HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Čím topit místo plynu

To, že si Češi v letošní topné sezoně za plyn připlatí, není nová informace. Otázkou spíše zůstává, jak uspořit a čím jiným topit, když ne plynem? Možností, jak nahradit plynový kotel, je mnoho, ovšem ne všechny varianty jsou výhodné. Vytvořili jsme proto seznam několika variant, kterými lze nahradit plynový kotel včetně srovnání cen a kladů i záporů jednotlivých systémů.


Čím topit místo plynu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Pixabay

Osvědčený způsob topení je tou nejlevnější komoditou

Pokud hledáte opravdu ten nejlevnější způsob, jak vytápět domácnost na místo plynu, odpovědí bude vždy dřevo. Palivové dřevo je obecně nejlevnější způsob vytápění vůbec. V přepočtu na pořizovací náklady kupovaného měkkého palivové dřeva (např. smrk) vychází 1 kWh (kilowatthodina) v přepočtu na 0,6 Kč/kWh. U tvrdého dřeva (např. buk) je pak tato cena cca 1 Kč/kWh. V přepočtu oproti plynu, kdy 1 kWh = 3 Kč (současné zastropované ceny), jsou náklady na vytápění dřevem více než 3krát levnější.

Možností, jak využít vytápění dřevem, je hned několik. Nejvíce přínosné je, pokud to dispozice domu dovoluje, nahradit plynový kotel kotlem na palivové dřevo. Vstupní investice do takového zařízení není moc nákladná a u některých kotlů lze kombinovat topení s dřevem a uhlím. Výhodou jsou bezpochyby nižší provozní nálady na vytápění, ovšem je potřeba mít v domě místo. Rovněž je potřeba počítat s tím, že se nevyhnete přikládání. Pokud kotel na tuhá paliva nepřipadá v úvahu, další možností jsou krbová kamna jako doplňkový zdroj tepla. Jejich každodenním používáním lze snížit náklad na vytápění o desítky procent a současně doma uděláte krásnou romantickou atmosféru.   

Srovnání cen dřeva smrku a dubu naleznete v galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Pixabay, Cech kamnářů (se souhlasem), Archevio

Moderní trend tepelných čerpadel není až tak výhodný, jak se prezentuje  

Velmi populárním alternativou plynového kotle jsou dnes tepelná čerpadla, která se jeví jako úsporný typ topení. To ale nemusí být vždy zcela pravdou, neboť je zde mnoho ukazatelů, které hovoří jinak. V prvé řadě je si třeba uvědomit, že vstupní investice do tepelného čerpadla představuje částku v oblasti stovek tisíc korun. Průměrná cena za jedno zařízení se pohybuje včetně instalace kolem 200–250 tisíc korun. Dále je nutné brát v potaz, že tepelné čerpadlo stále odebírá energii ze sítě za stanovenou cenu zvolené distribuční sazby. V současné době tak 1 kWh v běžně užívaném tarifu D56d vychází v průměru na 5,5 Kč. Přestože je tepelné čerpadlo schopno vyrobit zhruba 2 kWh tepla, vychází tak průměrná cena 1 kWh na cca 2,8 Kč. Ve srovnání s plynem to není nijak rapidní úspora. Ceny energií se navíc mohou kdykoli v budoucnosti zvýšit (v roce 2016 stála 1 kWh pro tepelné čerpadlo v průměru 2,53 Kč), čímž rovněž poroste i cena provozních nákladů. Je sice možné využít pro napájení tepelného čerpadla fotovoltaiku (FVE) s bateriemi, ale vstupní investice do takové systému vychází na bezmála 500 tisíc korun.

Srovnání vstupní investice do FVE systému s baterií naleznete v galerii.

Přechod na tepelné čerpadlo se manželům tvrdě prodražil

Sálavé vytápění vytopí domácnost efektivně s mnohonásobně nižším výkonem

Nejlevnější a současně nejzdravější způsob vytápění je pomocí sálání. O co se přesně jedná? U běžného konvekčního vytápění například radiátorem se převážně ohřívá vzduch, který přirozeně proudí po místnosti. U sálavého tepla je tomu jinak. Tepelné záření například z infrapanelů neohřívá vzduch (volně jím prochází) a zářivý tok dopadá na předměty a lidi v místnosti. Sálavé teplo tak přímo ohřívá lidi a předměty v místnosti a vytápí daný prostor mnohem rovnoměrněji na nižší výkon. Z obecných měření vychází, že prostor vytopený sálavým způsobem na 21 °C odpovídá pocitové teplotě vytopeného prostoru na 23 °C. Pokud zohledníme fakt, že snížením teploty vytápění o 1 °C ušetříme 6 % nákladů na vytápění, je 12% úspora nákladů v tomto případě už značná. Plynový kotel lze tedy nahradit například sálavými infrapanely nebo sálavými rohožemi do podlahy, které dokážou vytopit prostor stejně efektivně a při mnohem nižším výkonu. Vstupní investice těchto zařízení není až tak závratná a současné provozní náklady jsou rovněž mnohem nižší než u plynu. Další možností je využít principu vytápění pomocí sálavých akumulačních kamen. Ty v sobě kombinují efektivitu levného vytápění dřevem v kombinaci se sálavým přenosem tepla.

Kombinací akumulačních kamen a podlahovky protopím 6 000 Kč ročně, pochvaluje si majitel novostavby

Čím topit místo plynu a ušetřit? Shrnutí

Jestliže hledáte nejlevnější způsob, čím topit místo plynu, odpovědí je jednoznačně dřevo. Nahradit kotel plynový kotlem na palivové dřevo je investicí v řádu do 100 tisíc korun. Pokud budete topit smrkovým dřevem, budou náklady na 1 kWh rovny 0,6 Kč. Další možností je využití krbových kamen jako doplňkového zdroje vytápění, čímž plynový kotel zcela neodstavíte, ale mnohonásobně snížíte jeho provozní náklady. Další účinnou variantou je princip sálavého vytápění, ať už v podobě podlahového topení nebo infrapanelů. Sáláním lze totiž vytopit domácnost na nižší teplotu, která odpovídá pocitové teplotě o 2–3 °C vyšší. Velmi příhodnou kombinací je topení dřevem se sálavým způsobem vytápění. Tuto kombinaci umožňují například akumulační krbová kamna. Investice do těchto systémů se zcela a jistě vyplatí, neboť z dlouhodobého pohledu je dřevo nejlevnější komodita na vytápění. Velmi rozporuplným krokem je přechod z plynového kotle na tepelné čerpadlo. Zde je úspora ovlivněna cenou energií a rovněž je třeba počítat s vyšší vstupní investicí.  

Topení v energetické krizi – odborné srovnání ceny za 1 kWh kamny, elektřinou a plynem

P.S. Řešíte topení a chcete vyhrát kamna v hodnotě 41 390 Kč? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
16.11.2022

Photocredit: Pixabay

3

Osudový srub v podhůří Jeseníků – netradiční příběh Martiny a Zdeňka

V článku se dočtete o zajímavém životním příběhu manželů, kteří odešli z Prahy a všechno opustili, aby si splnili sen a postavili si nádherný srub na Jesenicku. Prohlédněte si i fotogalerii.

Domácí bioplynová stanice – levný plyn si můžete vyrobit doma

Levný plyn si můžete vyrobit i sami doma. Postačí vám k tomu pouze zbytky jídla nebo kravský hnůj. Jak na to se dozvíte v našem článku.

Akumulační krbová kamna zvládnou vytopit celý dům už za pár korun

Akumulační krbová kamna jsou levný a zdravý způsob vytápění všech domů. Proč jsou úsporné a na kolik vychází jejich provoz?

Ceny elektřiny a plynu podzim 2022. Které tarify jsou nejvýhodnější? Srovnání distributorů

Jaká distribuční sazba elektřiny vychází aktuálně nejvýhodněji a který distributor plynu má nejnižší ceny? Srovnaní dodavatelů 2022.

Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Vysoké ceny plynu nemusí nutně zamávat rodinným rozpočtem. Odborníci navrhli ověřené postupy, jak snížit výdaje za topení plynem.

Topení v energetické krizi – odborné srovnání ceny za 1 kWh kamny, elektřinou a plynem

Jak je to s topením dřevem v energetické krizi? V článku naleznete srovnání cen za 1 kWh vytápění kamny, elektřinou, plynem a ilustrační příklad výpočtu ceny 1 kWh energie.

Kombinací akumulačních kamen a podlahovky protopím 6 000 Kč ročně, pochvaluje si majitel novostavby

Důmyslnou kombinací akumulačních kamen a podlahového topení v novostavbě protopí minimum. Oba topné systémy se doplňují a jsou každý postaven na jiném energetickém zdroji. Přečtěte si exkluzivní rozhovor s majitelem.

Levný plyn vyrobíte snadno díky zařízení za 5 tisíc – podrobný návod

Vyrábějte si plyn svépomocí a zdarma díky jednoduchému zařízení v ceně za 5 tisíc. Podrobný návod českého kutila, krok za krokem.