšilo.
Peníze se pak řešily přes advokátní úschovnu nebo jak?
To právě vůbec. Potkali jsme se teda všichni u toho advokáta a tam se vše dojednalo a pak se šlo hned vedle k notářce a tam se udělaly podpisy. Platba ale proběhla už předtím a bylo to takové docela bizarní. Poslaly se peníze té advokátní kanceláři a ta je potom nějak přeposlala hned po podpisu smlouvy původnímu majiteli. Něco jako ochrana, že se peníze vydají z úschovny až poté co je zápis v katastru, tak to tady vůbec neznají. Takže už jsme měli klíče, původní majitel měl peníze, ale v katastru ještě nic nebylo. To se zapsalo až tak za tři měsíce. Advokát říkal, že uznává, že je to divný, že se tomu taky dřív divil, ale že prostě takhle to tam funguje.
On nebyl místní?
Ne, přistěhoval se sem ze severní Evropy a dělá tu advokacii, takže se podle toho i choval, byl spolehlivý a dodržoval termíny. Což tu jinak není moc běžné.
Co jste všechno museli vlastně splnit, abyste mohli vlastnit nemovitost mimo Česko?
Konkrétně vyřízení identifikačního čísla NIE, to je věc co stojí pár stovek a udělá se na místní policii. Vyřídí to za vás klidně ten advokát. Pak jsme potřebovali bankovní účet, který není český. To bylo zajímavé. Nemusel být nutně Španělský, ale Český prostě nefunguje, protože se většina plateb dělá inkasem a to prý naše banky nedovolují, tak jsme si založili virtuální účet někde v Belgii a s ním to funguje v pohodě. To bylo zdarma a online. No a to je vlastně všechno. Jen tyhle dvě věci. A občanku s sebou.
A co poplatky? Říká se, že jsou tu velké daně
To není tak strašné. Nějaké poplatky za popelnice a provoz SVJ nám pomáhá stále řešit ta advokátní kancelář. Mají to jako službu, za nějaký směšný poplatek, asi 100 eur ročně, nám kryjí veškerou agendu a říkají co kde jak máme platit, tak to děláme. Provoz je podobný, jak u nás. Voda je tu trochu dražší, elektřina zase trochu levnější. Problém je to SVJ, které nás bere poslední dobou trochu na hůl.
V jakém směru?
Trochu si navyšují poplatky, furt vymýšlí nějaké divné věci, co je na celém komplexu potřeba udělat. A pak šílené poplatky za společný bazén, za jeho údržbu se platí snad 20 tisíc korun měsíčně, v přepočtu. A nikdo ho moc nevyužívá. Na to bych chtěl upozornit lidi pokud si hledají nemovitost, ať pokud možno koupí něco, kde nejsou tyhle hovadiny jako různé bazény či jiné společné atrakce, které se musí udržovat. Většinou to nevyužijete a jen za to musíte platit měsíční taxu a není to zrovna málo.
Pronajímáte vaši nemovitost?
Ne. Máme to pro sebe a pro příbuzné. Ve výsledku tu strávíme tolik času, že jí dokážeme vytížit sami. Pronájem jsme zvažovali, ale na to potřebujete nějakou certifikaci, musíte projít jakoby schvalovacím procesem. Co jsem slyšel tak je to skoro jak když si otevíráte restauraci, prostě i kontrola z nějaké hygieny a tak. Pak dostanete povolení to inzerovat na pronájem. A dobré je taky zmínit, že ne každá nemovitost má svolení právě od místního SVJ k tomu, aby se pronajímala. To znamená, že může být určena k bydlení a hotovo. Oni asi nechtějí, aby to tu všude vypadalo jako v centru Prahy (smích).
Je něco na co je nutné si dát pozor?
Určitě. Tím, že tu prostě nejste v Německu, ale ve Španělsku, je potřeba si uvědomit, že je tu menší právní řád. Prostě je to víc takový chaos. Proto je potřeba být o to víc opatrný a vše si hlídat, protože člověk může skočit na špek. Je dobré si vzít k sobě nějakého prověřeného místního advokáta a s ním proces konzultovat. Je jich tu takových hodně. Pak doporučuju než něco koupíte tak na tom místě aspoň půl roku žít, abyste viděli, jak to tam doopravdy vypadá. Různá místa se od sebe neskutečně liší, jak počasím, atmosférou, přírodou, vybaveností. A pak nějakou kameru, aby se vám do baráku nenastěhovali okupas.
Okupas?
To jsou místní hipíci, kteří přijdou, vlezou vám do baráku a zabarikádují se tam a máte „po ptákách“. Musíte se jít soudit, abyste je dostali ven.
O tom jsem vlastně už slyšel, máte zkušenost?
Osobní ne, ale z vyprávění už mraky zkušeností. Prostě když tam nejste tak vám nalezou do baráku jak švábi a když tam stráví víc jak dva dny tak už podle zákona je nemůžete vyhodit. Musíte se s nimi soudit a to trvá měsíce, někdy i roky, než je odtud dostanete ven. Jasně každého napadne je vyhodit silou, ale tím se zase dostanete do křížku se zákonem vy. A nebo někdy si i řeknou o úplatek, aby vypadli. Když jim ho dáte, tak zmizí a pak se časem objeví zas u někoho jiného.
Dá se bránit?
Ano, stačí na to zabezpečovací systém, kamery a tak. Mít přehled o pohybu v domě. A když tam někdo naleze tak ho do dvou dnů dostat pryč. Na to je tam policie a celkem se to dá řešit. Jen je potřeba to zjistit zavčas, jinak je to fakt problém. Každý cizinec se tady tomu diví, protože je to fakt ujeté, ale je to skutečnost. Je o tom na internetu napsáno už hodně.
Moc děkujeme za cenné rady a zkušenosti
Rádo se stalo.
P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Krejčí
Redaktor
Vydáno dne:
14.05.2025
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Zdroj: Rozhovor s majitelem

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: