HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dva kamarádi si postavili domy na úzkém pozemku

Na návštěvu jsme přijeli do obce nedaleko Znojma, kde se zástavba dřevostaveb pomalu ale jistě rozrůstá. Pan Ondřej se zde rozhodl postavit jeden dům pro sebe a hned vedle něj postavit druhý dům pro svého známého. V rozhovoru se dozvíte, jak stavěli na velmi úzkém pozemku a jak se jim bydlí po 8 letech užívání. 


Rodinný dům s bazénem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jan Homola

Nejprve bydlel Ondřej s manželkou v Příměticích, kde to ale nebylo úplně ono, atak se přestěhovali do velkého opraveného bytu v centru Znojma. Po nějaké době se však naskytla příležitost koupit pozemek v menší obci poblíž, kde mají spoustu přátel. Rozhodl se proto postavit si dřevostavbu přesně podle svých představ. Z jeho domu se nakonec stal typový dům Rohák, který se dnes staví i pro další lidi.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jan Homola

Dům Rohák

Dispozice domu má protáhlý půdorys, kvůli hranicím pozemku. Vstup do domu se nachází na podélné straně a vede do zádveří. Podélně celým domem prochází chodba, která spojuje všechny místnosti. Dům je přízemní a nachází se zde tři pokoje, jedna místnost sloužící jako pracovna a jedna koupelna se sprchovým koutem i vanou. Kuchyňský prostor na konci chodby v zadní části domu umožňuje vyjít na terasu a je propojen s obývacím pokojem posuvnými dveřmi.

Byla vlastní dřevostavba vždy vaším snem?

Původně jsme vůbec neuvažovali, že bychom chtěli stavět. Bydleli jsme v opraveném bytě v centru Znojma a nic nám nescházelo. Pak se naskytla příležitost koupit pozemek napůl s kamarádem, a tak jsme do toho šli. Udělali jsme dobrý krok už kvůli dětem, které si mohou hrát častěji venku. V našem starém bytě teď bydlí rodiče a od nás to k nim máme pořád blízko.

Podle čeho jste si vybrali tento pozemek? 

Určitě velkou roli hrála lokalita a cena. Navíc nám byl tento pozemek nabídnut od souseda, našeho známého. Pozemek byl delší dobu v realitce, protože byl úzký a hodně dlouhý, takže jsme ho koupili napůl s dalším kamarádem. Stavěli jsme oba stejné domy zaráz a mají tak prakticky identickou dispozici, jen zrcadlově otočenou. V době výstavby tu už stály okolní domy a přípojky už byly nachystané v cestě před pozemkem.

Mohlo by vás zajímat: Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD

Z čeho jste vycházel při návrhu dispozice vašeho domu?

Návrh domu byl individuální podle našich představ. Museli jsme se vejít do úzkého prostoru pozemku, takže jsme byli limitováni odstupovou vzdáleností. Typickým znakem je protáhlá chodba celým domem, což se nám velmi líbí, protože prosvětlí celý prostor a je vidět z jednoho konce domu na druhý.

Prohlédněte si celý dům ve fotogalerii.

Z našeho návrhu se pak stala velmi oblíbená typová varianta dřevostavby. Jen se u jednotlivých realizací upravují detaily. Například chodba bývá často doplněna o malý prostor pro samostatné WC nebo uložení věcí.

Jak dlouho trvala výstavba domu?

Oba domy jsme začali realizovat ve stejnou dobu v těsné blízkosti a oba byly dokončené v rozmezí 4 až 5 měsíců od počátku výstavby.

Je tento dům přízemní, nebo obýváte i patro?

Původně jsme oba domy stavěli s pochozí půdou, takže máme klasickou krovovou konstrukci. V současné době se spíše používají příhradové konstrukce, kvůli úspoře nákladů, takže bez půdy.

Kolik máte úložného prostoru?

Nějaký prostor máme na půdě, ale kola a další věci jsou v boudě na zahradě. V domě jsme nechtěli skladovat věci, když jsme měli možnost umístit je i mimo.

Jaký máte systém vytápění?

Vytápíme pomocí infrapanelů, které nevíří prach, což je pro nás důležité, protože syn je alergik. V jednotlivých místnostech máme lokální rekuperační jednotku. Konstantní teplotu máme nastavenou na 22 °C a nemá cenu ji nějak měnit. V obýváku pak máme horkovzdušný krb.

Je léto, jak vnímáte vnitřní pocitovou teplotu ve vaší dřevostavbě?

Záleží na užívání. Teď máme zatažené rolety, jinak by tu bylo kolem 27°C. Důležité je nepustit to teplo dovnitř, nebo co nejmíň. Máme nainstalovanou klimatizaci v obývacím pokoji, ale tu pouštíme jen výjimečně.

Máte plastová okna. Jaký je váš názor na dřevěná?

Podle mě je nesmysl říkat, že do dřevostavby patří dřevěná okna. O dřevěná okna se člověk musí víc starat, a to je vidět i na terase. Je vybledlá a musíme ji natírat.

Jak jste spokojeni s bazénem? 

Bazén jsme vybudovali v červnu 2014 i s řídící jednotkou. Byla to sice investice navíc, ale jen doporučuji, protože pak se dávkování chemie řídí samo a my se nemusíme o nic starat.

Kolik vás aktuálně stojí provoz domu?

Kompletní elektřina nám vychází na zhruba 1700,- Kč/měsíc. Zálohu na vodu pak máme 650,- Kč/měsíc a tu jsme dopláceli jen jednou, když jsme dopouštěli bazén.

Dělali jste v průběhu bydlení nějaké opravy nebo úpravy?

Stále něco doděláváme a nedávno jsme nově vymalovali. Vyměňovali jsme termostat, ale to jsou věci, které mají určitou životnost. Nic závažného jsme nezaznamenali.

Jak dlouho vám trvaly terénní úpravy kolem domu?

Terénní úpravy nám trvaly tak tři roky svépomocí. Zahradní úpravy jsou nikdy nekončící proces a pořád na něčem pracujeme. Ještě čekáme na dodělání cesty před domem.

Děkujeme moc za návštěvu a ať se vám dobře bydlí.


Parametry domu:

  • Dispozice 5+1
  • Zastavěná plocha: 133 m2

Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte ONLINE KURZ, kde se naučíte, jak správně postupovat i na co si dát pozor. více informací »


Vydáno dne:
29.11.2017

Photocredit: Jan Homola

14

Video: Cordwood aneb dům z polen a malty

Zdivo ze skládaného dříví? Ano, i to je možné. Je to však ještě dřevostavba? Podívejte se, jak probíhá výstavba domu za pomocí dřevěných polínek a malty.

Elektrický topný žebřík do koupelny: Jak jej správně vybrat?

Máte v koupelně rádi teplo a příjemné prostředí? Řešíte nepříjemný chlad nebo chcete mít prostě suché ručníky? Zatopte si elektrickým topným žebříkem. Poradíme vám, jak topný žebřík do koupelny vybrat.

Dům postavený z bývalé garáže v západním Londýně vás okouzlí

Jak může vypadat dům postavený místo bývalé garáže? My můžeme tvrdit, že báječně. Zkuste se o tom přesvědčit i vy v našem článku.

Moderní dřevostavba na Ostravsku, která vás okouzlí svým půvabem

Navštivte s námi půvabný rodinný dům postavený nedaleko Ostravy a přečtěte si o příběhu lidí, kteří v něm žijí. Část stavby dokázali úspěšně řídit ze zahraničí. Jak se jim to povedlo?

Zkušenosti z českých dřevostaveb: Majitelům jsme položili 3 otázky na tělo

Jaké jsou zkušenosti lidí, kteří si už dřevostavbu postavili? Máme pro vás exkluzivní informace od těch, kteří si stavbou rodinného domu prošli na vlastní kůži.

Prověření stavebního pozemku před jeho nákupem nebo výstavbou je zásadní

Plánujete výstavbu rodinného domku? Nebo jste teprve na začátku a máte v plánu koupit stavební pozemek? Co všechno prověřit se dozvíte v následujícím článku.

Velký rodinný dům na malém pozemku na předměstí

Jak nejlépe zužitkovat prostor vašeho skromného pozemku, když máte od malička sny o velkém rodinném domě? Co třeba propojit exteriér a interiér pomocí jídelního stolu?