HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěný dům, který je synonymem zdravého bydlení

Francie je jedna ze zemí, která má velmi přísné podmínky pro energetickou náročnost budov. Jejich regulace požaduje pro rezidenční budovy maximální spotřebu 40–65 kWh/m2/pa v závislosti na lokalitě a nadmořské výšce budovy. To je jedním z důvodů, proč jsou ve Francii tak populární nízkoenergetické a pasivní domy. Mezi ně patří i dům v Bretani, který je přímo ukázkou zdravého bydlení. Zveme vás na prohlídku.


Pasivní dům v chladné Bretani
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Patrice Bideau

Náročné požadavky majitelů na zdravé bydlení

Budoucí majitelé domu měli několik základních požadavků: aby byl dům dostatečně přizpůsoben oceánskému podnebí Bretaně, splňoval přísné podmínky nařízení o energetické náročnosti budov RT 2012, byl vystavěn pouze z přírodních materiálů a obsahoval takové prvky, jako je zimní zahrada, krb na dřevo a oboustranný centrální ventilační systém.

Fotogalerie:

i Foto: Patrice Bideau

V průběhu hledání informací o pasivních budovách s klenutou střechou na internetu narazili na architekta Patrice Bideau, který se specializuje na stavby, které vytvářejí dobré podmínky pro zdravé bydlení v přirozeném prostředí. Právě jemu projekt svého pasivního domu svěřili.

Rozdělení na tři části se třemi typy střechy

Domek stojí v městečku Riec sur Belon, známém po svým vynikajících ústřicích. Jelikož leží na nejzápadnějším výběžku Francie, v chladné Bretani, čelí náročnému oceánskému podnebí.

Skládá se ze tří různých částí, z nichž každá má jiný typ střechy.

První je přístřešek pro auta, který má dřevěnou rámovou konstrukci s roštovým obložením na severní straně, zinkovým obložením v barvě antracitu na západě a nízkou rovnou zinkovou střechu.

Druhou část tvoří už obytná zóna, která začíná vstupní halou se sedlovou střechou vedoucí do hlavního obývacího prostoru. V přízemí největší, třetí části domu se nacházejí samozřejmě schody, velká komora, ložnice s koupelnou a kuchyně, ze které se dá vejít do zimní zahrady.

V prvním patře, které je pod klenutou střechou, je umístěna pracovna s výhledem přes zimní zahradu na okolní ulice. Kromě pracovního prostoru je v prvním patře ještě malý byt.

Čtěte dále: Je to pasivní dřevostavba? 1. díl aneb máte výhled na jih?

Dobrá izolace je základem

Konstrukci domu tvoří kombinovaný dřevěný a betonový rám. Dřevěný rám je izolován 60 cm dřevotřísky a obložen dřevem z Douglasovy jedle. Podlaha je tvořena trámy o velikost 8x20 cm, přes které je položena izolace z prvků Fermacell a parkety. Díky Fermacellu, který se pokládá na sucho, je podlaha dobře odizolovaná, suchá a udržuje teplo.

Beton byl použit na základovou desku a stěny chodeb. Stěny jsou dobře odizolovány, aby se předešlo úniku tepla z vyhřívaných obytných prostor do dalších prostorů. Severní stěny mají 140 mm izolaci z minerální vlny a vnitřní omítka zajišťuje po celý rok teplotní komfort uvnitř domu.

Dřevěný rám domu má 145 mm izolaci z celulózy a střešní konstrukce jsou zatepleny 300 mm minerální vlny. Všechny izolace jsou vzduchotěsné a pokryté paropropustnou fólií.

            Čtěte: Difúzně otevřená dřevostavba, marketingový tah nebo lepší dům?

Přirozené vyhřívání a přísun světla i vody

Kromě hlavního krbu na dřevo může být dům vyhříván dvěma plynovými radiátory a v koupelnách se nacházejí dva elektrické žebříky na sušení ručníků. Ventilace je zajištěna pomocí oboustranného centrálního ventilačního systému. Horkou vodu dodává termodynamický ohřívač vody. V nádrži je sbírána dešťová voda, která poté slouží k splachování toalet a zalévání zahrady.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Chatu o šířce 4,8 m přestavěli i s omezeným rozpočtem na moderní domov pro čtyřčlennou rodinu

Díky bioklimatickému designu má dům celodenní přísun slunečního světla, a i v zimě jsou sluneční paprsky plně využity. Posuvné a stahovací dřevěné žaluzie zajišťují stín a ventilaci. Zimní zahrada je navržena tak, aby přirozeně filtrovala pomocí vegetace sluneční světlo.

Energetická náročnost tohoto domku je 57,1 Kwh/m2.

Čtěte dále: Kolik stojí život v české pasivní dřevostavbě? 

Vzor zdravého bydlení budoucnosti

Díky své organické architektuře, vysoké energetické účinnosti a používání ekologických materiálů demonstruje tento dům jedno z pravidel Gaia Charty Davida Pearsona: „Nechte architekturu inspirovat se přírodou, udržujte ji zdravou, zachovatelnou a rozmanitou.“

Vydáno dne:
03.07.2018

Photocredit: Patrice Bideau

5

Jak se žije v dřevostavbě Jirkovi a jeho rodině?

Jirka svůj dům postavil téměř svépomocí a nyní vám o něm poví víc, ne-li vše... Číst více →



4 výhody dřevostavby, které nemusí platit vždy

Na některé neustále opakované výhody dřevostaveb je třeba si dát pozor!.. Číst více →



Rozhovor o dřevostavbách: Jak a proč se zaměřit na kvalitu?

Proč si nejen mladí lidé oblíbili dřevostavby a jak se zaměřit na jejich kvalitu? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá pan Vratislav Blaha... Číst více →



Tomáš Hrdlička: Na co se zeptat odborníka, než se pustíte do stavby domu?

Hledáte poradenství v oblasti výstavby, dřevostaveb či dotací? Přečtěte si rozhovor s Tomášem Hrdličkou, který píše odborné články o stavebnictví, ale poskytuje i poradentství pro širokou veřejnost. V jakých oblastech se s Tomem můžete radit?.. Číst více →



Stavíte pasivní dům? Nová zelená úsporám vám přispěje až 450 tisíc korun

Na stavbu pasivního domu můžete do roku 2021 získat dotaci z Nové zelené úsporám. Stát vám přispěje až 450 tisíc korun. Jaké jsou podmínky a jak o dotaci zažádat?.. Číst více →



Jak přeměnit stavbu z roku 1905 na moderní dům? Architekt to zvládl

Přečtěte si, jak architekt postavil moderní udržitelný dům, a to i na místě stoleté stavby. Dům dokonale zapadl do okolní tradiční zástavby... Číst více →



Certifikace FSC: skvělý nápad, který se bohužel nepovedl?

Nad certifikací FSC se vznáší temné stíny. Ukazuje se, že tuhle prospěšnou myšlenku je velmi snadné zneužít, a bohužel se tak často děje. V čem je problém?.. Číst více →



5 kroků k zelenějšímu domovu – jak málo stačí?

Přemýšlíte, jak udělat váš domov ekologičtějším? Upravte několik drobností a vaše domácnost i planeta se zaraduje! Našich 5 tipů vám pomůže... Číst více →



Rozhovor s hvězdou alternativního bydlení: Domky oblých tvarů stavím ze dřeva a hlíny

Dům plný přírodních prvků ve tvaru oranžové kopule a útulný dřevěný domek na kolech – seznamte se s prací Steva Areena – nadšence do alternativního bydlení... Číst více →



Kompostuje i v bytě pomocí žížal – čistě, jednoduše a účinně

Víte, co je domácí vermikompostér? Domeček pro žížaly, které vám pomůžou s biologickým odpadem, a to i v bytě. Poradíme vám, jak jej založit... Číst více →