HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vnuk zrekonstruoval dům, který před lety postavil jeho dědeček

„Chtěl jsem jít ve stopách svého dědečka“, prohlásil architekt, který se rozhodl zrekonstruovat rezidenci, kterou před lety postavil jeho dědeček, rovněž architekt. Nadčasová stavba stojí ve východní Francii, na úpatí masivu Mont Blanc. Jak se rekonstrukce podařila a jakým výzvám architekt čelil, si přečtěte v našem článku.


rekonstrukce domu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Chevallier Architectes (se souhlasem)

Propojení dvou generací

Pro architekta byla rekonstrukce velkou výzvou, nejen profesní, ale také emocionální. Přál si zachovat odkaz svého dědečka, ale zároveň jej chtěl přenést do současné doby za využití moderních technologií. K tomuto úkolu přistoupil s velkou pokorou, výsledek si můžete prohlédnout v galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Chevallier Architectes (se souhlasem)

Propojení nového a starého

Při rekonstrukci bylo nezbytné využít nové a moderní technologie a vybavení, jako je tepelné čerpadlo, systém domácí automatizace, klimatizace a LED osvětlení, a propojit je se stávajícím vybavením domu. Výzvou pro architekta bylo začlenění původních materiálů, se kterými nebyl zvyklý pracovat, jednalo se hlavně o kůži a mosaz.

Důmyslně navržený interiér

Patrový dům stojí ve svahu, jeho přízemí je tudíž na jedné straně částečně pod úrovní terénu. Z patra je pak nádherný výhled na masiv Mont Blanc. Architekt těchto skutečností využil na maximum. Do přízemí na čelní stranu domu umístil pracovnu s knihovnou, a jelikož se jedná o jedinou obytnou místnost v tomto podlaží, poskytuje potřebný klid na práci. V přízemí se dále nachází velká vinotéka s prosklenými stěnami.

Prolínání materiálů jako spojovací prvek celého domu

Patro tvoří prostorný obývací pokoj s kuchyní, jídelním koutem a samostatným barem, ložnice a koupelna. V celém interiéru, stejně jako v exteriéru domu, se prolínají čtyři materiály – dřevo, kámen, kov a sklo. Dům tak působí moderně, ale nikoliv chladně. Díky všudypřítomnému dřevu je celý prostor útulný a hřejivý.

Moderní arkýřová okna nevídané velikosti

Dominantním prvkem celého domu jsou bezpochyby okna, hlavně pak moderní arkýřové okno na čelní straně domu. Sám architekt říká, že okno takovéto velikosti se jim ještě nikdy nepodařilo udělat. Velmi zajímavé je také rohové okno v ložnici. Za zmínku také stojí šikmá střecha, kterou bylo možné díky rekonstrukci zachovat. U novostaveb se již navrhovat nesmí.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.03.2022

Photocredit: Chevallier Architectes (se souhlasem)

2

Rekonstrukce dřevostavby má svoje specifika

Rekonstrukce dřevostavby se nejčastěji skloňuje se starými okály.

Fotogalerie: Neváhejte s rekonstrukcí. Výsledek bude stát za to!

Přemýšlíte, že předěláte své bydlení, ale nemůžete se rozhoupat? Naše fotogalerie vám ukáže výsledky rekonstrukce, které stojí za to!

Rekonstrukce bytu ušitá na míru modernímu muži

Rekonstrukce bytu v Sao Paulo je ukázkou toho, jak lze vytvořit originální a moderní bydlení na malém prostoru, které respektuje svého majitele.

Ekologická rekonstrukce ve stylu Asie: staré dřevo, nový spirit

Dřevo má podstatnou výhodu v tom, že když mu dopřejete správnou péči, je i po desítkách let zase jako nové. Díky tomu je Kloem hostel starým domem s novou vizáží.

O opravě roubené horské chaty Prašivá v Beskydech s jejím provozovatelem

Přečtěte si rozhovor o průběhu rekonstrukce 100 let staré dřevěné chaty Prašivá v Beskydech. Podílelo se na ní až 450 nadšených dobrovolníků. Co byla největší výzva?

Chatu s výhledem na Mont Blanc vyhřívá geotermální energie

V zimě není nic parádnějšího než odjet do luxusní chaty uprostřed Alp a u sálajícího krbu si užívat fascinujícího výhledu na Mont Blanc. Navštivte s námi takovou idylku.

Rekonstrukce bytu s překvapením – nešikovně řešený prostor fantasticky přebudovali na oázu klidu

Rekonstrukce s překvapením, tak by se dal nazvat projekt přestavby starého a dispozičně nešikovně řešeného bytu ve velkoměstě. Výsledek je fantastický.

Starý hliněný dům z 19. století citlivě zmodernizovali. Z chlívku mají terasu

Starou hliněnou stavbu přeměnilo architektonické studio na krásný rodinný dům. Interiér nové dřevostavby je moderní, prosvětlený a nabízí krásné prostředí.

Luxusní rekonstrukce podkrovního bytu v Beskydech má celoprosklený štít

Bydlení pro mladou rodinu s miminkem v překrásném podkrovním bytě s proskleným štítem vás dostane do kolen. Inspirujte se fotografiemi z této realizace v naší galerii.