HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Experimentální útulna vyrostla na betonovém bunkru

Působivý minimalistický interiér, který dokládá, že i na dvanácti metrech čtverečních člověk může pocítit volnost a svobodu. Dřevěná Útulna u Vratěnína roste z betonového bunkru, a výhledem se otevírá pokojné venkovské krajině. Nevěříte? Podívejte se do fotogalerie.


Experimentální útulna
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Antonín Matějovský

České příhraničí je poseto betonovými bunkry, tzv. řopíky, které dnes už mají jen pramalé využití. Tyto téměř nezničitelné kulometné pevnůstky ale nejsou jen odkazem smutné minulosti národa. Teď mají naději být víc než jen památníky historické tragédie. To proto, že známý český architekt Jan Tyrpekl rozpracoval a v praxi předvedl koncept jejich oživení. Na podkladu bunkru vybudoval v katastru obce Vratěnín dřevěnou útulnu, která teď oprávněně budí pozornost.

Fotogalerie:

i Foto: Antonín Matějovský

Řopíky jsou opomíjená krása minulosti

Chtěl jsem poukázat na jinou formu renovace těchto objektů,“ říká Tyrpekl. „Obvykle si je totiž v aukcích kupují jen nadšenci, kteří je chtějí renovovat a navrátit jim jejich původní podobu. Ale přišlo mi, že je tu mnohem širší prostor využití. Lidé si totiž málo uvědomují, na jak atraktivních místech tyto pevnůstky obvykle stojí.“ Aby demonstroval alternativní přístup v praxi,  jeden takový řopík si zakoupil a zbudoval na něm jednoduchý, ale přesto velmi přitažlivý dřevěný objekt.

Stavět pro radost znamená stavět za své

Investice i rizika neúspěchu přitom nese sám. „Je to taková moje zásada,“ vysvětluje Tyrpekl. „Mé experimentální projekty stojí na tom, že jsou vždy financovány pouze mnou, zhotoveny jsou mýma vlastníma rukama, potažmo ve spolupráci s mými přáteli či studenty architektury, kteří mají zájem se účastnit se na nich formou workshopů.“

Připouští, že některé jeho realizované objekty jsou spíše experimentem, volnou tvorbou, kterou by konzervativní profesor architektury asi nepochválil. „Ověřuji si na nich různé postupy a strategie, které by u standardních zakázek mohly být na hranici etiky, nebo by zkrátka neodpovídaly požadavkům klienta,“ říká Tyrpekl. A jeho objekt Útulny u Vratěnína je přesně takovým dílkem, které je pokusem pro samotnou radost z poznávání možností struktury a materiálu.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

V některých materiálech byly nalezeny zdraví škodlivé látky. Prodejci vám to samozřejmě neřeknou

Na stavbě se podílelo osmnáct lidí a stála padesát tisíc

Objekt Útulny byl postaven s minimem nářadí a bez jakékoli techniky. Realizace byla financována pouze z vlastních prostředků, bez grantů a dotací. Proto byla potřeba minimalizovat cenu (stála celkově 50 000 Kč) i čas zhotovení (pomáhalo 18 lidí).

V útulně zažijete syrový kontakt s přírodou

Je to netypická dřevěná konstrukce, kompletně zhotovená pouze z jednoho profilu prken, kde je fasáda nedílnou součástí nosné konstrukce. Samotná stavba není zateplena, kontakt s vnějším prostředím je tedy intenzivní. „Což bylo vnímáno některými kolegy jako nedostatek,“ prozrazuje Tyrpekl. „Na druhé straně lidstvo žilo drtivou dobu své existence v obdobných podmínkách, a asi není úplně špatné si to občas připomenout.“ Po dohodě s majitelem klidně můžete v Útulně sami přespat.

Konstrukce postavená s respektem k okolí

Hlavní důraz celého projektu Útulny byl kladen na respekt k okolní krajině, a současně ke stávající betonové stavbě. Použitým hrubým neopracovaným dřevem, které navíc časem zešediví, nepůsobí stavba vůči okolí agresivně. Jednoduchá konstrukce s průhledy působí na osamoceném křovisku uprostřed polí přirozeně, podobně jako osamocený strom.

Dřevěná konstrukce na původní řopík pouze lehce „sedá“. Nástavba je svým způsobem pravým opakem bunkru: vzdušná lehká stavba viditelná již z dálky. „A jestli někdy doslouží? Lze ho prostě kompletně odstranit.“

Vydáno dne:
02.05.2018

Photocredit: Antonín Matějovský

24

Chaty Shelter na ostrově Manshausen
Tyto chaty si nechal postavit norský polárník Børge Ousland na vlastním ostrově Manshausen. Tyto chaty visuté z části do moře mají sloužit jako ubytování pro rybáře, kteří křižují pobřeží v blízkosti Lofot na kajacích.

Maringotka k bydlení nebo jako chata: Za kolik je na prodej?
Maringotky k bydlení nebo jako chata jsou stále populární. Maringotka na prodej je možná za odvoz nebo i za statisíce. Jak se v nich bydlí? Dozvíte se zde.

Beton jako alternativa dřeva, plastu či kovu. Nahradí je i u vás doma?
Beton patří mezi základní stavební materiály. Kromě toho však v posledních letech hraje hlavní roli i v interiérovém designu. Podívejte se s námi, jaké neotřelé betonové kousky můžete mít doma.

Cabin ED: Útěk do divočiny může skončit tragédií nebo ubytováním v luxusní chatě
Kombinovaná dřevostavba, která se inspirovala tvarem andských velehor, nabízí útočiště odvážným dobrodruhům i milovníkům přírody. Prohlédněte si ji ve fotogalerii.

Co se starou stodolou? Norští architekti dovnitř vsadili spací útulnu pro lyžaře
Nemusíte stodoly bourat jen proto, že už je nepotřebujete. Můžete je upravit zevnitř. Turisté vám poděkují.

Hotel Juvet: Moderní dřevostavby zavrtané do strmé skály si místní postavili vlastními silami
Nevšední krajinný hotel Juvet se skládá z malých dřevostaveb chytře začleněných do svažitého terénu. Místní řemeslníci navíc vše postavili sami.

Boží vyhlídka je boží. Rozhledna láká návštěvníky svým netypickým vzhledem
Máme pro vás tip na výlet. Od dubna do října volně přístupnou Boží vyhlídku u Božího Daru. Dřevěná rozhledna stojí za vidění.

Na dřevěné rozhledně Babka potkáte ještě jinou babku, také celou ze dřeva
Vydejte se s námi do středočeského města Zruč nad Sázavou, kde najdeme krásnou dřevěnou rozhlednu Babka s výhledem do celého okolí.

Dřevostavba převlečená do betonu – na zahradě má dvoupatrovou terasu
Ze strany ulice vypadá tento dům jako nudná, betonová kostka. Směrem do zahrady se však postupně proměňuje na hřejivou a příjemnou dřevostavbu. Prohlédněte si netypický americký rodinný dům.

Nenápadné slovácké městečko ukrývá novou dřevěnou rozhlednu a tisíce let starý archeologický poklad
Máme pro vás další tip na výlet. Vydejte se do Polešovic za pravěkým pokladem a dřevěnou rozhlednou, která je přístupná po celý rok.