HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Velkoplošné materiály 1. díl – Desky na bázi dřeva

Stalo se vám někdy, že jste četli článek o dřevostavbách, ve kterém byly zmíněny různé zkratky materiálů a vy jste si zrovna nedokázali vybavit, o čem se přesně mluví? Pak právě pro vás je určen následující článek. V tomto seriálu Vám přiblížíme nejběžněji používané velkoplošné materiály na bázi dřeva, které se v dřevostavbách používají.

Aplikace velkoplošných materiálů na bázi dřeva

DTD – Dřevotřísková deska

Jedná se o materiál, který se v dřevostavbách používá jako konstrukční deska. DTD desky se vyznačují třemi vrstvami s různou velikostí třísek, přičemž směrem k povrchu jsou třísky menší než uprostřed desky. Třísky jsou k sobě slepeny za působení tlaku, teploty a lepidel.

I přesto, že jsou požadavky na emise formaldehydu stále přísnější, z ekonomických důvodů se stále používají lepidla na formaldehydové bázi, i když dosahují několikanásobně nižších emisí než v minulosti. DTD desky jsou stále používány některými výrobci dřevostaveb, avšak jsou masivně nahrazovány OSB deskami.

OSB – z anglického Oriented Strand Board, tedy deska z orientovaných třísek

OSB deska je na první pohled charakteristická svým vzhledem tvořeným z dlouhých tenkých a štíhlých třísek dosahujících délky okolo 75 mm. Třísky jsou orientovány podélně s hlavním směrem desky u vnějších vrstev a příčně ve vrstvě vnitřní. OSB desky jsou velmi oblíbené kvůli dobrým mechanickým a fyzikálním vlastnostem, příznivé ceně a dobré dostupnosti. Někteří výrobci slepují třísky těchto desek lepidly na bázi polyuretanu a neobsahují tedy formaldehyd.

Bude Vás zajímat: Stropní a podlahové OSB desky

DVD – Dřevovláknitá deska

Dřevovláknité desky jsou vyráběny rozvlákněním dřevní hmoty. V dřevostavbách se používají především izolační měkké dřevovláknité desky. Vlákna jsou k sobě pojena tzv. zplstnatěním a často není potřeba přidávat další pojící prostředky. Velká výhoda izolačních DVD je v tom, že jde o přírodní materiál a oproti jiným izolacím používaných v dřevostavbách má vyšší objemovou hmotnost a zajišťuje tak větší fázový posun teplot. Dřevovláknité desky se nejčastěji umísťují jako střešní izolace kvůli eliminaci přehřívání podkrovních prostor. Další použití DVD je jako podkladová vrstva podlah, tzv. Hobra.

DHF – středně tvrdá dřevovláknitá deska - difúzně otevřená

DHF desky mají vyšší hustotu než izolační dřevovláknité desky a používají se především z exteriérové strany konstrukce. Najdete je také tam, kde je potřeba zajistit difúzi vodních par konstrukcí z interiéru do exteriéru dřevostaveb. DHF desky jsou poměrně odolné i vůči klimatickým podmínkám a používají se také jako spodní vrstva pod tvrdou střešní krytinu. Často můžete tyto desky najít pod názvem FORMline DHF. Jedná se o obchodní název tohoto druhu desek, je ale již natolik užívaný, že takřka zobecněl.

Pro cenové srovnání jednotlivých desek využijte následující odkazy:

V dalších dílech seriálu se budeme věnovat sádrokartonovým a sádrovláknitým deskámdeskám cementovým.

Jaké jsou aktuální trendy a názory na velkoplošné materály? Mnoho postřehů odborníků naleznete v naší diskusi o dřevostavbách, kde můžete prezentovat i vaše zkušenosti.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
09.11.2011

15

Mohlo by Vás zajímat: