HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zajímavé krovy, které jen tak nevymyslíš

Kdy se z chatrčí a chýší staly opravdové domy? Když na scénu vstupují pořádné střechy, které nese krov. Banalita? Nikoliv! Je to fenomén řemeslné práce, který proměnil evropskou architekturu k nepoznání. A dodnes je prakticky nezastupitelnou dimenzí stavby.


Zajímavé krovy
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Archiv redakce

Pokládat latě a rovnat střešní tašky? Žádný problém. Ta opravdová práce už je totiž hotová, protože máme krov. Nosnou konstrukci střechy, která přenáší zatížení kladené na těleso střešního pláště do svislých nosných konstrukcí stavby.

Proč potřebujeme krov?

Bez krovu šikmou střechu neuděláte, alespoň ne tak, jak je v našem geografickém pásmu zvykem. Podpůrná konstrukce, která nese nakloněnou střechu, byla totiž v našich klimatických podmínkách nezbytností. Rovné střechy byly náchylné k provalům, zvláště kvůli mokrému sněhu. Nehodily se víc než na kozí chlívek. Krov také vytvářel pásmo nad obytnou části domu, půdu. Ta se dala využít prakticky, jako úložný prostor, seník nebo sýpka, ale hlavně vytvářela izolační předěl mezi okolním prostředím a příjemně vyhřátým domem.

Průlom v historii architektury

Schopnost krovu rozložit váhu střešního tělesa (pláště) i samotných trámů do stran a na svislé konstrukce stavby přinesla v historii stavitelství neskutečný průlom. Stavby totiž dokázaly díky provázanému systému nesených a nesoucích součástí odolat větru, dešti i sněhu. A jako přirozená izolační součást výrazně zvětšovaly komfort obydlí. Samozřejmě, že provedení krovu závisí především na velikosti stavby, rozpětí, sklonu a tvaru střechy. Ale právě díky krovům bylo možné začít vytvářet střechy s hranou delší, než byla velikost trámů. Změnila se tím tvář celé architektury.

Mistrovské řemeslo, které obdivujeme dodnes

Postupně se řemeslo rozvinulo do dlouhé řady regionálních variací a škol. Stavební zvyklosti odrážely podmínky v místě stavby a také dostupnost materiálu a techniky. Některé historické modely z 15. století jsou dnes už rozhodně přežitkem. Jsou zbytečně masivní, komplikované a neodpovídají stávajícím požadavkům na statické zajištění. Jiné nás ale nepřestávají překvapovat svou propracovaností. Když zvážíme, s jakým vybavením lidé pracovali, nepřestává nás jejich zručnost udivovat.

Vydáno dne:
21.10.2018

Photocredit: Archiv redakce

3

Konstrukční systémy dřevostaveb 2. díl - Stěny, stropy, střechy
Konstrukční systémy dřevostaveb dnešní doby.

Konstrukční systémy dřevostaveb 3. díl - Způsoby přenosu zatížení
Způsoby přenosu zatížení a základní konstrukční principy dřevostaveb

Zelená střecha je zahradou ve městě
Co je to zelená střecha, kolik stojí a co je třeba udělat, aby jí neteklo?

Bungalov nebo dům na patro?
Podíváme se na výhody a nevýhody přízemních a vícepatrových domů.

Střešní latě 30x50 nebo 40x60?
Kdy použít střešní latě 30x50 a kdy 40x60? Jaká je cena střešních latí

Pompidou-Metz: Dřevostavba inspirovaná bambusovým kloboukem
Dřevostavba inspirovaná bambusovým kloboukem. Fotografie a fakta v článku

Fotogalerie: Staré dřevo není na odpis!
Válí se vám doma staré trámy a nevíte, co s nimi? Rozhodně je nepalte a podívejte, jakou parádu, může ještě staré dřevo udělat.

Fotogalerie: Lávky a mosty, ze kterých se vám zatají dech
Mosty a lávky různou konstrukcí překonávají řeky, jezera i propasti. Podívejte se na galerii mostů a lávek z celého světa, které vás dostanou svou neuvěřitelnou expozicí.

Originální bydlení v áčkových stavbách
Zajímá vás, jaký netradiční dům či chatu je možné si postavit? Inspirujte se v tomto článku áčkovými stavbami.

Skleněná či dřevěná stříška nad vchodové dveře – jak vybrat tu správnou
Vchodové stříšky jsou významným prvkem u vstupních dveří pro různé typy staveb. V tomto článku si představíme jednotlivé varianty vchodových stříšek.