HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Domácnosti zaplatí za palivové dřevo tisíce navíc. Jak ho pořídit v novém roce levněji?

Až 800 tisíc domácností bude muset v novém roce sáhnout hlouběji do kapsy. Na začátku roku 2024 totiž proběhla důležitá změna, která se na ceně palivového dřeva výrazně promítne. Propočítali jsme, kolik si jednotlivé domácnosti za dřevo připlatí, a přinášíme tip, jak při pořizování paliva na zimní sezónu ušetřit.


V roce 2024 se zvýšilo DPH u palivového dřeva
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: pexels.com

Cena palivového dřeva na konci roku 2023 klesla. Jednalo se o klid před bouří?

Dřevo je v Česku stále jeden z nejoblíbenějších způsobů vytápění. Topí jím zhruba 800 tisíc domácností, které dřevo považují buď za hlavní nebo sekundární zdroj tepla. Jeho cena se liší v závislosti na lokalitě, typu dřeva nebo zvoleném prodejci. Český statistický úřad (ČSÚ) na podzim evidoval cenu za palivové dřevo z listnáčů (buk, dub) ve výši 1 810 Kč/m3. Cena dřeva z jehličnanů (smrk, borovice) byla téměř o polovinu nižší. Na přehlednou tabulku s cenami z roku 2023 se můžete podívat v galerii.

Úřad rozlišuje dva druhy prodejců dřeva. Prvním jsou vlastníci, kterým les přímo patří. Sem spadají například státní podniky, samosprávy, soukromníci atd. Druhou kategorií jsou pak nevlastníci, kteří mají povolení pracovat v lese. Těmi jsou například těžařské firmy.

Někomu se zdraží vytápění o stokoruny, jinému o tisíce

Podzim roku 2023 přinesl špatnou zprávu pro domácnosti, které využívají dřevěná paliva. Došlo ke schválení návrhu, který na začátku letošního roku zvýšil jejich DPH. Zdražení se tak týká dřeva, pelet apod. Konkrétně se jedná o navýšení z 15 % na 21 %. Změna nejvýrazněji dopadne na domácnosti žijící v rodinných domech, zejména na venkově, kde není možnost napojení přípojky k plynu a kde je dřevo často nejdostupnějším palivem.

Dopady zvýšení DPH budou různé. Domácnosti, pro které je dřevo hlavní zdroj tepla, bude roční vytápění stát o 2–3 tisíce korun více. Naopak tam, kde se dřevem vytápí pouze sekundárně, se náklady zvednou o pár stokorun. Jak se zvýšení DPH na dřevo promítne do roční spotřeby, se můžete podívat v galerii.

Dřevo se dá pořídit i levněji, dá to však práci

Jednotlivé domácnosti se liší v tom, kolik dřeva spotřebují, nicméně jedno mají všechny domácnosti společné. Snahu nakoupit dřevo na vytápění co nejlevněji. Jednou z možností, jak na palivovém dřevě ušetřit, je nákup větších polen, které si poté spotřebitel naseká nebo nařeže sám. Takové dřevo lze pořídit v některém ze státních podniků, například Lesy ČR, Vojenské lesy ČR či místní městské lesy. Dřevo je možné nakoupit u různých firem, na srovnání cen se můžete podívat zde.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Luxusní zahradní bazén za pár korun – jednoduchý návod na stavbu svépomocí

Nákup dřeva na topení od dodavatelských firem znamená pro zákazníka vyšší cenu, ale také již naštípané dřevo a žádnou práci navíc. V některých hobbymarketech je dřevo k dostání po bednách 1 m3 s různou vlhkostí, které je vhodné nechat dosušit. Jeho cena se v hobbymarketech pohybuje kolem 3 tisíc korun za kubík měkkého dřeva a kolem 4 tisíc korun za kubík tvrdého dřeva.

Nenechte se oklamat prodejcem – palivové dřevo sypané vs. skládané

Kalkulačka na palivové dřevo 

Jelikož je cena dřeva ovlivněna více faktory, je potřeba si vždy ohlídat, na kolik vyjde 1 kWh nabízeného dřeva. Tento údaj si můžete zjistit v naší kalkulačce, která vám zároveň nabídne nejvýhodnějšího prodejce v okolí.

Kolik skutečně stojí 1 kWh dřeva →

Vydáno dne:
27.01.2024

Photocredit: pexels.com

6

Krbová kamna, nebo krbové vložky? Topíme dřevem

Přemýšlíte o tom, zda si budete topit nebo přitápět dřevem?.. Číst více →Palivové dřevo: Jaká je jeho výhřevnost a cena

Palivové dřevo na topení je stále vyhledávaným zdrojem pro vytápění objektů. Jak se spočítá jeho výhřevnost?.. Číst více →Akumulační krbová kamna na dřevo: Jak fungují a kdy se vám vyplatí?

Akumulační krbová kamna na dřevo méně protopí a nemusíte tak často přikládat. Jaké mají výhody a nevýhody a kde jsou vhodnější než přímotopy?.. Číst více →Štípačka na dřevo: Připravte si palivové dřevo na zimu

Máte už nachystané palivové dříví? Pokud ne, tak štípačky na dřevo vám tuto práci značně ulehčí. Podívejte se, jak vybrat tu správnou štípačku... Číst více →Je dřevo opravdu uhlíkově neutrálním palivem?

Spalování dřevní biomasy nemusí být nutně ku prospěchu životnímu prostředí. Koncept uhlíkově neutrálního zdroje energie má totiž silné mezery. Co říkají světoví odborníci?.. Číst více →Jak vypočítat hmotnost palivového dřeva – postup a výpočet

Jak se vypočítá hmotnost dřeva? A které faktory hmotnost dřeva ovlivňují? To vše zjistíte v našem článku a online kalkulačce... Číst více →Nakupuji palivové dřevo – na co si dát pozor a jak ušetřit tisíce?

Který typ palivového dřeva je nejvýhodnější v poměru cena/výkon? Soubor klíčových faktorů vedoucí k tisícové úspoře při nákupu dřeva najdete v tomto článku... Číst více →Zákaz kotlů a kamen na dřevo EU nechystá

Informace ohledně zákazu topení dřevem není pravdivá. Na základě původního článku jsme zpracovali shrnutí všech zavádějících informací... Číst více →Kalkulačka: cena palivového dřeva – kolik zaplatíte za 1 kWh

Vypočítejte si tu nejvýhodnější cenu palivového dřeva podle on-line kalkulačky. Porovnání nabídek a zjištění nejvýhodnější ceny... Číst více →Topit dřevem se stále vyplatí. Krbová kamna ušetří téměř deset tisíc korun ročně

Topit dřevem se stále vyplatí. Krbová kamna jsou ideálním doplňkovým zdrojem tepla, který dokáže ušetřit téměř deset tisíc korun za rok... Číst více →