HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chatu s výhledem na Mont Blanc vyhřívá geotermální energie

O tom, že lokalita hraje při bydlení obrovskou roli, jsme psali už nesčetněkrát. Dobrý architekt dokáže využít lokalitu ve prospěch stavby a přizpůsobit ji tak, aby maximalizovala výhody a minimalizovala nevýhody daného místa. Pokud máte pozemek uprostřed majestátních hor, v údolí pod Mont Blancem, a dost peněz na stavbu za přísných regulačních podmínek, nic vám nebrání v realizaci chaty, která oslní každého příchozího.


Alpská chata z kamene, vyhřívá ji geotermální energie
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Soléne Renault

Pozemek nehledali, nakonec mají ten nejkrásnější, jaký se dá sehnat

Majitelé, kteří si postavili chatu v Alpách, vlastně pozemek vůbec nehledali. Na volný pozemek s výhledem na Mont Blanc je upozornil architekt, který pro ně před několika lety navrhl jejich dům blízko francouzského Grenoblu. Když architekt uviděl tento opravdu výjimečný pozemek, okamžitě si vzpomněl na své klienty, o kterých věděl, že jsou hodně nároční a budou mít prostředky i vůli postavit krásný, ale ekologický dům. A to i za cenu složitých vyjednávání a kompromisů se stavebním úřadem v Chamonix, pod který parcela spadá. V této oblasti jsou regulace poměrně přísné, je potřeba přizpůsobit stavbu jak rozměrově, tak tvarem a použitými materiály.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Soléne Renault

Výhled na Mont Blanc určil celou dispozici a orientaci chaty

Požadavkem klienta bylo navržení a výstavba moderního, výjimečného a luxusního obydlí. Dispozice a orientace chaty byly samozřejmě přísně podřízeny výhledům. Ten naprosto zásadní byl na Mont Blanc. Chata je usazená v údolí a nejen z důvodu omezené plochy na výstavbu je vyzvednuta do tří pater. Zatímco přízemí je čistě soukromého rázu, s menšími okny poskytujícími dostatek soukromí, první a druhé patro jsou už otevřené s celými prosklenými stěnami a fantastickými výhledy na okolní hory.

Pozemek v Alpách představuje pro architekta i stavební firmu pořádnou výzvu

Pozemek, na kterém chata stojí, byl pro architekty opravdovou výzvou. V první řadě se jedná o seizmicky aktivní oblast, chata tedy byla postavena na betonovém základě a přízemí je celé z kamene a kovu. Tak chata dokáže lépe absorbovat případné otřesy. První patro je celé dřevěné, zatímco nejvyšší a nejmenší patro je kovové. Použité materiály ladí s přírodním okolím a barevně i designem zapadají do klidného údolí. Náročný byl i dovoz materiálů a samotná stavba, která musela probíhat za poměrně přísných ekologických pravidel. Horské cesty neumožňovaly dovoz velkého množství materiálu, pro stavbu byl tedy primárně využit kámen a dřevo z blízkého okolí.

Luxusní přízemí je určeno pro relaxaci a hosty

Přízemí je opravdovým odpočinkovým rájem. Za kamennými stěnami téměř bez oken se ukrývá prostorné domácí kino s dostatkem míst pro rodinu i přátele, bazén s relaxační zónou a prostorná sauna. Jedinou místností s velkým oknem je samostatný pokoj pro hosty, ke kterému patří i velká koupelna. Samozřejmostí jsou i skladové prostory a technická místnost. Veškeré zařízení v přízemí je poháněné geotermální energií, aby se snížila spotřeba energie. Prohlédněte si celý interiér luxusní chaty v naší fotogalerii

Výhledy slouží stejně jako přízemí především k odpočinku

První patro už je celé otevřené nádherným výhledům. Prosklená stěna obývacího pokoje je dokonce částečně vysunuta nad přízemí a umožňuje tak výhled do tří stran. Zároveň stěna zabírá dvě patra a umocňuje tak pocit prostornosti a světla. Obrovská pohovka je postavena přímo před okno a tak na ní majitelé můžou relaxovat u krásných uklidňujících výhledů. V zimě pokoj vyhřeje krb na dřevo. S obývákem je propojena velká jídelna a kuchyně, které mají stejně prosklené stěny jako on. Součástí patra je už jenom koupelna se záchodem. Patro je obehnáno prostornou terasou s jídelním stolem.

V nejvyšším patře jsou tři ložnice, z nichž každá má svoji koupelnu a záchod. Je to soukromý uzavřený prostor, který si díky své výšce může dovolit velká okna, kterými se lze přímo z postele dívat na majestátní francouzské Alpy.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.03.2021

Photocredit: Soléne Renault

2

Mohlo by Vás zajímat: