HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Cabin ED: Útěk do divočiny může skončit tragédií nebo ubytováním v luxusní chatě

Horské útočiště, kde mohou nalézt odpočinek turisté znavení náročnými pochody v podhůří And. Taková je chata Cabin ED, která byla v roce 2016 postavena podle návrhu architektky Loreny Troncoso v provincii Pinto v Chile. Navzdory divoké přírodě kolem je to velmi poklidné bydlení. Podívejte se.


ložnice s výhledem do lesa
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Cristóbal Caro

Bydlení, které překvapí

Pokud vám někdo řekne, že vás zve do domu, který je obklopen neprostupným lesem a nachází se prakticky na dně patnáct metrů hluboké rokliny, budete nejspíš váhat. V případě Cabin ED se ale nebojte riskovat, bydlení tady vás velmi příjemně překvapí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Cristóbal Caro

Světlo na konci rokle

Prostor domu je doslova zaplaven denním světlem, za což vděčí široce otevřenému celostěnnému prosklení. A i když je vytvořen kombinací tmavého kamene a dřeva, budete se tu každé ráno budit do sluncem prozářeného dne.

Cabin ED je obklopena bujnou vegetací, skalisky a tuto kulisu divočiny zdařile podtrhuje i masiv hor v pozadí. Přírodní podmínky pochopitelně limitovaly projekt v přílišném rozletu. Stavět se tu muselo jen z takových materiálů, které je možné do těchto končin dopravit. I proto působí stavba víceméně organickým dojmem. Celé dvoupodlažní stavení totiž v maximální míře spoléhá na přírodní ladění a povrchy blízké přírodě.

Bude vás zajímat: Rodinný dům na úpatí sopky: Uhrane vás optickými iluzemi

Místo, kde si dobijete baterky

Pro koho je chata určena? Prý všem milovníkům vysoko-oktanových adrenalinových sportů, kteří si teď do chilských And hledají cestu. Cabin ED je vyhrazen relaxaci a odpočinku ubytovaných, „před a po“ mimořádných fyzických výkonech, které tu mohou zažít. Interiér je otevřený a prostě zařízený, a jeho 105 metrů čtverečních je nenápadně rozděleno do několika funkčních částí. Prohlédněte si celou chatu ve fotogalerii.

Spojeni světlem

V přízemí nechybí snídaňová kuchyň s malým barem i společenská místnost, které na sebe volně navazují. Nejen absencí dělicích zdí, ale i vizuálně. Spojení vytváří především široké okno, které je vedeno celou čelní stěnou domu. Zasklení od podlahy až po vrchol zprostředkovává dokonalý kontakt s okolní krajinou. Lesy tak opravdu stojí na prahu vaší postele.

Cabin ED disponuje dvěma ložnicemi, přičemž ta na úrovni prvního patra stojí díky nepřerušenému výhledu z okna skutečně za to. Vzájemně je odděluje hygienické zázemí koupelny s toaletou, které současně kryjí schody. Dveře z obývacího pokoje vedou do chráněného venkovního posezení, které je součástí rozsáhlého obložení.

Klid a intimita uprostřed divočiny

A co o stavbě prozrazuje její architektka Lorena Valencie? „Víte, celá ta oblast je velmi bohatá na divokou vegetaci, která dotváří opuštěný charakter místa. Uvidíte tu přírodu v její přirozené, nenarušené kráse. Je to izolované, ale velmi intimní místo. A taková byla i myšlenka návrhu stavby Cabin ED."

Inspirace horou v mlze

Samotná chata je inspirována ikonickou formou hory, která jí stojí za zády. I proto architektka zvolila asymetrickou trojúhelníkovou formu střechy, která v obrysech připomíná horizont hor. Hlavní okno je do fasády vsazeno diagonálně, čímž je dosaženo efektu zastínění během odpoledního proslunění.

Boční terasa ohraničuje chatu, a díky přesahu střechy vytváří polo-otevřený prostor, který obyvatelé docení zvláště v zimě. Projekt sice stojí na pevných ocelových podpěrách, ale „zhmotnil se jen díky dřevu“. Jeho barva pak příjemně ladí s okolní zelení.

Líbí se vám netradiční stavby, které ladí s přírodou? Více takových najdete v sekci Architektura.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
18.07.2018

Photocredit: Cristóbal Caro

3

Yusuhara Wooden Bridge Museum

Tento unikát stojí v Yusuhaře, ve městě uprostřed regionu Shikoku

Cesta z města, zůstali jsme na půli cesty?

Město smrdí, je tam rámus a všeobjímající stres se na člověka hrne z každého..

Knihovna Liyuan – čtení s klidnou hlavou a v souladu s přírodou

Knihovna LiYuan. Pečlivě navržený prostor pro čtení s klidnou hlavou a v souladu s přírodou.

Video: Jednoduchá chata z CLT panelů ve stylu LEGO

Woody 15 je víceúčelová chata poskládaná z CLT panelů, kterou je možné postavit téměř kdekoliv a za velice krátkou dobu.

Terasy z celého světa: Neuvěříte, kde všude můžete odpočívat na čerstvém vzduchu

Terasy jsou místem spojujícím interiér a exteriér stavby. Jsou také pomyslným pokojem navíc a dotváří charakter budovy. Právě proto jsou oblíbeným prvkem mnoha architektů. Pojďte se podívat, jaké zajímavé terasy můžete ve světě najít.

Přineste si kus přírody do města. A rovnou k vám domů!

Přírodní prvky v interiéru blahodárně působí na naši pohodu i zdraví. Blízký kontakt s přírodou je pro nás v dnešní uspěchané době stále důležitější. Přinášíme proto pár jednoduchých triků, jak si kus přírody přinést do bytu a vytvořit z něj útulnou oázu klidu.

Luxusní vila s posuvnou dřevěnou fasádou v eukalyptovém lese. Pohádka nebo realita?

Moderní rodinný dům se skrývá v australské divočině. Jeho design však láká zvědavé oči z celého světa. Neotřelé řešení fasády stejně jako tvar domu a jeho umístění překvapivě ladí s okolní přírodou. Prohlédněte si jej ve fotogalerii.

Experimentální útulna vyrostla na betonovém bunkru

Jaké využití mohou mít bunkry v českém pohraničí? Stojí na místech s rozhledem, tak proč z nich neudělat turistické útulny?

Vyhlídka Granasjoen: působivá kombinace dřeva a betonu se ztrácí v jezerní krajině

Norští architekti si dokázali vkusně pohrát s kombinací dřeva a surového betonu. Vytvořili tím tak krásný vyhlídkový objekt, který nemá v divoké norské krajině obdoby.

Úžasná proměna staré alpské stodoly

Ze staré stodoly dokázali švýcarští architekti vykouzlit velmi stylové bydlení. Podívejte se na úžasnou proměnu, kdy se z ruiny na odpis stal luxusní apartmán.