HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Původní dům jim shořel, nechtěli ale ztratit úžasný výhled. Jak si poradili?

Na Vánoce roku 2015 nevzpomínají obyvatelé australského Wye River hezky. Tehdy si tu totiž ničivý požár vzal za jedinou noc 116 domů, a byť nezmarnil jediný lidský život, v osudech přeživších zanechal hlubokou jizvu. Projekt architektů je příspěvkem obnovy, stavbou těch obyvatel, kteří se odvážili vrátit zpět a ránu ve své duši zacelit.


Požár dřevostavby
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Paul Hermes

Většina požárem zničených domů ve Wye River spadala dobou svého vzniku k šedesátým a sedmdesátým letům minulého století. Typově byly dost podobné, připomínaly plážové bungalovy. Klima je totiž tady, na hraně pobřeží a s výhledem na Baasovu úžinu, více než vstřícné. Přesto se valná část pohořelých rozhodla znovu na stejném místě nestavět. Vzpomínky na minulost, která během jediného dne zmizela v ohni a dýmu, byla příliš bolestná. Klienti architektonického studia MGAO se ale chtěli s osudem vypořádat a v duchu nezdolných australských osadníků navázat na původní poklidný styl života. Proto si na parcele a v půdorysu původního domu nechali postavit jiný. Lepší, modernější a na riziko dalších požárů připravený. Lokalita má totiž klady, kterým se jen těžko odvyká.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Paul Hermes

To nejlepší z moře i pevniny

Předně, přímo za vašimi zády se nachází národní park Great Otway. A před vámi? Pravděpodobně ten nejkouzelnější výhled na ústí malé řeky Wye a zátoku Apollo. Místo, kde se štěstím uvidíte delfíny skákavé a dokonce i velryby jižní. Což vám prý nic na světě vynahradit nemůže. S obnovou to ale snadné nebylo. Kvůli přísné ochraně přírody musel nově připravený projekt plně respektovat hranice původní parcely a bohužel také „původní“ materiál. Naštěstí už byli stavební úředníci smírnější, když přišlo na to, jakým způsobem nově vznikající obytnou dřevostavbu pojmout. Architekti pak během fáze návrhu zhodnotili to, co původní objekt využíval jen z části. Mimořádný výhled, který se rozhodli v domě zarámovat celostěnnými okny. Prohlédnout si ho můžete ve fotogalerii.

Zeleň a světlo dovnitř může

Součástí designu se stala i úvaha o širším začlenění zeleně, tedy těch eukalyptových stromů, které požár ustály, jako budoucí nositele přirozeného zástinu. Klienti kladli velký důraz na pokoru k obnově původní vesnice. Proto se snažili dodržet stejně nenáročné uspořádání svého domu na hraně svahu. To se projevilo tvarem prostého boxu a nekomplikovaným materiálovým a barevným provedením. Vlastně podobně monoliticky, jak působily dříve bungalovy. Kromě základního obdélníkového tvaru je dům opatřen tmavým vnějším pláštěm, který působí proti okolní přírodě poněkud kontrastním dojmem. Nebojte, tím melancholie končí.

Oheň ale zůstane za dveřmi

Už na první pohled patrnou plošnou přítomností zasklení je dáno najevo, že tu vzniklo něco dočista nového. Okna propouštějí slunce do každé místnosti a prakticky osvětlují každý roh, čímž dodávají interiéru široce otevřený a uklidňující pocit. Subjektivně pocítíte, že exponovaná zeleň ve svahu se stává součástí interiéru. Rozvolněný plán místností nabízí 195 metrů čtverečných využitelného prostoru, naplněného designovým nábytkem. Trochu zamrzí, že to nejzajímavější z celé stavby pořádně nevidíme. Co přesně? Způsob, jakým se architekti vypořádali se dvěma dost protichůdnými směrnicemi.

V rámci kritérií ochrany musel profil stavby kopírovat předchozí a přidržet se i původního materiálu. Tedy dřeva. Toho architekti dosáhli tak, že do ocelového nosného rámu zasadili plně dřevěné stěny. Jenže pak by bydlení neodpovídalo vyhlášce o protipožární bezpečnosti. Dům se totiž nachází v zóně BAL 40, tedy v lokalitě požárů buše (tuto klasifikaci získala oblast až po tragickém roce 2015). A tudíž musí být připraven i na další nepříjemné setkání s plameny. Před těmi jej chrání kompaktní hliníková fasáda, která ustojí až 40 kW/m2 bez poškození. S touto povrchovou ochranou se konstrukce požáru bát nemusí, dřevo v jádru zůstane netknuté. V Austrálii se teď tahle „úprava proti ohni“ stává při rekonstrukcích velmi populární a jako nezbytnost ji zařazuje i řada nových domů.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
30.06.2019

Photocredit: Paul Hermes

2

Jak se vyznat v konstrukčních systémech dřevostaveb

Konstrukčních systémů dřevostaveb je celá řada, který je ale ten nejlepší?

Je dřevostavba česká tragédie?

Jiný pohled na článek popisující nepovedenou realizaci dřevostavby

Protipožární sádrokarton GKF, GKFI

Když normální sádrokarton ve skladbě dřevostavby nestačí

Požární odolnost dřevostaveb 1. díl – úvod do problematiky

Dřevostavby nehoří, to požaduje česká i evropská legislativa. Je to opravdu tak?

Video: Japonská technika ochrany dřeva Shou-sugi-ban Yakisugi

Stará japonská technika Shou-sugi-ban je jednoduchým, přírodním a funkčním způsobem povrchové úpravy dřeva. Její postup si můžete prohlédnout v tomto videu.

Kapellbrücke: Jak hořel nejstarší příhradový most na světě?

Zajímáte se o unikátní dřevěné konstrukce? Nejstarší dřevěný most v Evropě naleznete ve švýcarském Lucernu. Podívejte se na záznam požáru v roce 1993, který most téměř zničil.

Protipožární dveře vám při požáru poskytnou desítky minut navíc

Kolik stojí a co s sebou přináší pořízení protipožárních dveří? Jak poznat stupeň odolnosti dveří a kam je vlastně nejlépe umístit?

Karel se ženou si postavili vysněnou dřevostavbu v krásné přírodě Tyrolska

Karel se v Tyrolsku zamiloval do své ženy i zdejší přírody. Přečtěte si rozhovor o jeho životě ve vysněné dřevostavbě s dechberoucím výhledem na okolní hory.

Neuvěřitelná síla přírody: lesní požáry ve Švédsku zachraňují ekosystém

Unikátní lesní rezervace vznikla ve Švédsku. Z lesa, který sežehnul požár, udělali naučnou stezku. Tvrdí, že požár může mít pro les i velice regenerační funkci. Neveříte?

Rezidence obložená ohořelým cedrovým dřevem – levná a trvanlivá ochrana

Netradiční rezidence je usazena do příjemného okolí a má překvapivé dispoziční řešení. Chtěli byste mít také kuchyni v nejvyšším patře domu?