HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Americké dřevostavby: Jak vypadají? Máme fotky!

Opravdu v americké dřevostavbě uděláte kladivem jednoduše díru do stěny a uvidíte na druhou stranu? Kutil Tim nás před lety krmil rozumy o amerických dřevostavbách, jeho televizní seriál již však na obrazovkách neuvidíme, proto se Dřevostavitel jel podívat do Ameriky na dřevostavby na vlastní oči a fotoaparát měl po ruce.


Katalogy amerických dřevostaveb
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Archiv redakce

Před tím než se ve Spojených státech rozhodnete investovat do nemovitostí, je dobré vědět, jak tyto nemovitosti, v drtivé většině dřevostavby, vypadají. Stavební a realitní společnosti proto pořádají malé soutěžní přehlídky nově postavených domů a jedna taková se minulý týden konala v Cincinnati v Ohiu. Pře/prohlídky Triple Crown Homefest 2013 se účastnilo celkem pět domů a my tak měli jedinečnou příležitost zajít na návštěvu a zjistit, jak vypadá dnešní domácnost na americkém předměstí.

Na první pohled americká dřevostavba

Co vidíte na první pohled? Základ amerického domu, to je dokonale posekaný trávník a naleštěná příjezdová cesta. Přestože se jednalo o domy různých firem a různých architektů, na první (evropský) pohled vypadaly velmi podobě. Navíc zde v Ohiu jsou tradiční pálené cihly, proto ty podobné barevné odstíny. Tváří se jako cihla, ale nenechte se zmást, jsou to dřevostavby.

Základní údaje: Cena 500-700 tisíc dolarů, dispozice 8 a více místností, počet lidí v domácnosti 2-4.

Bydlet ve sklepě není ostuda, je to hit!

Většina amerických dřevostaveb, které bychom jedním dechem prohlásili za bungalovy, má obytné sklepy. V případě představovaných domů byly sklepy vytvořeny pomocí terénních úprav, ne nutně kopáním díry do země, a sklepní podlaží tak mají přímý vstup na zahradu. Litý beton pak stačí použít pouze na tu část konstrukce, která je v přímém kontaktu s terénem, zbytek pak tvoří „klasická“ 2 by 4 konstrukce.

Americký sklep, místo pro luxus a pohodlí

Obytné sklepy byly v případě těchto, řekněme velmi prostorově velkorysých domů využívány jejich majiteli jako místnosti pro trávení volného času či setkávání s přáteli. Tomu je třeba přizpůsobit také vybavení! Ve sklepě proto očekávejte dostatek sedacích souprav a okrasných stolků, kuchyňskou linku pro servírování pokrmů (ne pro jejich přípravu), případně pokoje pro hosty. Ale hlavně nesmí nechybět posilovna!

Bude Vás zajímat: Celoroční mobilní domy plní díru na trhu

Ve zdravém těle zdravý duch

Je na uváženou, jestli je výskyt tolika sportovních místností dán zdravým životním stylem obyvatel těchto domů (nemohu soudit, se samotnými majiteli jsme se nesetkali). Nicméně dle vybavení, jsou zde patrné preference jednotlivých domácností. Poučení pro příště: Pokud nevíte, čím vybavit svou posilovnu, položte na zem dvě karimatky a na zeď pověste ručník, to pro začátek stačí.

O patro výše kvete rodinná idyla

Oproti sklepu pro přátele, v přízemním patře pro rodinu najdete tradiční místnosti, jako je obývací pokoj, jídelní kout, kuchyně, pracovna, ložnice a koupelny. To vše ve dvojnásobné velikosti, než jsme v Evropě zvyklí. Také vnitřní vybavení je odlišné. Žádná IKEA, žádný skandinávsky čistý design. Důraz je kladen zejména na rustikální vzhled, polstrování a dobrý výhled na televizi. Pozn: pouze v jednom domě byste našli na stropě přiznané dřevěné prvky.

Ložnice americké princezny na hrášku

Po návštěvě cca 15 velmi zdobných ložnic odhaduji průměrnou výšku pohodlné americké matrace na minimálně 50cm. Po vzoru princezny na hrášku musíte každý večer vyšplhat do postele a ráno z ní opatrně seskakovat, tím však princeznovský zážitek nekončí. Až vstoupíte do šatny o velikosti menšího pokoje, pochopíte, jak těžký je to život, když si každé ráno opakovaně uvědomíte, že „nemáte co na sebe!“

Pouze krátká poznámka k dětským pokojům. To, že se jedná o pokoj pro děti, poznáte tak, že bude hodně barevný a na rozdíl od pokoje pro dospělé se v něm bude nacházet i nějaký ten nábytek – musí totiž někam schovávat hračky! (Dospělí své hračky schovávají v pracovně.)

Čistota je polovina zdraví, tedy polovina americké dřevostavby

Většina ložnic má vlastní koupelnu, v případě dětský pokojů bývá koupelna společná. Nejprostornější koupelnu hledejte vždy u tzv. master bedroom, ložnice pána a paní domu, kde je samozřejmostí vana i sprchový kout a dostatek zrcadel. Podle velikosti a množství úložných prostor v koupelnách soudím, že americká rodina má průměrně 50 rezervních ručníků a 1,5 tuny kosmetiky.

Z koupelny do ložnice za 3 minuty

Obytné prostory bývají od těch pobytových důmyslně odděleny chodbami. Pokud tedy najdete cestu z ložnice do kuchyně, budete mít na co koukat. Dokonalé prostírání je základem správné stravy. Stravu najdete v dokonalé ledničce, do které by se s přehledem postavili tři lidé. Dokonalou kuchyňskou linku však příliš potřebovat nebudete – většinu jídla lze uvařit v mikrovlnné troubě.

Kudy sem, kudy ven?

Pokud budete do takovéhoto domu pozváni na večeři, nenechte se zmást. Za vchodovými dveřmi neočekávejte předsíň, botník a háček na bundu. Rodina totiž domů chodí zásadně zadním vchodem z garáže. Nikdo příliš nepočítá s tím, že by chodili domů nebo z domu pěšky, proto je přední vchod určen zejména pro hosty. O váš kabát se někdo postará, boty si nezouvejte.

Na návštěvě v americké dřevostavbě

Z pohledu krátkodobého návštěvníka jsou tyto prostorné dřevostavby, až se mi chce napsat dřevopaláce, opravdovým zážitkem. Teprve v přímém kontaktu s realitou americké dřevostavby a prostorem, který zabírá, si člověk opravdu uvědomí, jak efektivně se bydlí v Evropě. Nehledě na fakt, že u nás tolik omílaná energetická náročnost domu je zde druhotným faktorem. Na otázku „Kolik stojí provoz domu?“ jeho realitní makléř srdnatě odpověděl, že „málo“.

Bude Vás zajímat: Mobilní dřevostavby jsou zajímavý hack

Zaujaly vás americké dřevostavby? Pokud vás znervózněla cena těchto dřevostaveb, nebojte. Pokud svůj dům dáte k dispozici na příští Homefest, dostanete slevu. O její výši však již pán z realitky nemluvil.

Vydáno dne:
19.08.2013

Photocredit: Archiv redakce

11

Co je to dřevostavba

Dřevostavba je jakýkoli objekt, který má základní nosnou konstrukci ze dřeva nebo z materiálů na bázi dřeva... Číst více →Nejvyšší dřevostavba světa byla postavena svépomocí

Nejvyšší dřevostavbu světa jste mohli hledat v ruském městě Arkangelsk a našli byste ho celkem jednoduše. S výškou 44 metrů, 13 pater byl nepřehlédnutelnou dominantou města... Číst více →Americký sen o dřevostavbě

Honosné paláce z Beverly Hills 90210 jsou dřevostavby. Jak se v nich žije?.. Číst více →Komentář: Ať se dřevostavba klidně rozpadne

Zamyšlení nad současnými a budoucími potřebami bydlení... Číst více →Bydlet v malém domě, myslet ve velkém

Bydlení v malém domě může nabídnout podstatně více než málo místa... Číst více →CHYBA: Cena dřevostavby na prvním místě!

Při koupi dřevostavby bývá cena jedním z hlavních rozhodujících faktorů.. Číst více →Fotogalerie: Co se starými paletami a krabicemi?

Jak vyrobit zahradní truhlík z palety? Tento a další tipy, co se starým dřevem. Čtěte.. Číst více →Vesnický dům u Tábora spojil kámen s dřevostavbou

Dřevostavba u Tábora stojí na původních kamenných základech. Uvnitř však překvapí krásnými detaily, které kombinují tradiční i moderní materiály... Číst více →Bodie: Dřevěné město duchů, kde se zastavil čas

Dnes již opuštěné město Bodie nabídne zajímavou podívanou do doby zlaté horečky. Dřevěná stavení zůstala v původním stavu, jakoby si jejich majitelé jen odskočili na polední pauzu... Číst více →Minimalistický dům pokrytý vzácným bílým cedrem

Jemnost, jednoduchost a kanadská divočina. To je dřevostavba Okno na jezero. Prohlédněte si ji v našem článku... Číst více →