HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Požární odolnost dřevostaveb 1. díl – úvod do problematiky

Nebezpečí požáru je s dřevostavbami spojováno snad více než cokoli jiného. Jakým způsobem a podle jaké legislativy se požární odolnost dřevěných staveb stanovuje, vám odpoví tento seriál.

Hořící dřevo
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

S integrací české republiky do Evropské unie jsme začali postupně opouštět naše národní normy a začali přebírat, za aktivní spoluúčasti na jejich tvorbě, normy evropské. Základem evropské normalizace se stala směrnice Rady EU z 21. prosince 1988 č. 89/106/EHS ve které jsou stanoveny základní požadavky na stavební výrobky:

  1. Mechanická odolnost a stabilita
  2. Požární bezpečnost
  3. Hygiena, ochrana zdraví a životního prostředí
  4. Bezpečnost při užívání
  5. Ochrana proti hluku
  6. Úspora energie a ochrana tepla

Tato směrnice je již zrušena nařízením Evropského parlamentu a Rady EU č. 305/2011 ze dne 9. března 2011. Nicméně výše uvedené základní požadavky jsou dnes zahrnuty v Evropských normách a také Evropských technických schváleních.

V tomto seriálu se budeme zabývat pouze bodem 2. tj. požární bezpečností se zaměřením na rodinné domy stavěné jako dřevostavby.

Postavit požáru odolnou dřevostavbu přece nemůže být až takový problém, ne?

Zdá se, že návrh rodinného domu jako dřevostavby není v zásadě nijak složitý. Stavební fyziku, například koeficient prostupu tepla, lze relativně snadno určit výpočtem, stejně jako statiku a z akustického hlediska může být dnes náročnější splnit požadavek normy na kročejovou neprůzvučnost stropních konstrukcí.

Stropní konstrukce "požáru odolných dřevostaveb" jsou dnes zpravidla tvořeny nosnými trámky z vrchní strany je položena nosná roznášecí deska s následným podlahovým souvrstvím a ze spodní strany je takřka vždy podhled s desek na bázi sádry. Podobně je tomu u stěnových konstrukcí, které zpravidla tvoří nosný sloupek, spodní práh, nadpraží a opláštění deskovým materiálem plus ev. předsazená stěna z vnitřní strany a zateplovacím systémem z vnější strany.

V čem je háček?

Problémem splnění jednotlivých požadavků na požární odolnost materiálů či kontsrukčních prvků dřevostaveb jako takových, ale největším oříškem je dát všechny podmínky dohromady a vytvořit funkční a ekonomicky příznivou stavbu, která bude mít doloženy všechny zákonné nebo normové požadavky.

V dalším článku o požární odolnosti dřevostaveb se proto podíváme na konkrétní požadavky, které jsou na dnešní dřevostavby kladeny z hlediska návrhu konstrukce a správné volby materiálů.

Podělte se s námi v diskuzi, co Vás na této problematice nejvíce "pálí".


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
29.09.2014

15

Požární odolnost dřevostaveb 2. díl - Požadavky na stavební materiály

Splnění požadavků na dřevostavbu z požárního hlediska začíná správným

Požární odolnost dřevostaveb 3. díl - Nosné konstrukce a třídy reakce na oheň

Požární odolnost konstrukcí dřevostaveb musí splnit normy ČSN 730810. Jak?

Požární odolnost dřevostaveb 4. díl - Praktická aplikace

Zásady pro navrhování a realizaci konstrukcí dřevostaveb s požadavkem

Jsou hromosvody povinné? Kdy je potřeba mít ochranu proti úderu bleskem?

Stavíte dům a nejste si jistí, jestli potřebujete mít hromosvod? Podívejte se na varianty hromosvodů a jejich cenu.

Původní dům jim shořel, nechtěli ale ztratit úžasný výhled. Jak si poradili?

Začít stavět na troskách spáleniště není zrovna radostné. Je to ale příležitost, jak udělat věci lépe. Prohlédněte si dům, který se dá přirovnat ke rčení „z nouze ctnost“.

Unikátní chata Libušín vyhořela před šesti lety, nyní se blíží její znovuotevření

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor o procesu rekonstrukce Libušína s ředitelem Valašského muzea v přírodě. Jeho znovuotevření se chystá v létě 2020.

Neuvěřitelná síla přírody: lesní požáry ve Švédsku zachraňují ekosystém

Unikátní lesní rezervace vznikla ve Švédsku. Z lesa, který sežehnul požár, udělali naučnou stezku. Tvrdí, že požár může mít pro les i velice regenerační funkci. Neveříte?

Rodina se ukázkově poprala s pozemkem ve svahu. Chytře tak zvětšili obytný prostor

Pětičlenná rodina efektivně využila svažitého pozemku. Jižní strana je zcela otevřená, naopak severní je decentně ukrytá.

Výrobnu helikoptér postavili ze dřeva. Navzdory požadavkům majitele ušetřili

Na výrobnu helikoptér využili 16tunové nosníky ze dřeva. Navzdory požadavkům majitele tak ale ušetřili.

Chtěli předejít opětovnému vznícení. Chata Libušín má přes 6 druhů zabezpečení

Libušín, jenž je na seznamu Národních kulturních památek, vyhořel před téměř devíti lety. Dnes je již zrekonstruovaný v celé svojí kráse.