HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chceme stavět vlastní dům – nepodceňte důležitou fázi zabydlování

Pokud už víte, že chcete stavět, máte pozemek, projekt, stavební povolení i stojící dům, vypadá to, že máte hotovo. O to více si dejte pozor na tento poslední krok, na který se při plánování stavby často zapomíná. O co se jedná? Přeci o zabydlování domu. Pojďme si shrnout to nejdůležitější, co byste měli u tohoto kroku vědět.


Chceme stavět vlastní dům – zabydlujeme se
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce (100 dřevostaveb)

Co je potřeba zařídit, než se začnete stěhovat?

Než doma poklidně usednete do sedačky se šálkem teplého čaje nebo skleničkou dobrého pití, je před vámi ještě velký kus práce, který může stát nemalé peníze. Zejména, pokud s ním v celkovém rozpočtu nebudete počítat. Když vaši stavbu opustí poslední dělník, je třeba pozvat ještě úředníka ze stavebního úřadu, aby vám dá souhlas s užíváním stavby. Podání žádosti s sebou nese také spoustu dalších dokumentů, z nichž vám některé připraví projektant, některé realizační firma či přidružené řemeslné profese. Konkrétní seznam požadavků vám vydá místní stavební úřad a počítejte s tím, že za celý proces uhradíte správní poplatek 1 000 Kč. Nyní máte dům schválený a můžete se začít stěhovat. Podívejte se pro inspiraci do naší fotogalerie s dobrými tipy a krásnými rodinnými domy i vybavením.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Archiv redakce (100 dřevostaveb), Jan Homola, Jan Planička

V čem může být háček?

Pokud si necháte postavit dům na klíč, bude nejspíš třeba ještě dovybavit kuchyň, namontovat osvětlení, pořídit postel, jídelní stůl a nějaký základní nábytek. Pokud máte dům na dokončení, čeká vás toho mnohem víc, jako např. položení podlah, obložení koupelny, montáž vnitřních dveří apod. To, co do vašeho domu dodá realizační firma, jste si určili při podpisu smlouvy, kde by její součástí měl být jasně specifikovaný rozsah dodávky. Vše, co specifikováno není, budete muset později dokoupit a namontovat sami. Zde se proto skrývají další náklady, se kterými se často nepočítá. Na vybavení domu o 100–120 m2 počítejte s rozpočtem někde mezi 300 000–500 000 Kč. Vnitřní vybavení, jako je kuchyňská linka, spotřebiče, nábytek a světla totiž stojí v celkovém součtu zpravidla více, než si na první pohled myslíme. 

Mohlo by vás zajímat: Chceme stavět vlastní dům – tvoříme projekt

Vybavením interiéru zabydlování nekončí

Nebydlíte totiž jen uvnitř domu, ale patří vám také pozemek kolem něj, a ten vyžaduje svou péči. Do domu se musíte nějak dostat, proto počítejte s náklady na chodníky. Ty vás přijdou zhruba na 1 200 Kč/m2. Vaše auto bude potřeba někde zaparkovat a zpevněná plocha pro něj vás přijde přibližně na 1 200 Kč/m2. Pak si budete chtít u domu sednout s přáteli či rodinou, takže budete potřebovat terasu, která přijde zhruba na 50–70 000 Kč a také zahradní nábytek a pergola, aby vás v létě nesežehlo slunce. Taky se asi nebudete chtít dívat na rozoranou hlínu, takže je dobré okolí domu upravit, vysadit stromky, zasít trávník, a k tomu je potřeba např. sekačka na trávu. Dále pak pískoviště nebo hřiště pro děti a mohli bychom pokračovat do nekonečna. V první fázi doporučujeme, abyste se zaměřili na to nejdůležitější, a to je zpevněné stání pro auto, které musíte většinou vyřešit i z hlediska požadavků úřadu, a přístup k domu. Vše ostatní můžete pořídit později.

Je potřeba se zamyslet…

Nyní se zamyslete nad vaší představou domu, který jste si zde virtuálně postavili, sepište si jednotlivé doplňky, které byste ke svému domu chtěli mít, a spočítejte si jejich odhadovanou cenu. Potom si ještě přičtěte 20 % jako finanční polštář, jelikož máme přirozený instinkt ceny podstřelovat. Teprve pak budete mít přibližnou cenu tohoto kroku. Vaše výsledná částka by se po sečtení s předchozími náklady na stavbu vašeho domu měla stále vejít do vašeho původního celkového rozpočtu. Povedlo se vám to, nebo už teď jste rozpočet překročili?

Mohlo by vás zajímat: Chceme stavět vlastní dům – položme si nejdříve zásadní otázky

Co s tím?

Začněte zmenšovat dům, odstraňovat pokoje pro hosty a další místnosti, které nutně nepotřebujete. Zabydlování domu je také součástí stavby domu a pokud na tento krok nezapomenete, budete na něj mít nejen finanční prostředky, ale i potřebnou osobní sílu. Vaším snem pravděpodobně není bydlet několik let v rozestavěné hrubé stavbě, přestože se tak mnoha lidem děje. 

TIP PRO VÁS: Článek navazuje na náš online kurz Stavíme dům aneb 6 kroků k vlastnímu bydlení, který je nyní zcela ZDARMA. Jeho součástí jsou interaktivní pracovní listy, které vám pomůžou sepsat si všechny důvody pro a proti, spočítat si kalkulace a mít všechny informace přehledně na jednom místě.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.07.2020

Photocredit: Archiv redakce (100 dřevostaveb)

0

Postel z masivu představuje kvalitu: 7 kroků pro její správný výběr

Vybíráte novou postel? Postel z masivu je určitě správnou volbou. Podívejte se na 7 kroků, které vám pomohou.

Jídelní stůl: 5 tipů na výběr toho pravého

Vyberte si jídelní stůl, který vám prostě sedne. Záleží jen na vás, zda vyhraje pořádný stůl z masivu, módní skleněný stůl či jídelní stůl na jedné noze. Jídelní stoly jsou důležitým vybavením každé domácnosti.

Rozkládací postel s úložným prostorem i bez. Jak vybrat tu nejlepší?

Přemýšlíte, zda ušetřit místo v malém prostoru rozkládací postelí s úložným prostorem, nebo sklápěcí postelí? Přečtěte si, jaké výhody i nevýhody obě varianty mají i jaká je jejich aktuální cena.

Manželské postele: Kdo si jak ustele, tak si i lehne

Jak vybrat tu správnou manželskou postel? Stačí znát pár základních parametrů, na které je dobré se při výběru soustředit. Zvolíte manželskou postel z masivu, nebo kovu? Pojďte si s námi vybrat manželskou postel snů.

Stavební povolení: Princip a postup u rodinného domu

Žádost o stavební povolení má své jasně dané postupy a principy, které je nutné splnit, když chceme stavět rodinný dům. Přečtěte si odborný pohled architekta.

Chceme stavět vlastní dům – položme si nejdříve zásadní otázky

Chystáte se stavět? Získejte komplexní know-how, které vám pomůže ušetřit statisíce korun i duševní vyčerpání.

Chceme stavět vlastní dům – vyberme správný stavební pozemek

Víte, co všechno je se stavebním pozemkem spojeno a na co si máte dát u jeho koupě pozor? Přečtěte si více informací v článku.

Kuchyně: některé trendy vás možná překvapí

Černá barva, kontrast materiálů, chytré spotřebiče a minimalismus. Podívejte se na nové trendy v kuchyních, budou se vám líbit.

Chceme stavět vlastní dům – tvoříme projekt I.

Po výběru pozemku přichází čas zaměřit se na projekt. Co vás při tvorbě projektu čeká a na kolik vás jednotlivé kroky přijdou?

Chceme stavět vlastní dům – tvoříme projekt II.

Přečtěte si, jakými směry se při stavbě rodinného domu můžete vydat a co vše je dobré zahrnout do projektu na stavební povolení.