Vnuk zrekonstruoval dům, který před lety postavil jeho dědeček
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vnuk zrekonstruoval dům, který před lety postavil jeho dědeček

„Chtěl jsem jít ve stopách svého dědečka“, prohlásil architekt, který se rozhodl zrekonstruovat rezidenci, kterou před lety postavil jeho dědeček, rovněž architekt. Nadčasová stavba stojí ve východní Francii, na úpatí masivu Mont Blanc. Jak se rekonstrukce podařila a jakým výzvám architekt čelil, si přečtěte v našem článku.


rekonstrukce domu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Chevallier Architectes (se souhlasem)

Propojení dvou generací

Pro architekta byla rekonstrukce velkou výzvou, nejen profesní, ale také emocionální. Přál si zachovat odkaz svého dědečka, ale zároveň jej chtěl přenést do současné doby za využití moderních technologií. K tomuto úkolu přistoupil s velkou pokorou, výsledek si můžete prohlédnout v galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Chevallier Architectes (se souhlasem)

Propojení nového a starého

Při rekonstrukci bylo nezbytné využít nové a moderní technologie a vybavení, jako je tepelné čerpadlo, systém domácí automatizace, klimatizace a LED osvětlení, a propojit je se stávajícím vybavením domu. Výzvou pro architekta bylo začlenění původních materiálů, se kterými nebyl zvyklý pracovat, jednalo se hlavně o kůži a mosaz.

  Mohlo by vás také zajímat:

Důmyslně navržený interiér

Patrový dům stojí ve svahu, jeho přízemí je tudíž na jedné straně částečně pod úrovní terénu. Z patra je pak nádherný výhled na masiv Mont Blanc. Architekt těchto skutečností využil na maximum. Do přízemí na čelní stranu domu umístil pracovnu s knihovnou, a jelikož se jedná o jedinou obytnou místnost v tomto podlaží, poskytuje potřebný klid na práci. V přízemí se dále nachází velká vinotéka s prosklenými stěnami.

Prolínání materiálů jako spojovací prvek celého domu

Patro tvoří prostorný obývací pokoj s kuchyní, jídelním koutem a samostatným barem, ložnice a koupelna. V celém interiéru, stejně jako v exteriéru domu, se prolínají čtyři materiály – dřevo, kámen, kov a sklo. Dům tak působí moderně, ale nikoliv chladně. Díky všudypřítomnému dřevu je celý prostor útulný a hřejivý.

Moderní arkýřová okna nevídané velikosti

Dominantním prvkem celého domu jsou bezpochyby okna, hlavně pak moderní arkýřové okno na čelní straně domu. Sám architekt říká, že okno takovéto velikosti se jim ještě nikdy nepodařilo udělat. Velmi zajímavé je také rohové okno v ložnici. Za zmínku také stojí šikmá střecha, kterou bylo možné díky rekonstrukci zachovat. U novostaveb se již navrhovat nesmí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Barbora Matušková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
22.03.2022

Photocredit: Chevallier Architectes (se souhlasem)

2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE