HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rozhovor s kutilem, který si postavil na zahradě výjimečnou udírnu. Získali jsme fotodokumentaci

Tuto udírnu by chtěl snad každý muž. Na své zahradě u Karviné si pan Ivan již postavil saunu, venkovní přístřešek a nyní i dokonalou udírnu s menší kuchyňkou. V rozhovoru nám vylíčil detailní postup tak, aby si každý laik mohl obdobnou udírnu postavit i na své zahradě. Pan Ivan je pyšným otcem dvou dětí, skvělým manželem a velmi šikovným kutilem. Jeho rady jsou nad zlato.


Venkovní kuchyně s udírnou svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Ivan V. (se souhlasem)

Považujete se spíše za laika nebo profíka, co se týká práce se dřevem?

Již mám za sebou pár vlastních dřevostaveb svépomocí (pergola, sauna, drobné stavby). Práce se dřevem mě začala velmi bavit, a tak jsem v průběhu let získal celkem dost zkušeností formou „learning by doing“. :)

Sauna svépomocí krok po kroku – postup a výkresy ke stažení

Jaké zkušenosti by podle vás měl mít člověk, aby dokázal postavit venkovní udírnu?

Člověk musí být hlavně zapálený pro to, co chce udělat, postavit. V mém případě je zápal pro mé projekty umocněný skutečností, že mám kancelářskou práci. „Relax“ pro mě tedy není televize, počítač nebo konzole, ale právě manuální práce, zejména pak se dřevem. Ta totiž i voní. :) Samozřejmostí musí být i kvalitní vybavení, bez kterého se jednoduše neobejdete.

Fotogalerie:

i Foto: Ivan V. (se souhlasem), ARCHEVIO Studio (se souhlasem)

Jak to bylo s úřady? Bylo ke stavbě nutné vyřídit nějaké dokumenty?

Protože má udírna jen pár metrů čtverečních a odstup od vedlejšího pozemku je více než 2 metry, nebylo potřeba vyřizovat vůbec nic.

Jaký jiný materiál jste na stavbu použil?

  • Betonové tvarovky na spodní stavbu (aktuální cena zde),
  • KVH smrkové hranoly na horní konstrukci (aktuální ceny zde),
  • smrkové palubky pro obklad vnitřních i vnějších stěn (aktuální cena zde),
  • zvenčí je vše natřeno 3 vrstvami lazury (aktuální cena zde),
  • střecha je šindelová v barvě antracit (aktuální cena zde).

Řešil jste při návrhu a plánování nějaké komplikace?

Sbíral jsem hlavně informace ohledně správného návrhu kouřovodu (délka, šířka) a komínu.

Máte nějaké nákresy, projekty apod.?

Ano, vše jsem kreslil v Google SketchUp.

Tip redakce: Pan Ivan poskytl své výkresy s přesnými kótami, aby si podle nich mohli udírnu postavit i další zahradní kutilové. Stáhněte si je zde.

 Kolik stojí nové domácí udírny? Aktuální ceny si srovnejte zde.

Co je potřeba si při stavbě pohlídat?

Nejvíce jsem se trápil se zděním spodní stavby. Měl jsem jasnou představu o zdění se spárami (svislými i vodorovnými), ale pokud to člověk nemá v ruce, je to opravdu náročné, včetně udržení vodorovnosti.

A jak dlouho probíhal celý proces výstavby?

Cca 2–3 měsíce s tím, že spoustu času zabralo zrání betonu.

Přesný popis výroby zahradní udírny:

Fáze 1 – Výkopové práce a základy (fotopostup)

1. Vykopání základové spáry pro základ pod spodní zděnou stavbu – šířka 30 cm, hloubka 80 cm.
2. Betonáž základu – umístil jsem několik ocelových výztuží pro spojení základu se spodní zděnou stavbou, dospod základové spáry jsem dal štěrk frakce 16/32, cca 10 cm, na něj beton a po zavadnutí betonu ještě jednu řadu ztraceného bednění.
3. Po vyzrání betonu jsem na maltu založil první řadu betonových tvarovek na hydroizolační pás. Hlídal jsem si vodorovnost a také kolmost.
4. Celkem jsem založil čtyři řady tvarovek, z nichž jsem u horní řady řešil překlad otvoru pro topeniště.
5. Když byly dvě řady zděné stavby hotové, vysypal jsem vnitřní prostor štěrkem frakce 16/32 a pod budoucí topeniště udělal základovou desku s dilatací.
6. Po zatuhnutí malty jsem tvarovky v každé dutině, kde byl roxor, probetonoval.
7. Po zatuhnutí betonu jsem na základovou desku umístil topeniště a na místo pod budoucí udicí komorou jsem umístil 3mm ocelový plech s otvorem pro kouřovod.

Fáze 2 – Stavba horní dřevěné části udírny (fotopostup)

8. Sestavil jsem celý skelet udicí komory a krovy s boční stěnou.
9. Všechny povrchy, které nejsou součástí vnitřní komory, jsem ošetřil třemi vrstvami lazury.
10. Dalším krokem bylo opláštění udicí komory, zadní a boční stěny a střechy smrkovými palubkami tloušťky 19 mm. Mezi hranoly udicí komory a palubky jsem umístil tenkou těsnicí šňůru pro zamezení pronikání kouře.
11. Tyto palubky jsem následně opět ošetřil třemi vrstvami lazury.
12. Dvířka udicí komory jsou také z KVH hranolů a palubek. Ty jsem po kompletaci pověsil na dva závěsné ozdobné panty.

Fáze 3 – Stavba střešní konstrukce a komínu (fotopostup)

13. Na hřebeni střechy jsem udělal komín udicí komory.
14. Na střešní palubky jsem umístil asfaltový šindel a celou střechu oplechoval klempířskými prvky.
15. Topeniště jsem s udicí komorou spojil kouřovodem o průměru 150 mm – zde jsem použil dvě nastavitelná kolena, aby bylo možné přizpůsobit sklon kouřovodu.
16. Kouřovod jsem zaizoloval k tomu určenou minerální tkaninou.
17. Když byla vnitřní část s kouřovodem hotová, zaklopil jsem tento prostor betonovými díly vyrobenými na zakázku.
18. Po konzultaci s odborníky jsem přidal do prostoru udicí komory další vnitřní vrstvu palubek tloušťky 19 mm, aby se v komoře neztrácelo teplo moc rychle. Druhou vrstvu jsem přidal i na vnitřní stranu dvířek.
19. Poté jsem dovnitř udicí komory udělal boční lišty pro ocelové tyče o průměru 12 mm, na které se budou věšet dobroty k uzení.
20. Do spodní části udicí komory jsem nad vyústění kouřovodu umístil plechovou vanu s pískem, kde se bude zachytávat odkapávající mastnota. Zároveň tento plech slouží k rozptýlení kouře.

Proč jste se do projektu pustil svépomocí a vynechal tak z celého procesu firmu?

Když jsem letos řešil svůj zájem konečně si udit doma sám, nejdříve jsem se koukal po hotových modelech. Viděl jsem zajímavá řešení, nicméně ta, která by pro mě byla akceptovatelná, měla z mého pohledu nesmyslnou cenu. Proto jsem se opět rozhodl si vše navrhnout a zrealizovat sám.

Kolik jste do projektu přibližně investoval?

Kompletní cena udírny byla 43 300 korun. Nutno zmínit, že topeniště mi vyrobil na zakázku kamarád. Jinak se takové topeniště dá pořídit za cca 5 000 korun. Všechny ostatní práce byly svépomocí.

Z hlediska ceny – nevyšlo by levněji, kdyby vám projekt realizovala firma nebo byste si jej koupil kompletně hotový?

U této stavby rozhodně nebylo žádné řešení levnější než to svépomocné. Rozdíl byl x-násobný.

V čem je podle vás lepší udírna vyrobená svépomocí oproti kupovanému kusu?

V první řadě u této stavby rozhodně cenou. Navíc díky tomu, že jsem si celý projekt opět kreslil v Google SketchUp, jsem si sám přesně vytvořil vyhovující design, který zapadl do naší zahrady.

Na čem lze v průběhu takového projektu ušetřit?

Jednoznačně na použití dřeva menších rozměrů, užších palubek a na střešní krytině. Vše ale na úkor snížení životnosti.

Kdybyste byl opět na začátku, bylo by něco, co byste udělal jinak?

Asi bych si základem protáhnul chráničku s elektřinou pro světlo. To se dnes ale dá vyřešit LED lampou.

Na co jste nejvíce hrdý?

Že po prvním zakouření udírny vše fungovalo tak, jak mělo, včetně distribuce kouře v udírně, kterou zajišťuje plechová vana s pískem.

Chystáte se na další podobné projekty?

Jistě, práce se dřevem se stala mým koníčkem. Aktuálně začínám uvažovat o stavbě parkovacího stání u domu.

Velice děkujeme panu Ivanovi za inspirativní rozhovor plný užitečných informací a přejeme mu spoustu úspěchů u budoucích projektů.

P.S. Chystáte se na veletrh FOR ARCH ve dnech 19. – 23.9.2023 v Praze Letňanech? Máme pro vás zdarma volnou vstupenku ke stažení zde.

Vydáno dne:
02.09.2023

Photocredit: Ivan V. (se souhlasem)

6

Video: Jak postavit víceúčelovou udírnu

Postavte si vlastní domácí udírnu a vychutnejte si šťavnaté čerstvě vyuzené maso... Číst více →Zahradní sprcha s ohřevem i bez – načerpejte inspiraci na tuto skvělou venkovní vychytávku

Plánujete si pořídit zahradní sprchu a hledáte inspiraci? Prohlédněte si naši galerii, kde najdete spoustu tipů na zajímavé venkovní sprchy... Číst více →Zahradní houpačka trochu jinak – venkovní posezení pro malé i velké

Přinášíme vám inspiraci na odpočinkový prostor s houpačkami. Tento vznikl v italských horách, hodil by se ale i na vaši zahradu!.. Číst více →Jak postavit svépomocí udírnu a získat tu nejvyšší kvalitu. Radí odborník s 40 lety praxe

Víte, které dřevo je nejlepší pro uzení? Klíčové parametry pro výběr i návrh udírny vám prozradí náš článek... Číst více →Martin s maminkou a přáteli vytvořili zahradu snů. Bazén, gril, udírna, dílna, i posezení s WC

Pan Martin se již nemohl dále dívat na chátrající rodinnou zahradu. Rozhodl se, že vezme osud do svých rukou. A to doslova... Číst více →Ivan ušetřil na stavbě venkovního přístřešku. Podělil se s námi o postup pro laiky a dodal i výkresy ke stažení

Šikovný kutil pan Ivan postavil luxusní venkovní přístřešek svépomocí. Rodina tak značně ušetřila... Číst více →Sauna svépomocí krok po kroku – postup a výkresy ke stažení

Saunovací sezona se blíží a nastává pravý čas se na ní připravit. Spojili jsme se proto s panem Ivanem, kutilem, který si i jako laik dokázal postavit vlastní, velmi zdařilou saunu na zahradě v Karviné... Číst více →