HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Komentář: Ať se dřevostavba klidně rozpadne

Takřka pod každým článkem o dřevostavbách publikovaným na některém z větších zpravodajských serverů najdete diskusní příspěvky typu: dřevostavba se rozpadne za pár let, investovat do dřevostavby může jen blázen, sežerou ji brouci nebo odnesou krtci. V tomto článku vás nechci vysilovat argumentací, proč tomu tak není. Zkusme se na to podívat z druhého pohledu: Jak dobré by to bylo, kdyby se dřevostavba opravdu za pár desítek let rozpadla?

Stará rozpadlá dřevostavba
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Určitě jste zaznamenali obrovský pokrok, který se v posledních letech ve stavebnictví odehrál. Porovnejte si například okna, která byla na trhu před 25 lety se současným standardem kvalitních trojskel, a hned víte, o čem zde budu psát. Začnu tedy řečnickou otázkou: Je dům postavený před 25 lety nový nebo starý? A chtěli byste v něm bydlet?

Pokud takový dům koupíte a předchozí majitel v něm doposud neprovedl žádné renovace, čeká vás pravděpodobně hloubková rekonstrukce od zateplení, přes výměnu oken až po instalaci nového topného systému. A co když zdědíte ještě o pár let starší vícegenerační dům? Není to dnes už spíše za trest? Co s ním? Nebylo by opravdu lepší, kdyby se rozpadl? Jednak takovou užitnou plochu domu zdaleka nepotřebujete, druhak se vám z nákladů na jeho provoz protočí panenky.

Bude Vás zajímat: Celoroční mobilní domy plní díru na trhu

Stále máme tendenci budovat věčné hodnoty a vybudované statky předávat svým potomkům. Stejně jako my dnes nestavíme vícegenerační domy, tak jako naši rodiče, ani naši potomci nepůjdou přesně naší cestou. Kdo ví, co bude za 30 let? Co když daň z nemovitosti vyroste do astronomických částek a pozemky budou drahé, jako jsou třeba v Japonsku? Nebo co když se změní styl bydlení a mladé rodiny začnou bydlet společně v jednom velkém domě, tak jak to známe například ze seriálu Přátelé?

To dnes můžeme jen hádat a předvídat, jisté však je, že dům postavený dnes, bude za 30 let opět zastaralý. Jeho hodnota na trhu bude mnohem nižší, než bude hodnota aktuálních novostaveb, protože budou pravděpodobně všechny postaveny v pasivním standardu a váš dům bude v porovnání s nimi spotřebovávat neskutečné množství energie a nebude připraven na aktuální technologické trendy. Klidně se s vámi vsadím, že si naši potomci stejně budou chtít postavit dům podle svého.

Bude Vás zajímat: Mobilní dřevostavby

Proto by se mi opravdu líbil takový dům, který by nebyl na věčnost, ale po 50 letech by se třeba rozpadl. Dokonale by totiž sloužil svým majitelům a pak by jednoduše dosloužil. Ideálně by se takové domy vyráběly z materiálů, které se dají recyklovat, nebo snadno shoří. Rovnou bychom tím vyřešili otázku pozůstalosti, tak jako to dělali staří indiáni. Po smrti kohokoli z indiánského kmene byl všechen jeho majetek spálen. Myšlenku to mělo prostou: zamezit tomu, aby měl kdokoli prospěch z něčí smrti.

Nemyslíte, že by to v mnoha rodinách ušetřilo dlouhá léta právních sporů? Podělte se námi o Vaše názory na toto téma v diskusi.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Petr Novák
redaktor Dřevostavitele

Vydáno dne:
21.01.2013

62

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE