HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Sádrokarton nebo sádrovlákniká deska?

Na co je lepší použít sádrokarton a kde je výhodnější jej zaměnit za sádrovláknitou desku? Na co se sádrokarton nedá použít vůbec a jaké jsou jeho nevýhody? Řekneme si, jaké existují typy sádrokartonu a jaké mají jednotlivé desky přednosti.

Muž připevňující sádkoraktonovou desku

SDK – Sádrokartonová deska

Již samotný název „sádrokartonové desky“ napovídá mnohé o skladbě tohoto materiálu. Jedná se o směs sádry a vody umístěné mezi dvěma speciálně upravenými kartony. Aby to však nebylo tak jednoduché, rozlišuje se hned několik druhů sádrokartonových desek a každá má svou speciální zkratku.

  • Sádrokartonové desky (GKB, RB) - Tento základní typ desek má bílo-šedou barvu kartonu s modrým popisem a používá se jako běžný obklad do interiérů. Vlhkost prostředí, ve kterém je tento sádrokarton použit, by neměla přesahovat 65% vlhkosti při teplotě 20°C.
  • Sádrokartonové desky impregnované (GKBI, RBI) – Barva těchto desek je zelené s modrým popisem a jsou určené do místností se zvýšenou vlhkostí až 75% při teplotě 20°C.
  • Sádrokarton se zvýšenou požární odolností (GKF, RF) – Tyto šedo-bílé (popř. na rubové straně rúžové) desky mají červený popis a používají se při požadavku na zvýšení požární okolnosti budovy např. v bytových domech. Desky jsou vhodné do vlhkosti 65% při 20 °C.
  • Sádrokarton pro požární odolnost, impregnovaný (GKFI, RFI) – Tyto desky kombinují vlastnosti dvou předchozích typů sádrokartonu, desek pro požární odolnost a impregnovaných. Mají zelenou barvu a červený popis.

Sádrokartonové desky jsou snadno opracovatelné a neobsahují formaldehyd, jsou tedy zdravotně nezávadné. V dřevostavbách jsou často využívány, protože zvyšují tepelnou akumulační schopnost domu a jsou schopné přijímat i vydávat vzdušnou vlhkost, čehož využívají jak difúzně otevřené, tak uzavřené konstrukční systémy. Tyto desky však nelze použít jako konstrukční desky, pouze jako obklady.

Více infomací k jednotlivým typům sádrokartonových desek naleznete v těchto souvisejících článcích.:

SVD - Sádrovláknitá deska

Sádrovláknité desky jsou tvořeny sádrou vyztuženou dřevěnými vlákny, což bývají velmi často vlákna rozmělněného novinového papíru.

Výhodou těchto desek je to že, stejně jako sádrokartonové desky, neobsahují formaldehyd a jsou zdravotně nezávadné. Vyšší tuhost a vysoká tvrdost povrchu sádrovláknitých desek umožňuje jejich použití jako materiálu, který působí v konstrukci staticky (ztužuje dřevostavbu ve vodorovném směru). Sádrovláknité desky mají také lepší akustické parametry oproti sádrokartonovým deskám a mají vysokou únosnost zavěšených předmětů. Co se týče odolnost proti vlhkosti, sádrovláknité desky mají parametry na úrovni impregnovaného sádrokartonu GKBI.

Nevýhodou pak je obtížnější opracovatelnost těchto desek a vyšší cena. U sádrovláknitých desek se také používá jiná spárovací technika než u sádrokartonu, který tvořil doposud jako sádrová deska drtivou většinu a jiný přístup vždy potřebuje nějaký čas, aby se z něj stala běžná záležitost.


Jaký materiál jste na stavbě použili vy? Klasický sádrokarton nebo jste zkusili některou z dražších alternativ desek na bázi sádry? Napište nám své zkušenosti do diskuse.

p.s. Zajímají vás novinky z oblasti stavby, rekonstrukce a bydlení? Přijďte se inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který začíná již tento pátek 22.–23. 1. 2021. Vstupenku si můžete zatím registrovat zdarma, jejich počet je však omezen.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
František Dvořák

Vydáno dne:
23.05.2018

15 -20

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE