HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak se vyznat v konstrukčních systémech dřevostaveb

Hledáte-li informace o dřevostavbách, velmi často narazíte na řadu přehledů konstrukčních systémů a jejich výhody a nevýhody. Jaký konstrukční systém je ale ten nejlepší a který zvolit? Zkusíme vám obsahem tohoto článku pomoci ve vašem rozhodování a snad i trochu zvednout náladu pod tím návalem informací.

Řez konstrukcí dřevostavby

Také na Dřevostaviteli najdete sekci věnovanou jednotlivým konstrukčním systémům dřevostaveb. V tomto článku se jimi proto nebudeme detailně zabývat, ale pro podrobnosti můžete využít jednotlivých odkazů, pod kterými naleznete bližší informace.

Který konstrukční systém dřevostaveb je nejlepší?

Získat odpověď na tuto otázku není až tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Volba konstrukčního systému vychází v první fázi z vašeho pojetí slova dřevostavba a toho, co si pod tímto termínem představujete. Pokud jste se zhlédli v roubenkách nebo srubech, nemá již takřka smysl řešit, v čem jsou například rámové dřevostavby lepší nebo horší. Použití masivního dřeva a charakteristického vzhledu interiéru i exteriéru srubů je zkrátka tak osobité, že jejich nevýhody budete přehlížet. Jste-li o této volbě přesvědčeni, neberete například praskání dřeva jako nevýhodu stavby, ale jako její typický znak, se kterým jste dopředu počítali. Alternativou k tomuto tradičnímu systému výstavby mohou být dřevostavby z masivních dřevěných desek.

Bude Vás zajímat: Proč (ne)stavět dřevostavby svépomocí

Roubenky a sruby bychom tedy měli, zde bylo rozhodování poměrně jednoduché. Ale co s věčnou a stále dokola diskutovanou otázkou, zda zvolit difúzně otevřenou nebo difúzně uzavřenou skladbu konstrukce? Začneme opět od lesa. Pro někoho může být pocitově přítomnost parozábrany v konstrukci rovnou nepřijatelná (objevuje se časté spojení: Nebudu žít v igelitovém pytlíku!!). Argumenty o tom, že onen “igelit“ je až několikátou vrstvou konstrukce a že klima v místnostech regulují právě tyto vrstvy a je prakticky jedno, zda tam onen „igelit“ je nebo není, bývají někdy zbytečné. Pokud je vaše přesvědčení obdobně silné, potom nemá smysl překotně debatovat, protože vnitřní pocit se jen těžko změní nějakou argumentací. Nejdůležitějším faktorem pro správnou volbu konstrukčního systému je hlavně dobrý pocit jeho obyvatel, váš dobrý pocit, který neruší žádný červíček pochybností o nějakém „igelitu“.

Bude Vás zajímat: Dřevostavba do 1 milionu?

Pro vaše klidné spaní neexistuje žádný vyloženě špatný konstrukční systém, existuje pouze jejich špatná aplikace a provedení. Jakmile se pro některý z konstrukčních systémů rozhodnete, zjistěte si o něm informace a nebojte se stavební firmy zeptat na detaily a způsob, kterým zajistí, aby systém skutečně fungoval správně.

Bude Vás zajímat: Dřevostavby na klíč: Jaký je rozsah dodávky

Pokud vámi vybraná firma staví dřevostavby jiným konstrukčním systémem, než který jste si zvolili, radši vybírejte dál a hledejte firmu, která má s daným systémem zkušenosti. Nenuťte firmy stavět dřevostavby jiným systémem, než který mají vyzkoušený a odladěný. Nebuďte jejich pokusnými králíky.


Malá kacířská myšlenka na závěr: Pokud se začnete pídit po výhodách a nevýhodách jednotlivých konstrukčních systémů, najdete nepřeberné množství informací a zejména v diskusích narazíte na spoustu "ověřených" informací, které jsou ve velké míře ovlivněny osobním pocitem či přesvědčením jeho autora. Jestli chcete mít hlavně kvalitní dům, na který máte své vlastní požadavky, troufnu si tvrdit, že zvolený konstrukční systém nakonec není tím nejdůležitějším, co rozhodne o tom, jestli se v domě cítíte dobře nebo ne. Nechci toto téma úplně zlehčit a říci, že je to vlastně jedno, je však třeba si nejprve ujasnit, jaké jsou vaše požadavky, brát všechny ty "osvědčené" informace trochu s nadhledem a nakonec si pohlídat, aby stavební firma postavila dům kvalitně.

Jaký je váš názor? Je volba konstrukčního systému opravdu tak důležitá?


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.02.2013

5

Mechanické vlastnosti dřeva domácích dřevin

Mechanické vlastnosti dřeva domácích dřevin zjistíte v tomto příspěvku

Difúzně otevřená dřevostavba, marketingový tah nebo lepší dům?

Je difúzně otevřená skladba dřevostavby skutečně lepší než uzavřená?

Konkurence jako výhoda a příslib lepších časů pro české dřevostavby

Konkurence mezi dřevostavbami přináší kvalitu. Přesto vybírejte obezřetně.

Fotogalerie - Vrakuna house, aneb jak se staví dřevostavba za 9 měsíců

Stavba dřevostavby nafocená krok po kroku. Prohlédněte si fotogalerii.

Video: Cordwood aneb dům z polen a malty

Zdivo ze skládaného dříví? Ano, i to je možné. Je to však ještě dřevostavba? Podívejte se, jak probíhá výstavba domu za pomocí dřevěných polínek a malty.

Co je to standardní dřevostavba a kolik stojí?

Jak vypadá standardní dřevostavba a co od ní můžeme očekávat? A kolik bude stát? Dozvíte se z průzkumu českého trhu dřevostaveb.

Nechtěli děti vychovávat v paneláku. Dřevostavba pro ně byla jasná volba.

Přečtěte si, jak se žije v moderní dřevostavbě a jak se řeší její stavba na základě individuálního projektu. Podívejte se také na krásnou fotogalerii domu, která vás provede celým interiérem.

Kouzelné sruby a roubenky: Jak je poznat a v čem se liší?

Naučte se rozeznat srub a roubenku s naším průvodcem. Nejkrásnější a nejzajímavější z nich najdete v obsáhlé galerii.

Rustikální kanadský srub s tou správnou atmosférou. Chcete taky takový?

Dnes vás zavedeme na prohlídku kouzelného srubu ukrytého v hlubokých kanadských lesích. Může být ale zdrojem inspirace i pro vás. Prohlédněte si jeho interiér.

Původní dům jim shořel, nechtěli ale ztratit úžasný výhled. Jak si poradili?

Začít stavět na troskách spáleniště není zrovna radostné. Je to ale příležitost, jak udělat věci lépe. Prohlédněte si dům, který se dá přirovnat ke rčení „z nouze ctnost“.