HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chata připomínající UFO „přistála“ v Alpách

Z řídkého vzduchu na vrcholcích evropských velehor se vám může zamotat hlava a můžete pak uvidět nejrůznější věci. Třeba přistávající UFO – létající talíř. Pokud se vám něco takového přihodí ve stráních nad Innsbruckem, nebude to jen vaše ryze soukromá halucinace. Modernisticky pojatá „soft“ rekonstrukce tu dala vzniknout stavbě připomínající jinou budoucnost i planetu.


UFO
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Harald Wisthaler

Dřevostavba stárne jinak

Po funkční i provozní stránce měla chata usazená ve svahu zasněžených Alp to nejlepší opravdu za sebou, protože svou existencí překonala dobře padesát krušných zim, a slušně řečeno se přežila. V jihotyrolském Brunecku (Brunicu) ale dobře vědí, že dobře postavená dřevostavba stárne odlišně: neodchází do zapomnění, jen se mění. Když jí dopřejte patřičnou péči a prostor pro obnovu, odhalíte její zdravé jádro a oživíte jej novou přestavbou, může odolávat alpským zimám klidně jedno další století. Jen si to srovnejte s tím naším nekonečným závodem koupit/zbourat/postavit, který se nedá nikdy vyhrát. Na rakousko-italské horské hranici přemýšlí jinak a minulosti svých staveb se nezříkají. Vidí v ní zděděnou kvalitu, o kterou s gustem pečují.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Harald Wisthaler

Dřevostavba s rodokmenem

Konkrétně tato chatu ve stráni vystavěl v roce 1972 architekt a stavitel Josef Lackner, jehož jméno je ve zdejších údolích pojem. Stavěl a navrhoval prý tak dobře, že jím vybudované objekty v katalogu realitních kanceláří si klidně mohou připsat jednu nulu ke své ceně. Protože vážně vydrží. I s garancí dlouhé životnosti jádra jeho dřevostaveb se pochopitelně pojí nutnost rekonstrukcí a renovací, ale práce na nich je investicí s dobrou návratností. A když už tak vypočítáváme klady téhle chaty před proměnou, nacházela se na tak působivé lokalitě, že její hodnota prý pro majitele značně převyšovala jakoukoliv sumu. Budeme mu věřit a podíváme se, co z původních 50 metrů čtverečních zastaralé horské chaty „s dobrým rodokmenem“ dokázal vykřesat současný architekt Stefan Hitthaler.

Uzavřený objem stavby roztáhl křídla

Alternativní přístup k dílu mu rozhodně upřít nemůžeme. Jeho pojetí rekonstrukce totiž neposunulo starou chatu do přítomnosti, ale o hezkých pár let do budoucna. Přidal 13 metrů k zastřešené užitné ploše tím, že původní obdélníkový profil stavby nechal „široce rozkročit“ do stran zkosenou střechou. Původní jádro také mírně vyzvedl nad terén a podepřel šesti pilíři, protože právě těsný kontakt s podmáčenou půdou byl tím hlavním důvodem, proč bylo třeba stavbu rekonstruovat. Tím si hezky otevřel prostor pro výměnu podlahy a izolace opravdu od základů. A když už byl v tom, zařídil i nové podlahové vytápění a ventilaci vyvedenou spodem. Udržitelnost a obnovitelné zdroje energie jsou dnes v trendu, ale architekt nijak zvlášť netoužil po tom rozbíjet klasické stavební schéma a zdejší panorama leskem solárních panelů. Takže se spokojil s tepelným čerpadlem. To vidět není a svou práci přitom zastane zrovna tak dobře. Původní solidní jádro dřevostavby se tak opevnilo novou krustou pevné obálky termálních izolací, čímž se značně zvýšil komfort i celoroční obyvatelnost.

Inovace interiéru nešla za hranu dobrého vkusu

Uvnitř, ve svahu pod dřevostavbou, je skryto nové hygienické zázemí se sprchou a toaletou, nad kterým se v úrovni přízemí nachází velmi prostorná sauna. Dvě otevřené ložnice po stranách, společenská místnost a kuchyně vychází z původního plánu, který byl jen modernizován po stránce aplikovaného designu a povrchové renovace. Jsou výrazně světlejší, protože přímo k nim směřuje velké okno rámující výhled do údolí a decentní úzký protáhlý světlík na straně severní. A kde bylo světla málo, objevila se šetrná LED světla důmyslně maskovaná ve stropních přesazích.

Připravte se ke startu, odlétáme do budoucnosti

Možnosti úložného prostoru se znásobily přidáním „křídel“ po stranách, takže uvnitř hlavního jádra nepoznáte stísněnost a zbytečné přesycení zbytečnostmi. Díky tomu působí interiér až zatraceně moderním dojmem. Takže myšlenky na to, že tahle chata pamatuje půl století, vás zrovna nenapadnou. A proč ty zmínky o létajícím talíři? Stačí hodit očko na to, jak dřevostavba rozšířená o zkosenou střechu po stranách a „křídla“ přístavby vypadá. Z obdélníku původní stavby vznikl šestiúhelník s nápadným „kapitánským můstkem“ terasy v čele. Světla vycházející z průřezů oken na severní straně skutečně připomínají zažehlé motory kosmické lodi. Je to pořádná sci-fi divočina.

Nás pochopitelně osloví ne až tak ono futuristické pojetí zpracování jako spíš fakt, že původní jádro skutečně respektovalo padesát let starou dřevostavbu a že veškeré stavební práce a doplňky byly realizovány v soft-režimu. Pod krycími deskami modřínové fasády se skrývá stále ta samá chata, která vévodila zdejšímu údolí před půl stoletím, a díky téhle zásadní úpravě má ty nejlepší vyhlídky na dalších padesát let existence. Prohlédněte si ji ve fotogalerii

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.10.2019

Photocredit: Harald Wisthaler

2

Video: Vorarlbersko jako ráj dřevostaveb

Travnaté svahy plné krav, vysoké zasněžené hory a nádherná architektura. Byli jste už někdy v Alpách? Pokud ne, je čas to napravit!

Alpský domek se štítem jako splněný sen mladé rodiny

Mladá rakouská rodina si postavila ekologický nízkonákladový domek uprostřed alpských hor. Čistý a jednoduchý, ideální pro výchovu malých dětí.

Úžasná proměna staré alpské stodoly

Ze staré stodoly dokázali švýcarští architekti vykouzlit velmi stylové bydlení. Podívejte se na úžasnou proměnu, kdy se z ruiny na odpis stal luxusní apartmán.

Moderní tyrolská roubenka láká turisty svým útulným interiérem

Milujete kombinaci drsné alpské přírody a útulné roubenky? Pokud ano, máme pro vás tip na parádní horskou chatu skrytou uprostřed vysokých hor.

Když se chata stane druhým domovem

Útulná dřevěná chata s nádhernými výhledy na zasněžené horské štíty majestátních Alp se pro mladou rodinu stala druhým domovem. Navštivte ji dnes s námi.

Jak vypadá chata na střeše Evropy? Nenáročná, soběstačná.

Unikátní chata ve švýcarských Alpách se nachází opravdu na pomyslné „střeše Evropy“. Je vyrobena z prefabrikovaných modulů a přitom je kompletně soběstačná jak po stránce energií, tak vody. Jak se toho docílilo?

O opravě roubené horské chaty Prašivá v Beskydech s jejím provozovatelem

Přečtěte si rozhovor o průběhu rekonstrukce 100 let staré dřevěné chaty Prašivá v Beskydech. Podílelo se na ní až 450 nadšených dobrovolníků. Co byla největší výzva?

Karel se ženou si postavili vysněnou dřevostavbu v krásné přírodě Tyrolska

Karel se v Tyrolsku zamiloval do své ženy i zdejší přírody. Přečtěte si rozhovor o jeho životě ve vysněné dřevostavbě s dechberoucím výhledem na okolní hory.

Fenomén tramping – jak ovlivnil české chutě stavět sruby a chaty v přírodě

Prohlédněte si trampské chaty a zamyslete se s námi nad tím, jak fenomén trampingu ovlivnil české chutě stavět si sruby a chaty v přírodě.

Chata ve tvaru písmene A se stala splněným snem staršího páru

Pojďte s námi na navštěvu do nádherné áčkové chaty, kterou si vysnil starší pár. Je prostorná, moderní, útulná a přes svůj tvar překypuje světlem.